Māja

Latviešu pieredze Airbnb jeb kā pārvērst brīvu istabu peļņas avotā

Pasaules apceļotāju iecienītajā servisā Airbnb arvien plašāks ir mājokļu un telpu piedāvājums arī Latvijā. Kā tajā iekļūt, un vai tas ir izdevīgi?

Airbnb ir serviss, kurš piedāvā starpnieka pakalpojumus viesnīcām un privātpersonām, kas vēlas pelnīt, izīrējot telpas ceļotājiem. Ērta un droša interneta vide, kurā ikviens var ievietot informāciju par savu viesu namu, privātmāju, dzīvokli vai brīvu istabu, ko piedāvā izīrēt, un tieši tāpat jebkurš cilvēks praktiski jebkurā pasaules malā, sēžot pie datora vai telefonā, var rezervēt sev atbilstošu mājokli. Līdzīgu servisu piedāvā arī booking.com un virkne citu servisu. Ar ko īpašs tieši Airbnb? Galvenokārt ar to, ka šeit pieejami privātpersonu piedāvājumi. Līdzīgi kā SS.com vai ZIP.lv, tikai globāli. Serviss darbojas visā pasaulē, izņemot atsevišķas pilsētas, kurās tas aizliegts, jo bojājot tirgu. Zinoši cilvēki gan spriež, ka tas ir lielākā konkurenta booking.com pirksts, jo airbnb.com rada pamatīgas galvassāpes dārgo viesnīcu piedāvātājiem. Lai vai kā, bet Latvijā airbnb.com pagaidām nekas nedraud, tāpēc tā ir lieliska iespēja savu tukšo dzīvokli, māju vai arī istabu piedāvāt kā īslaicīgu mitekli pasaules apceļotājiem.

Kā tur nokļūt?

Nav nekā vienkāršāka. Būtībā nav atšķirības – ievietot sludinājumu kādā no vietējiem servisiem vai Airbnb. Tas ir bezmaksas pakalpojums, turklāt izveidots maksimāli ērti un saprotami. Airbnb nepārbauda jūsu mājokli, un nav nepieciešamas nekādas izziņas, ka tas patiešām ir jūsējais. Tomēr, lai izslēgtu krāpšanās iespējas, nāksies veikt personas identifikāciju. Pieejami vairāki identifikatori – sociālo tīklu profili, pases kopijas nosūtīšana uz Airbnb biroju, kā arī maksājumu kartes reģistrēšana. Jo vairāk identifikatoru izmantosiet, jo uzticamāks būsiet. Tātad krāpnieki itin viegli tiks atrasti, tāpēc gadījumi, kad, aizbraucot otrā galā, izrādās, ka šādas adreses nemaz nav vai tur dzīvo jauks vācu pensionāru pāris, kas neko nenojauš, praktiski ir izslēgti. Tam, kādas bildes pievienojat, ir nozīmē tikai, lai piesaistītu uzmanību. Piemēram, kāds rīdzinieks ir ievietojis sludinājumu, kurā redzama disko bumba un nekas cits, attiecīgi arī aktivitātes viņa piedāvājumā nav novērojamas. Skaistas fotogrāfijas ir puse no uzvaras.

Kad atbrauks pirmie viesi?

Ja bildes ir puse no uzvaras, tad otra puse – atsauksmes. Ir ļoti svarīgi iegūt pirmo pozitīvo atsauksmi, jo tas uzreiz vairo uzticību jūsu piedāvājumam. Tāpēc iesākumā nevajadzētu pārspīlēt ar cenu. Rīdzinieks Kārlis atklāj, ka pēc sludinājuma par vienistabas dzīvokļa īri ievietošanas pirmo pusgadu neviens nav pieteicies. Tad viņš nolēmis būtiski samazināt cenu, kas ir zem vidējā piedāvājuma galvaspilsētā. Jau drīz pieteikusies kāda ģimene no Krievijas, kuri bijuši ļoti apmierināti, ierakstījuši pozitīvu atsauksmi, un tad maisam gals bijis vaļā. Nākamā pusgada laikā viņam izdevies savākt jau 10 pozitīvas atsauksmes un saņemt īpaši uzticama piedāvājuma statusu (Superhost). Tagad viņš cenu regulējot atkarībā no pieprasījuma – ja tas samazinās, nolaiž cenu, un pieteikumi atkal sāk birt. Kārlis apgalvo, ka ienākumi ir atkarīgi no mēneša aktivitātes, bet sanākot vairāk nekā slēdzot ilgtermiņa īres līgumu. Turklāt nav problēmu ar dzīvokļa atbrīvošanu, ja īrnieks gadās šmucīgs vai kavē maksājumus. Šajā gadījumā notiek priekšapmaksa, dzīvokļa izīrētāja cenai Airbnb uzliek savu papildu uzcenojumu 10–15% apmērā un nekādu kreņķu – viss caurspīdīgi un pārskatāmi.

