Auto

Laiks jaunam auto!

Nav pārspīlēts, sakot, ka starp auto un šoferi attiecības vai nu veidojas, vai ne.

Vērtīgus padomus, kā daudzveidīgajā auto tirgū atrast savu īsto un vienīgo, atgādina autopircēju ceļveža whatcar.lv eksperts Ivo Goldmanis.

Kādēļ iegādāties jaunu auto?

Ir daudz iemeslu, kas cilvēkam liek apsvērt jauna auto iegādi. Visbiežāk tie ir:

 • Beidzies auto garantijas termiņš.
 • Dzīvesvietas maiņa.
 • Ģimenes pieaugums.
 • Ekspluatācijas izmaksas– auto tehniskajā apkopē jāiegulda arvien vairāk naudas, tā kļūst nerentabla.

Ņemiet vērā: tehniskās apkopes izmaksām, ieskaitot eļļas maiņu, gadā nevajadzētu pārsniegt OCTA un ceļa nodokļa summu.

Jautājumi, kas jāuzdod sev

Tātad – esat nolēmis iegādāties jaunu auto. Bet kādu? Iespējams, ir mainījies jūsu dzīvesveids, ģimenes sastāvs, arī ienākumi, tāpēc vispirms jātiek skaidrībā ar vairākiem konceptuāliem jautājumiem.

- Cik daudz vietas salonā nepieciešams?

Nav vērts pirkt lielu mašīnu tikai tāpēc, ka reizi divos gados vajadzēs atvest kādu mēbeli. Šim nolūkam veikalā eksistē servisa dienests. Tāpat nav jēgas minivenam, ja kaut kad tīri teorētiski gribētos paceļot pa Eiropu. Ja vajag, auto var noīrēt, nav vērts ikdienā vienam braukāt septiņvietīgā mašīnā.

- Kāds būs izbraukumu veids?

Nelieliem braucieniem derēs mazjaudīgs modelis, īpaši, ja pārsvarā pārvietojaties pa pilsētu. Bet, ja ik dienu nākas veikt lielus attālumus, tad jaudīgāks dzinējs un papildu komforts par sliktu nenāks.

- Dīzelis, benzīns, elektroauto?

Jo vairāk jūs braucat, jo ātrāk atmaksājas augstākā dīzeļversijas cena. Pērkot jaunu auto, iespējāms samazināt sava auto CO2 izmešus par 100%! Varbūt jūsu dzīvesveidam tas būs arī finansiāli izdevīgākais variants? Aprēķiniet to auto lietošanas izdevumu kalkulatorā.

- Vai jums ir svarīga auto dinamika?

Ja atbilde ir „jā”, turpmākos trīs gadus šaustīsiet sevi pārmetumos par 1,6 litru dzinēja iegādi kāroto 3,0 litru vietā. Vai otrādi – pārmetīsiet sev par ēdelīga dzinēja uzturēšanu, ja ikdienā jums šī jaudas rezerve nebūt nav nepieciešama.

Pārbaudiet praksē

Kad teorētiski mašīna ir izraudzīta, obligāti jāveic testa braucieni, lai saprastu, vai tā atbilst jūsu vajadzībām. Testējiet auto vairākas reizes un pie dažādiem dīleriem, izmēģinot atšķirīgas noskatītā modeļa komplektācijas. Ideāli būtu paņemt mašīnu uz nedēļas nogali. Ja tas nav iespējams, sarunājiet vismaz uz diennakti, lai var iepazīt papildu funkcijas un izbraukt tumsā.

Pircēja trumpis: nav testa brauciena – nav darījuma!

Testējot auto, pievērsiet uzmanību:

 • paātrinājumam un bremzēšanai,
 • pārredzamībai,
 • gabarītu sajūtai – vai brīvi varat veikt dažādus manevrus,
 • braukšanas komfortam un trokšņu izolācijai,
 • ērtai šofera sēdvietai, sēdekļu regulēšanas iespējām, pietiekamai vietai kājām,
 • viegli pieejamām papildu funkcijām uz paneļa,
 • bagāžnieka tilpumam un sīklietu izvietošanas iespējām.

Ņemiet vērtā: ja kaut kas mazliet nepatīk jau pašā sākumā, ir liela iespēja, ka jau pēc pāris mēnešiem tas jums nepatiks ļoti un, iespējams, pat traucēs. 

_______________________________________________

Jauna vai mazlietota auto iegādei ir piemērots Swedbank auto līzings. Ja vēlaties pirkt lietotu mašīnu, iesakām izmantot Swedbank auto kredītu.