Karjera

Dzīve pirms bankas – Swedbank darbinieku pieredzes stāsti

Bankā strādā visdažādāko profesiju pārstāvji, atšķirīgs ir arī darbinieku ceļš līdz šim karjeras posmam. Ar savu pieredzi dalās Swedbank dažādu nodaļu darbinieki.

Banka ir milzu organisms. Klientiem redzamā daļa ir filiāļu darbinieki un konsultanti, bet, lai organisms varētu pilnvērtīgi funkcionēt, nepieciešami arī vēl daudzu un dažādu citu specialitāšu darbinieki. Dažāds ir arī cilvēku ceļš līdz darbam bankā. Ikviena pieredze ir bagātība, jebkuras zināšanas vērtīgas. Par savu pieredzi dzīvē pirms bankas mums pastāstīja vairāki Swedbank Latvija darbinieki.

Auklīte, pavārs, randiņu rīkotāja

Automātisko piedāvājumu speciāliste Marina Kozireva pēc profesijas ir matemātikas un fizikas skolotāja. Pēc darba skolā viņa Au-Pair programmas ietvaros devās uz Vāciju, kur strādāja par auklīti vācu ģimenē. Atgriežoties dzimtenē, Marina nolēma, ka jāizmanto apgūtās vācu valodas zināšanas, un pievienojās Ecolines komandai, kur strādāja par stjuarti starptautiskajos autobusu reisos.

“Pēc vairāk nekā trīs gadu vizināšanās nolēmu, ka vēlos mainīt darbu un gribētu strādāt bankā. Patiešām neticēju, ka man izdosies, jo nebija ne ekonomiskās izglītības, ne angļu valodas zināšanu. Bet rezultātā divu nedēļu laikā nomainīju darbu un nu jau 11 gadus strādāju bankā. Sāku kā klientu apkalpošanas speciāliste, tad kases vadītāja un tagad automātisko piedāvājumu speciāliste,” stāsta Marina.

Interesanta pieredze ir arī Biznesa datu jomas vadītājam Artūram Kenebukam. Viņa darba pieredze bijusi patiešām raiba – pavārs Norvēģijā, viesmīlis viesu apkalpošanai numuros Amerikas viesnīcā The Broadmoor Hotel, iemēģinājis roku arī rotaļlietu vairumtirdzniecībā, bet no darba brīvajā laikā apguvis IT zināšanas, ko šobrīd liek lietā savā darbavietā Swedbank.

Savukārt naudas pārvaldības atbalsta speciāliste Irina Romanova pieredzi ieguvusi, gan strādājot par viesnīcas administratori, gan arī rīkojot ātros randiņus jeb Speed-dating. “Šī pieredze man veidoja organizatoriskas prasmes, projektu vadības zināšanas, pieredzi klientu apkalpošanas jomā, stresa izturību un gatavību jauniem izaicinājumiem,” uzsver Irina.

Burkānu kvalitātes eksperte un bundzinieks, kas iesildījis Def Leppard

Arī vadošās klientu konsultantes Lindas Daukstes karjerā netrūkst interesantu pavērsienu. Pēc profesijas viņa ir vides un ūdenssaimniecības inženiere, bet šajā jomā darbojusies neilgi, jo meliorācijas karšu rasēšana neaizrāva, toties uzrunāja pavisam cita joma – kulinārija. Iesākumā darbs par pavāri, vēlāk arī banketu rīkošana, bet pēc laika viņa devās darba gaitās uz Angliju.

“Sākumā bija kultūršoks, bet ar laiku pie visa pierod. Braucām uz laukiem, ravējām, vācām ražu, tika arī līmētas etiķetes un pakota produkcija. Prieks, ka darbi bija dažādi, arī strādnieki bija gan no Lietuvas, gan Igaunijas, gan Polijas – tādā veidā esmu iepazinusi dažādu tautu mentalitāti. Nostrādājot kādu laiku un pierādot sevi, tiku paaugstināta par kvalitātes kontrolieri – darbs bija interesants un atbildīgs.             

