9 festivāli Baltijā, kurus vērts iepazīt
Atpūta

9 festivāli Baltijā, kurus vērts iepazīt

Festivālu vasara parasti saistās ar lielajiem flagmaņiem – "Positivus", "Summer Sound", "Laba daba", "Rīgas ritmi" un citiem.

Tomēr visā Baltijā notiek nelieli, bet īpaši festivāli, kas piesaista skaitliski mazāku auditoriju, bet tāpēc nav mazāk vērtīgi.

Latvijā

 Mūzikas festivāls "Tinte"

Kur: Valmiera

Kad: 13. jūlijs

Galvenie mākslinieki: Intars Busulis, "Carnival Youth", "Triānas Parks"

Vairāk informācijas šeit.

Festivālu rīko mūzikas bārs "Tinte", un šogad festivāls svinēs savu pirmo dzimšanas dienu. Viens no Vidzemes populārākajiem mūzikas bāriem "Tinte" katru gadu vērienīgi atzīmē dzimšanas dienu, rīkojot grandiozu ballīti ar dažādu žanru mūziķu piedalīšanos. Kad ar "Tintes" pagalmu un Valmieras tirgus laukumu, kur atradās skatuve, kļuva par šauru, pērn bāra jubilejas pasākums tika organizēts Valmiermuižā. Pēc svinībām apmeklētāji bija pārliecināti: "Tā vairs nav dzimšanas dienas ballīte – tas ir festivāls!" Tādējādi tika nolemts turpmāk jubileju svinēt bārā, bet vasaras vidū organizēt vērienīgu festivālu.

Īpaši ir padomāts par ģimenēm ar bērniem, piedāvājot festivāla dienas daļu no plkst. 12.00 līdz 18.00 apmeklēt bez maksas. Līdzās izklaidēm, radošām darbnīcām un interesantām aktivitātēm dienas programmā uzstāsies grupa "Very Cool People" ar koncertprogrammu "Pa apli" kopā ar Kristīni Prauliņu, reperiem ansi un Edavārdi. Lai uzturētos festivāla teritorijā pēc plkst. 18.00, būs jāiegādājas ieejas biļete.

 Senās mūzikas festivāls "Vivat Curlandia!"

Kur: Bauska

Kad: 20.−21. jūlijs

Galvenie mākslinieki: "Rumorum" (Šveice), "Eloqventia" (Spānija), Romina Basso, mecosoprāns (Itālija), Alberto Mesirca (Itālija)

Vairāk informācijas šeit.

Bauskas pilī, Bauskas kultūras centrā un Bauskas Sv. Gara baznīcā notiks Kurzemes un Zemgales hercogu Ketleru laika mūzikas un mākslas festivāls "Vivat Curlandia!".  Festivāls norisinās jau ceturto gadu. Tā laikā izskanēs viduslaiku, renesanses un agrīnā baroka mūzika, ko atskaņos mūziķi no Latvijas, Lietuvas, Šveices, Austrijas, Spānijas, Itālijas, Krievijas, Nīderlandes un Apvienotās Karalistes. Festivāla epicentrā − Marko da Galjanooperas "La Dafne" (1608) uzvedums vēsturiskā sveču apgaismojumā!

Bauskas festivāla "Vivat Curlandia!" muzikālais saturs izskanēs vēsturiski atbilstošā vidē − tērpi, koncertu norises vietas, senās mūzikas atskaņošana ar vēsturiskiem instrumentiem radīs gaisotni,  lai mūsdienu aizņemtais cilvēks dabiskāk iejustos senatnes vērtību pasaulē un baudītu to. Festivālu organizē Latvijā zinošākais senās mūzikas pētnieks un mūziķis Māris Kupčs sadarbībā ar Bauskas pils muzeju un Bauskas kultūras centru. Divu dienu laikā notiks 11 dažādi muzikāli pasākumi, kas priecēs ikvienu, kam ir interese par viduslaiku, renesanses un agrīnā baroka laika mūziku, mākslu un tērpiem.

 Starptautiskais operetes festivāls

Kur: Ikšķile

Kad: 12.−14. jūlijs

Galvenie mākslinieki: Sonora Vaice, Emīls Kivlenieks, Nauris Indzeris

Vairāk informācijas šeit.