Gultasvieta ar jaunu pieredzi

Juris izīrē istabu savā Mārupes privātmājā. Ideja to darīt radusies, jo viņš pats ir aktīvs ceļotājs un labprāt izmanto tieši Airbnb pakalpojumus. “Mēdzu ceļot viens. Vakaros sēžot viesnīcas numuriņā un skatoties televizoru, mocījos ar garlaicību, līdz uzzināju, ka Airbnb piedāvā iespēju nakšņot pie citiem cilvēkiem. Es uzskatu, ka Airbnb galvenais pluss ir iespēja iegūt ne tikai lētāku gultasvietu, bet unikālu pieredzi. Esmu vakarus Ļubļanā pavadījis ar pavisam īstu amerikāņu rakstnieci, kas uz turieni pārvākusies un meklē tipāžus saviem romāniem, ar cita mājokļa saimnieku veselu nakti kopā spēlējis ģitāru. Tā ir unikāla pieredze, iespēja iepazīties ar cilvēkiem dažādās pasaules malās. Neko tādu nevar nopirkt par naudu!” Izīrējot istabiņu savā mājā, Juris ir izmitinājis gan viešņu no Ķīnas, gan Dienvidāfrikas sērfotājus, gan baltkrievu tālbraucējus un pat īstu Holivudas aktrisi. Līdz šim nekādu problēmu nav bijis. Vien ārzemju latviešiem esot niķis vest uz māju draugus un rīkot ballītes, bet to var novērst, sludinājumā norādot, ka tās nav vēlamas. Juris viesus iepazīstina ar atpūtas un izklaides iespējām, labprāt sastāda kompāniju, ja viņi to vēlas, un vēl nopelna. Kā pats apgalvo – sanāk nomaksāt gan gāzes, gan elektrības rēķinus. Viņš uzskata, ka tam, kurā vietā ir tavs mājoklis, nav nekādas nozīmes. Pieredzes mednieki izvēlas interesantākos piedāvājumus, nevis tos, kas tuvāk centram.

Ja, dodoties ceļot, arī jūs vēlaties redzēt, kā dzīvo vietējie iedzīvotāji un varbūt pat atrast jaunus draugus, meklējot mitekli, jāizvēlas dalītie apartamenti jeb shared room. Katrā gadījumā tas var nozīmēt ko citu. Dalīt var gan istabu, gan māju, gan gultasvietu. Sludinājuma aprakstā tas viss ir minēts un, ja saimnieks piedāvā īpašas ekstras, arī tās būs minētas.

Daži ieteikumi Airbnb lietošanā

  • Izmantojiet vairākas identifikācijas metodes, tas vairos uzticamību jums.
  • Piestrādājiet pie fotogrāfijām un apraksta, tam var izrādīties izšķirīga nozīme, pieņemot lēmumu.
  • Lai iegūtu pirmās atsauksmes, iesākumā piedāvājiet īpaši draudzīgu cenu.
  • Rūpējieties par klientiem, jo katra negatīvā atsauksme var būtiski ietekmēt pieprasījumu.
  • Rūpīgi aizpildiet anketu un izvēlieties filtrus, lai vēlāk nebūtu nepatīkamu pārsteigumu. Piemēram, norādiet, ka miteklī nevar smēķēt vai ballēties, citādi viesi drīkstēs darīt gan vienu, gan otru.
  • Arī klientiem ir pieejama vēsture un atsauksmes. Pārbaudiet visu pieejamo informāciju, pirms vienoties.
  • Ja vēlaties uzticamus un pārbaudītus klientus, izvēlieties filtra iespēju – Instant book, kas ir automātiskā rezervācija bez jūsu apstiprināšanas. Tā pieejama tikai klientiem ar lielisku reputāciju un labām atsauksmēm.