Karjera

Hobijs kā bizness

Esi jurists, bet brīvajā laikā patīk fotografēt? Žurnālists, kurš lieliski prot vadīt pasākumus? Hobiji un apslēpti talanti piemīt katram, un tos var izmantot, lai gūtu papildu finansiālo labumu.

Darot šos darbus un arī nomaksājot nodokļus, tu rūpējies par savām sociālajām garantijām. Pavisam iespējams, ka, sākot it kā ar mazumiņu, drīz varēsi uzsākt savu biznesu un nodibināt neatkarīgu uzņēmumu.

Ja tev ir pastāvīga darbavieta un tajā jūties pietiekami komfortabli, tas nenozīmē, ka, liekot lietā savus talantus un prasmes, nevarētu pelnīt vairāk, turklāt saglabājot esošo darbavietu. Apzinoties, kas ir šāda nodarbe, vispirms jānosaka konkrēti mērķi un uzdevumi un jāizvērtē, kāda saimnieciskās darbības forma tavā konkrētajā gadījumā būs vispiemērotākā ilgtermiņā, kā arī jāpārdomā, cik lielus ienākumus plāno gūt.

Ne mazāk svarīgi ir apzināt nodokļu slogu noteiktajam ieņēmumu apjomam. Piemērotāko saimnieciskās darbības formu un nodokļu režīmu iespējams noteikt speciāli šim mērķim radītā rīkā.

Ja esi nolēmis piepelnīties brīvajā laikā, visticamāk, nebūs vajadzīgi citi darbinieki, līdz ar to vismaz sākumā nav jādomā par uzņēmuma dibināšanu. Vienkāršākie nodokļa maksātāja statusi ir patentmaksa un autoratlīdzība

Atcerieties, ka nepieciešamības gadījumā ir iespējams pāriet no viena nodokļa maksātāja statusa uz citu, pirmreizēji izvēlētais nav piesaistīts uz visu saimnieciskās darbības laiku.

Patentmaksa

To visbiežāk izvēlas fotografēšanas un skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzēji, meistari un citi speciālisti.

 • Patentmaksas apmērs (atkarībā no darbības veida un pašvaldības) ir no 43 līdz 100 EUR par vienu kalendāro mēnesi un samazinātās patentmaksas apmērs, kuru var izmantot iedzīvotāji pensijas vecumā, ir 9 EUR par 6 mēnešiem vai 17 EUR par vienu gadu.
 • To var maksāt par 1, 3, 6 vai 12 mēnešiem.
 • Gada ieņēmumi (ienākumi – izdevumi) nedrīkst pārsniegt 15 000 EUR
 • Pieejama tikai noteiktu profesiju pārstāvjiem.
 • Nav nepieciešamas ne atļaujas, ne licences.

Autoratlīdzība

Autoratlīdzību parasti izvēlas fotogrāfi, mūzikas izpildītāji, producenti, rakstu autori, dizaineri, tulki.

 • Autoratlīdzība jeb honorārs ir maksa, ko autors saņem par savu radošo darbu neatkarīgi no izpausmes formas literatūrā, zinātnē vai jebkurā citā mākslas jomā.
 • Nav ierobežots ieņēmumu apmērs.
 • Var atskaitīt attaisnotos izdevumus robežās no 15 līdz 40% (atkarībā no darbības veida), kā arī citus izdevumus, saglabājot attaisnojuma dokumentus (piemēram, čekus) un iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.
 • Piemēro vispārējo iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi 23% apmērā.

Svarīgi atcerēties

 • Sasniedzot 50 000 eiro gada apgrozījuma slieksni, būs jāreģistrējas kā PVN maksātājam.
 • Ja tev ir pastāvīgs darbs, kur darba devējs maksā sociālo nodokli, tad, darbojoties arī kādā no iepriekšminētajiem nodokļu maksātāja statusiem, no gūtajiem ienākumiem sociālais nodoklis vēlreiz tev nav jāmaksā.
 • Ja fiziska persona savus pakalpojumus konkrēta darba veikšanai (fotografēšana, konsultācijas, tulkošana utt.) piedāvā juridiskai personai, var slēgt uzņēmuma līgumu konkrēta darba veikšanai. Šajā gadījumā norēķinus puses veic uz pieņemšanas–nodošanas akta pamata, pēc izrakstīta rēķina vai skaidrā naudā pret VID reģistrētu kvīti.