Auto

Jauns auto? Motivācijas pedālis grīdā

Personīgā finanšu konsultante Ija Rutkovska pēc patīkami pavadītas nedēļas nogales ar pilnīgi jaunu „Toyota Auris Touring Sport” neslēpj sajūsmu: „Vienā vārdā varu apzīmēt visas izjūtas, braucot ar šo mašīnu: žilbinoši!

Raksturu saderība

Jāpiekrīt, ka arī automašīnām ir raksturs, un ideālā gadījumā tandēmā ar vadītāju abiem jābūt kā cimdam ar roku. „Šī „Toyota” ir ļoti ekonomiska, enerģiska un ātra. Kā smejos – mašīna manam raksturam,” secina Ija stundu pēc tam, kad tā atdota atpakaļ salonā. „Bija grūti šķirties un grūti pārsēsties savā vecajā škodiņā.” Lai gan ir nācies izbraukt ar dažādu marku automašīnām, arī jaunām, Ija atzīst, ka viegls uztraukums pirms piestartēšanas bijis. Taču tikai uz mirkli, jo vadības rīki izkārtoti tik saprotami, ka izpalicis pirmā brauciena apjukums, kad nezini, kur meklēt vienu vai otru funkciju. „Mašīna mani pieņēma uzreiz. Sadraudzējāmies no pirmā smaida,” atceras Ija. „Auto, kas saudzē sevi un nenoniecina vadītāju – pat rāda priekšā, kāds pārnesums jāizvēlas, lai saudzētu motoru.”

Piemērots lieliem attālumiem

Izvizinot Ijas ģimeni un draugus, „Toyota Auris Touring Sport” noripoja aptuveni 500 kilometrus: sestdien galamērķis bija Kolka, svētdien – Salacgrīva. „Sanāk, ka pabiju abpus jūras līcim. Šādos attālumos jūti, cik svarīga ir liela degvielas tvertne. Šim auto ir veseli 50 litri – ļoti tālu var aizbraukt, neuztraucoties par uzpildīšanu,” un Ija nevar vien beigt uzskaitīt visas pārējās auto īpašības. Vislielāko pārsteigumu sagādājis dinamiskums. „Dīzelis un 1,4 litru motors rada skepsi, ka auto būs lēns, taču „Touring Sport” lidoja kā bulta, jau uzsākot no vietas – ekstra sportiska. Tai piemīt arī divas labākās ģimenes auto īpašības: ēd tikai 4 litrus uz 100 kilometriem, un ir ļoti ietilpīgs bagāžas nodalījums. Galu galā mans astoņpadsmitgadīgais dēls izdarīja trāpīgu secinājumu: „Šai mašīnai ir viens liels mīnuss – tā nav mūsējā.”

Gudra un ekonomiska izvēle

Tagad Ijai ir skaidrs, kas būs ģimenes nākamais lielākais pirkums. „Ja es jau šodien stāvētu izvēles priekšā, kādu mašīnu mūsu ģimenei iegādāties, bez šaubīšanās ņemtu šo.” Pēc trīs prieka pilnām dienām pie stūres viņa uzsver, ka tagad simtprocentīgi izprot klientus, kas izvēlas iegādāties tikai jaunus auto. „Tā ir gudra un ekonomiska izvēle. Jo lētais bieži vien izrādās krietni dārgāks par to, ko sākotnēji „nevaram atļauties”.”

Jauns auto – reāli lētāk

Izvēloties cilvēki bieži vien redz tikai auto cenu, bet zemāka cena nebūt nenozīmē ekonomiju ilgtermiņā, liecina 2012. gadā veiktais pētījums, kas balstīts uz auto dzīves cikla izmaksu (TCO) aprēķina metodiku. Šai aprēķinā ņemts vērā līzinga mēneša maksājums, degvielas patēriņš, nodokļi, tehniskās apskates, apdrošināšana, kā arī remontdarbi, apkope, riepu maiņa u.c. Matemātiskie aprēķini ir nesaudzīgi: ieguldījums jaunā auto, nevis lietotā mašīnā ekonomiski atmaksājas jau pēc 3–6 gadiem, savukārt lietota auto īpašnieki sava spēkrata uzturēšanā iegulda vidēji par 15% vairāk nekā tāda paša modeļa jauna auto īpašnieki.

Ja arī tu apsver jauna auto iegādi, tad piesakies Swedbank auto līzinga savā internetbankā. Vienlaikus neaizmisti izpētīt arī KASKO apdrošināšanas piedāvājumu.