 Ļoti priecājos par Lielbritānijā pavadīto laiku, jo, tur strādājot un dzīvojot, esmu guvusi pieredzi darbā ar dažādu tautību cilvēkiem, satikusi draugus uz mūžu un tikusi, kā es to dēvēju, pie savas angļu ģimenes. Arī tagad, esot Latvijā, vismaz reizi gadā cenšos aizbraukt un apciemot viņus,” par savu pieredzi Anglijā stāsta Linda.

Tomēr ilgi dzīvot svešumā viņai negribējās, tāpēc atgriezusies Latvijā un pēc neilga pārdomu brīža nolēmusi pievienoties Swedbank komandai. Un ar savu izvēli Linda ir ļoti apmierināta: “Tagad, strādājot jau otro gadu, esmu ļoti priecīga un laimīga, ka izdarīju pareizo lēmumu. Kolēģi ir fantastiski un ļoti atsaucīgi! Tiek rīkoti dažādi pasākumi darbiniekiem. Sāku strādāt konsultāciju centrā, kur atbildēju uz klientu jautājumiem, savukārt tagad esmu kļuvusi par vadošo klientu konsultanti un aktīvi uzrunāju klientus, piedāvājot dažādus bankas pakalpojumus. Un pie šī amata nedomāju apstāties – bankā vēl ir tik daudz iespēju.”


Rēzeknes filiāles klientu konsultants Jurijs Nikonovs pirms darba bankā bija bundzinieks rokgrupā Peec lietus. Ar grupu, kuras repertuāram Jurijs bija arī tekstu autors, izdevās uzspēlēt uz vienas skatuves ar pašmāju zvaigznēm Prāta vētru un pat pasaules mēroga slavenībām Def Leppard. Diemžēl rokas trauma Jurijam liedza turpināt bungu spēlēšanu, tāpēc grupā nu viņš nodarbojas ar organizatoriskajiem jautājumiem. “Šo pieredzi bieži varu izmantot savā ikdienas darbā kā klientu konsultants – tas iemācīja pašdisciplīnu, patstāvību un atbildību,” atzīst Jurijs.

Valstsvīru pavadone, darbs slimnīcā, informātikas skolotāja

Karšu reklamāciju speciāliste Laura Hūne var palielīties, ka ir viena no retajiem, kam izdevies pavizināties bākugunīs mirdzošajās valstsvīru kortežās. Latvijas Eiropas Savienības prezidentūras laikā viņa kā brīvprātīgā pieteicās strādāt par delegāciju pavadoni. Nācās izturēt prāvu konkursu, tomēr Laura atzīst, ka bijis tā vērts. Smags darbs no agra rīta līdz vēlam vakaram, organizējot dažādu smalku viesu dienas kārtību, rūpējoties, lai viņi visur paspētu, būtu aprūpēti, pabaroti un justos kā mājās. Delegāciju pavadonis ir cilvēks, kura darbs lielā mērā nosaka viesu attieksmi pret valsti, kurā viņi atrodas. “Šajā brīvprātīgajā darbā pavadīju sešus mēnešus, nostrādājot apmēram 400 stundu. Darbs reizēm bija no 5 rītā līdz 23 vakarā, bet no šīs iespējas guvu neatsveramu pieredzi – gan valodas zināšanas (90% komunikācijas bija angļu valodā), gan sadarbības veidošanā, gan stresa noturībā,” atceras Laura.

Ļoti īpašu pieredzi ieguvusi konsultāciju centra konsultante Kristina Oboruna. Paralēli darbam bankā viņa studē Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātē. Pirms darba Swedbank viņa strādāja par māsas palīgu Toksikoloģijas un sepses klīnikā. Par šo pieredzi Kristina stāsta: “Daudz negulētu nakšu, vairākas reanimācijas un pacienti smagā stāvoklī bija mans ikdienas darbs. Darbs komandā ekstremālās situācijās. Prieks redzēt pacientus, kuri pēc ilgiem mēnešiem intensīvajā terapijā tiek pārvesti uz parasto nodaļu, kā arī saņemt sveicienus un ziņas no viņiem pēc izrakstīšanās. Pēc diviem gadiem izdomāju, ka ir pienācis laiks pilnveidoties tālāk, un esmu gatava atklāt jaunu pasauli.”