 
Operetes festivālu atklās koncerts "Es vēlreiz teikšu, priecājieties!", kas notiks 12. jūlijā plkst. 19.00 Ikšķiles evaņģēliski luteriskajā baznīcā ar vijolnieka Raimonda Ozola, dziedātājas Kristīnes Prauliņas un Rīgas Gospeļkora, kā arī jauno Operetes teātra solistu: Rūtas Martinovas (soprāns), Elīnas Avotiņas (mecosoprāns) un Daiņa Kalnača (tenors), kā arī pianistes, operetes idejas virzītājas Agijas Ozoliņas-Kozlovskas piedalīšanos.
Savukārt sestdien, 13. jūlijā, plkst. 12.00 Ikšķiles novada pašvaldības zālē, akcentējot operetes žanra nozīmi, attīstību un daudzveidību, notiks kinolektorijs "Operetes laiks". Festivāla apmeklētāji varēs noskatīties dažādu laikmetu un stilu operešu filmas.
Jau tradicionāli festivāls sniedz informāciju par operetes vēstures un nākotnes aktualitātēm, tāpēc sarīkojums "Sarunas pie kafijas" sestdien plkst. 17.00 Ikšķiles novada pašvaldības zālē būs veltīts komponista, diriģenta, pedagoga, profesora Mendeļa Baša simtgadei un pirmās 21. gadsimta latviešu oriģināloperetes "Trīs zvaigznes. Zigfrīds" jautājumiem.
3. Starptautiskā operetes festivāla kulminācijā GALĀ koncertā sestdien, 13. jūlijā, plkst. 20.00 Ikšķiles brīvdabas estrādē skanēs skaistākās operešu melodijas. Koncertā piedalīsies solisti no Austrijas un Lietuvas operetes teātriem, Itālijas un Izraēlas, kā arī Latvijā iemīļotie solisti: Sonora Vaice, Nauris Indzeris, Emīls Kivlenieks, Laura Purena, Irma Pavāre un operetes dejotāji. Spēlēs Operetes orķestris diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā. Vakara noslēgumā plkst. 23.00 būs Valšu vakars, kurā vienas stundas garā deju tūrē Operetes orķestris un Johana Štrausa mūzika valdzinās un aizraus visus dejotgribētājus valša un polkas ritmos.
Svētdiena būs veltīta mazajiem skatītājiem. Plkst. 12.00 Ikšķiles vidusskolā, kas pārtaps par īstu teātra laboratoriju, notiks teatrāls un aizraujošs piedzīvojums "Radām OPERETI!". Interaktīvi darbojoties kopā ar Operetes teātra māksliniekiem, bērni piedzīvos un radīs savu opereti!

Lietuva

"Klaipeda Sound Festival 2019"

Kur: Klaipēda

Kad: 2.−4. augusts

Galvenie mākslinieki: Ellen Allien, Answer Code Request, Boston 168 (live)

Vairāk informācijas šeit.

Viens no šīs vasaras nozīmīgākajiem un interesantākajiem notikumiem Lietuvā – skaņu sistēmas kultūras pasākums "Klaipeda Sound Festival 2019" pulcēs elektroniskās mūzikas meistarus un dīdžejus no dažādām pasaules valstīm.

"Klaipeda Sound" ir jauns elektroniskās mūzikas festivāls Klaipēdas dienvidu daļā, Klaipēdas ostas teritorijā. Festivāla pilsēta atradīsies Kuršu lagūnas krastā atklātā laukā.

Programmā paredzētas trīs mūzikas skatuves, kā arī konferenču platforma, kur notiks diskusijas par elektroniskās mūzikas pasaules aktualitātēm.

Intervija ar festivāla rīkotāju DJ Albert The Hook radio NABA. 

Blūza festivāls "Bliuzo Naktys"

Kur: Varņi

Kad: 5.–7. jūlijs

Galvenie mākslinieki: Eric Gales, Eugene Bridges (US), Keksi (LV), Ben Poole

Vairāk informācijas šeit. 

"Bliuzo Naktys" jeb Blūza naktis ir vecākais brīvdabas vasaras mūzikas festivāls Lietuvā. Ģitāras, bungu, saksofona un citu instrumentu skaņas un spēcīgi vokālie sniegumi aicina apmeklētājus vismaz reizi gadā uzklausīt īstu blūzu, kā arī kvalitatīvi pavadīt laiku skaistā valstī Varņu pilsētā, netālu no Telšiem.

Festivāls pulcē ne tikai Lietuvas mūziķus, bet arī māksliniekus no visas pasaules: ASV, Lielbritānijas, Dānijas, Baltijas valstīm utt.

Daudzi "Bliuzo Naktys" apmeklētāji ik gadus festivālā ierodas kopā ar ģimeni un draugiem. Šo festivālu var dēvēt par leģendāro festivāla "Woodstock" lietuviešu versiju – ​​hipiju atmosfēra, relaksēti apmeklētāji, kā arī gaisā virmojoša miera un mīlestības sajūta.

Pažaisles klasiskās mūzikas festivāls

Kur: Kauņa, Pažaisles klosteris

Kad: 11.–28. jūlijs

Galvenie mākslinieki: Mengla Huang, Gintaras Rinkevičius, Edgaras Montvidas

Vairāk informācijas šeit.

Pažaisles klasiskās mūzikas festivāls ir viens no nozīmīgākajiem un vērienīgākajiem šī žanra pasākumiem Baltijas valstīs. Festivāla pasākumi norisinās dažādās vietās, bet nosaukumu tas ieguvis no Pažaisles klostera – vienas no iespaidīgākajām baroka laika celtnēm, kurā norisinās festivāla nozīmīgākie koncerti. Tā ir lieliska iespēja apceļot skaisto Kauņu un izbaudīt augstākā līmeņa mākslinieku sniegumu. Festivāla pasākumi notiek vairāku mēnešu laikā, bet tā kulminācijas brīdis ir jūlijs.

Igaunija

Vīlandes folkmūzikas festivāls

Kur: Vīlande

Kad: 25.–28. jūlijs

Galvenie mākslinieki: "Tautumeitas", Angus, "April Verch Band"

Vairāk informācijas šeit.
Katru gadu jūlijā Vīlandes pilskalnā un pilsētas centrā notiekošais folkmūzikas festivāls ir īpašs notikums, kura ideja radusies 20. gs. 90. gadu sākumā, kad atkal kļuva aktuālas senās tradīcijas, tautas mantojums un nacionālās identitātes apziņa. Festivāls radīts, lai šīs gadu simtiem un tūkstošiem senās vērtības pielāgotu mūsdienu dzīvesveidam – lai tradīcijas dzīvotu un caur tām nostiprinātos mūsu tautas apziņa, muzikalitāte un dzimtā valoda.
Vīlandes folkmūzikas festivāla viesis ir līksms, aizrautīgs, iedziļināties spējīgs, jauneklīgs un laimīgs cilvēks, kam rūp apkārtējā vide. Tāds ir arī festivāla gars! Gadu gaitā Vīlandes folkmūzikas festivāls kļuvis par vienu no lielākajiem šāda veida pasākumiem Baltijas un Ziemeļvalstīs.
Tie ir četru dienu folkmūzikas svētki uz deviņām skatuvēm ar 110 koncertiem, 800 mākslinieku un 26 000 apmeklētāju.

Hāpsalu senās mūzikas festivāls

Kur: Hāpsalu

Kad: 25.−28. jūlijs

Galvenie mākslinieki: Camerata Øresund, Ensemble Floridante, Graindelavoix

Vairāk informācijas šeit.

Hāpsalu Senās mūzikas festivāls, kas dzimis 1994. gadā vienā no skaistākajām Rietumigaunijas kūrortpilsētām, tiek vērtēts kā viens no svarīgākajiem Igaunijā, tas guvis daudzu pazīstamu mūziķu uzmanību visā Eiropā. Festivāla projekti apvieno Igaunijas labākos mūziķus un savas nozares meistarus no visas Eiropas − viņu sadarbības pamatā ir mērķis atdzīvināt daudzu gadsimtu mūziku un piedāvāt auditorijai neaizmirstamu pieredzi. Hāpsalu Doma baznīca šim notikumam ir lieliska vieta, koncerti notiek arī Hāpsalu Sv. Jāņa baznīcā, Kūrzālē un citur. 

"Rock in Haapsalu"

Kur: Hāpsalu

Kad: 19.–20. jūlijs

Galvenie mākslinieki: Katie Melua, Chris De Burgh, James Morrison

Vairāk informācijas šeit.

Festivāls piedāvās unikālas emocijas ar pasaules izcilākajiem izpildītājiem vienā no leģendārākajām Igaunijas pilsētām un, iespējams, starp visu laiku leģendārākajiem mūriem Igaunijā − Hāpsalu! 
Viens no galvenajiem vasaras notikumiem padara mazpilsētas kultūras dzīvi daudzveidīgāku, kā arī motivē iepazīt Lēnes apriņķi un Hāpsalu pilsētu. 
Katru gadu roka festivāls "Rock in Haapsalu" pārsteidz apmeklētājus ar dažādiem izpildītājiem, tajā piedalījušās tādas zvaigznes kā Roberts Plānts, "Uriah Heep", Eliss Kūpers un daudzi citi. Arī šogad redzēsim pirmā lieluma zvaigznes.