Pārdošanas vadītāja Santa Cine iepriekš bija informātikas skolotāja, klases audzinātāja un direktora vietniece informātikas jautājumos Zvejniekciema vidusskolā. Santa stāsta, ka lielāko gandarījumu viņa guvusi kā klases audzinātāja, un atzīst, ka šie 28 bērni uz mūžu ir iekarojuši vietu viņas sirdī.

Vērtīgu pieredzi viņa guvusi, arī piedaloties senioru datoru apmācības programmā Pieslēdzies, Latvija!, kur cienījama vecuma ļaudīm palīdzēja apgūt nepieciešamās datorzinības. Santa tika uzaicināta līdzdarboties arī jaunā mācību priekšmeta – datorikas – izstrādē, kuru no nākamā gada ieviesīs skolu programmās. Nav brīnums, ka tik daudzpusīgai un aktīvai personībai lieliski sokas arī bankas darbinieka karjerā. “No 2015. gada decembra esmu pievienojusies Swedbank lieliskajam kolektīvam. Uzskatu, ka Swedbank nonācu pavisam nejauši. Domājot par pārmaiņām profesionālajā jomā, aizsūtīju tikai vienu pieteikumu – un tā bija Swedbank vakance. Pēc pāris mēnešiem sāku strādāt par WEB analītiķi E-kanālu vadības nodaļā, pēc tam Pārdošanas un mārketinga nodaļā par automātisko piedāvājumu speciālisti, arī par lojalitātes programmas vadītāju, un tagad ir jauni izaicinājumi kā pārdošanas jomas vadītājai. Ikviena darba pieredze, kuru esmu ieguvusi, ir sniegusi papildu zināšanas, drosmi un motivāciju, lai sasniegtu jaunus panākumus un izaicinājumus,” atzīst Santa.

Veiksmīga advokāte, biznesa un finanšu eksperte

Juridiskās pārvaldes vadītāja Agnese Garda nomainīja dinamisko biznesa advokātes karjeru pret tikpat dinamisko darbu bankā. “Lēmums nebija viegls vai pašsaprotams. Vēl tagad cilvēki, mani satiekot, jautā nevis “Kā tev iet, Agnese?”, bet gan “Agnese, kā tev iet Swedbank?“. Atbildu, ka noteikti ne mazāk dinamiski!” pārmaiņas dzīvē komentē Agnese. Viņai darbs Swedbank ir iespēja vienmēr būt avangardā par aktualitātēm sabiedrībā un finanšu inovācijām. Agnese stāsta, ka daudz vairāk sākusi atvieglot ikdienu ar dažādiem moderniem rīkiem.

Darbs lielā finanšu institūcijā nozīmē arī augstu automatizācijas līmenī, kas ļauj profesionāļiem koncentrēties uz augstāka profila un sarežģītības lietām, līdz ar to nav jānodarbojas ar tehniskiem uzdevumiem. “Tas, kas darbu Swedbank padara vēl unikālāku, ir šīs attīstības dinamikas kombinēšana ar ilgtspēju un mūžīgām vērtībām – izglītību, atvērtību, atbildību, nelielu reālistisku ideālismu un rūpēm par sabiedrības un darbinieku nākotni. Man tas ir svarīgi. Vai man nav nedrošības, ka manis sacītais vēlāk var izrādīties aplams? Lietošu analoģiju. Tas, vai filma ir ar laimīgām beigām, ir atkarīgs no tā, kurā brīdī filma beidzas,” pasmaida Agnese.

Projektu menedžere Lāsma Začeste karjeru uzsāka jau skolas laikā, kad nodarbojās ar pasākumu organizēšanu. Viņa veidoja uzņēmumu dzimšanas dienas, bērnu ballītes, Ziemassvētku pasākumus, uzņēmumu sporta spēles un citus pasākumus. Vēlāk viņa sāka strādāt par projektu vadītāju IT kompānijā, tad kļuva par lietotāju dokumentācijas eksperti VSAA.

Pēc tam nāca uzaicinājums piedalīties konkursā, kurā Lāsma ieguva iespēju pievienoties audita kompānijas PWC komandai, kur kļuva par biznesa, IT un finanšu konsultāciju komandas daļu. Tur viņa apguva biznesa pamatus, darījuma attiecību veidošanu, pārdošanu, komandas vadību, finanšu zinības un, kā pati saka, vēl 1000 citu svarīgu iemaņu, kas ļāva attīstīt karjeru.

Par savu karjeru Swedbank Lāsma stāsta: “Bankai pievienojos 2013. gadā, kad kļuvu par projektu vadītāju Finansēšanas atbalsta daļā Uzņēmumu pārvaldē. Tur sastapos ne vien ar jauniem profesionālajiem izaicinājumiem, jo bankā iepriekš nebiju strādājusi, bet arī ar īpašo māju sajūtu, ko Swedbank sniedz saviem darbiniekiem un arī klientiem.

Pēc četriem gadiem Uzņēmumu pārvaldē nesen pieņēmu jaunu izaicinājumu – pievienoties Baltijas kanālu vadības daļai, jo ticu, ka izcils klientu serviss un pakalpojumi, kas, balstīti uz klienta interesēm, mums nodrošinās izcilus rezultātus arī nākotnē. Mani iepriecina, ka Swedbank ir vieta, kur katrs ar savām ikdienas darbībām var ietekmēt to, kur esam un kādi vēlamies kļūt nākotnē.”

Sporta tiesnese, vēderdejotāja un hokejists

Darbs bankā ir darbs ar cilvēkiem. Cilvēki ir dažādi, un arī bankas darbinieku pieredzes un prasmes ir visdažādākās. Piemēram, vadošā klientu konsultante Madara Liepa pirms darba bankā bija sporta tiesnese – braukāja pa Latviju, tiesājot sporta spēļu atrakcijas dažādu uzņēmumu un līdzīgos pasākumos. Lai arī nu jau kādu laiku viņa vairs to nedara, Madara atzīst, ka joprojām jūt saikni ar šo nodarbošanos, tāpēc, ja bankā notiek kāds aktīvs un sportisks pasākums, viņa piedalās  pati un mudina piedalīties arī citus kolēģus.


Vadošā klientu konsultante Jekaterina Šerska pirms darba Swedbank Latvija darbojās tūrisma lauciņā. Viņas izglītība – bakalaurs starptautiskajā mārketingā un reklāmā un maģistrs starptautiskajā tūrisma vadībā. Jekaterinai ir eksotisks hobijs – kopš 12 gadu vecuma viņa nodarbojas ar austrumu dejām. Viņas kolekcijā ir vairākas pirmās vietas Latvijas deju čempionātā, arī starptautiskas godalgas, bet CV rotā ieraksts – vēderdeju pasniedzēja. Daļu karjeras Jekaterina strādājusi tūrisma nozarē, bet kopš 2015. gada strādā Swedbank Latvija un palīdz klientiem atrast labāko veidu, kā veiksmīgāk ieguldīt savus brīvos naudas līdzekļus.

Nauris Enkuzens Swedbank Latvija strādā par IT inženieri, bet sporta cienītājiem zināms kā Latvijas junioru hokeja izlases vārtsargs. Viņš trīs reizes sargājis Latvijas valstsvienības cietoksni pasaules čempionātos, bet ar Dinamo junioriem ieguvis Latvijas čempiona titulu. Lai arī hokejā sasniegti zināmi panākumi, kādu dienu Nauris nolēma pakārt slidas uz naglas, lai, kā pats saka, atvērtu kafejnīcu Somijas nekurienē. Tā sākās nākamais periods viņa dzīvē, kas saistījās ar kafejnīcu biznesu. Tomēr savu īsto aicinājumu viņš atrada vēlāk, kad atklāja sevī interesi par IT jomu. Soli pa solim, un nu Nauris ir Swedbank IT nodaļas inženieris. “Hokejā uz vārtsargu gulstas vislielākā atbildība, šo īpašību esmu pārcēlis arī uz darbu bankā. Katru darbu daru ar lielu atbildības sajūtu. Mani motivē tas, ka katra diena šeit nav tāda kā iepriekšējā, darbs ir aizraujošs un dinamisks,” atzīst Nauris.

Katra pieredze ir bagātība, katrs cilvēks – vērtība. Arī tavējā mums noteikti var noderēt.

Uzzināt vairāk par darba iespējām Swedbank.