Māja

Gudrības, kas jāņem vērā, iegādājoties mājokli

Iegādāties mājokli nav tas pats, kas nopirkt jaunas kurpes. Kurus apsvērumus ņemt vērā, bet kurus uzskatīt par mazsvarīgiem – ar viedokli dalās pircēji un Swedbank eksperts Normunds Dūcis.

Janīna (35) dzīvo viena, pirms gada nopirka dzīvokli galvaspilsētas nomalē. Izvēloties savu mājokli, viņai bija būtiska tā atrašanās vieta. “Gribēju dzīvot salīdzinoši zaļā un klusā vietā, bet kur ir ērti pieejams sabiedriskais transports. Daudz braucu ar riteni, skatījos, vai uz to pusi ved arī veloceliņš.” Par dzīvojamo māju Janīnai arī bija savi apsvērumi: “Negribēju dzīvot deviņstāvu mājā, kur pazūdu pati un arī manas domas. Tāpat pētīju, kuros gados māja celta, ko ir iespējams savā dzīvoklī izbūvēt un pārveidot.”

Ģimenei svarīgi, lai bērni var aiziet uz skolu

Mairita (32) savu sapņu māju vēl meklē. Viņa ir precējusies, ģimenē aug divi mazi bērni. Tādēļ apsvērumi, kur māju iegādāties, ir citādi nekā Janīnai: “Man nav tik svarīgi, ir vai nav blakus veikals. Gribu, lai bērniem ir sava teritorija, kur paskraidīt. Būtiski arī, kurā pašvaldībā māja atrodas, jo pašvaldību attieksme pret saviem iedzīvotājiem ir ļoti atšķirīga. Vērtējam, vai tuvumā ir bērniem vajadzīgā infrastruktūra – bērnudārzi, skolas, pulciņi. Un vai paaugoties bērni paši varēs nokļūt no viena punkta uz otru.”

Mājokļa izvēli ne vienmēr nosaka tikai statistikas skaitļi

Swedbank hipotekārās jomas vadītājs Normunds Dūcis kā visnozīmīgāko kritēriju nosauc mājokļa atrašanās vietu. Jebkurš no mums justos daudz apmierinātāks, zinot, ka iegādātais īpašums ir ne tikai vieta, kur justies kā mājās, bet arī labs nākotnes ieguldījums. Dzīvē tomēr bieži vien vietas izvēli nenosaka kāda eksperta viedoklis par iespējamo īpašuma vērtības kāpumu nākotnē, bet gan personiskie apsvērumi. Tie var būt saistīti ar bērnības atmiņām, sen izlolotiem sapņiem vai arī ar vecāku pašreizējo dzīvesvietu.

Taču noteikti ir vērts painteresēties, kā tuvākā un tālākā nākotnē varētu mainīties apkārtējā infrastruktūra. Piemēram, ja pašvaldība plānojusi investēt līdzekļus apkārtējās vides labiekārtošanā, tas nozīmē, ka dzīvot šeit kļūs ērtāk, turklāt nākotnē šī mājokļa vērtība varētu pieaugt.

Iepazīsti un parunā ar kaimiņiem

Gan Mairita, gan bankas eksperts min, ka dzīvesvietas izvēlē liela nozīme ir kaimiņiem. Jaunajos projektos ir lielākā iespējamība, ka vienā mājā dzīvos cilvēki ar līdzīgu izglītību, interesēm un ienākumiem. Savukārt tā sauktajā sekundārajā tirgū situācija nav tik vienmērīga. Tāpat Normunds Dūcis iesaka pirms privātmājas iegādes aptaujāt tuvākos kaimiņus – iespējams, viņiem par noskatīto īpašumu ir informācija, ko pārdevējs nav atklājis.

Kādā stāvoklī ir māja?

Nākamais solis izvērtēšanas procesā ir mājas stāvoklis. Sākotnēji to var novērtēt vizuāli – kā izskatās, piemēram, daudzdzīvokļu nama koplietošanas telpas. Tad var sīkāk iztaujāt nama apsaimniekotāju vai namīpašnieku – kurā gadā māja celta, kādi būvmateriāli izmantoti, kādi remonta un uzturēšanas darbi ēkā veikti līdz šim u. tml. Iegādājoties privātmāju, gudri būtu izmantot būvinženiera konsultāciju, kurš kopā ar jums varētu apskatīt ēku un norādīt uz iespējamām nepilnībām, piemēram, ēkas siltinājumā, kas vizuāli varētu neradīt jums aizdomas, tomēr pēc tam tas var būtiski ietekmēt ikmēneša apkures izmaksas ziemas mēnešos. Pārbaudiet visu, kas apskates brīdī jums liekas būtisks (ieslēdziet slēdžus un atveriet krānus), jo pēc iegādes var atklāties nepilnības pavisam pašsaprotamās lietās.

Ekspluatācijas izmaksas un komunālie maksājumi

Ne mazāk būtiski ir izpētīt un paredzēt mājas vai dzīvokļa ekspluatācijas izmaksas un komunālos maksājumus. Ja pirksiet mājokli kredītā, pie ikmēneša aizdevuma atmaksas summas klāt nāks komunālie maksājumi un izmantoto pakalpojumu maksa (gāze, elektrība, interneta pieslēgums u. c.). Mainot dzīvesvietu no dzīvokļa uz māju, jāņem vērā, ka dzīvojamā platība būs lielāka. Iespējams, ikdienas tēriņus ietekmēs arī lielāks attālums līdz esošajai darbavietai. Svarīgi aprēķināt, kādas būs izmaksas, braucot ar sabiedrisko transportu vai privāto automašīnu. Mairita gan saka: “Es apsveru, ka, dzīvojot jaunajā mājā, mainīšu savu darba specifiku. Braukšu uz ofisu tikai dažas dienas nedēļā. Citādi iznāk, ka lielāko daļu laika pavadīšu ārpus mājas, – kad tad es par to priecāšos?”

Normunds Dūcis uzsver, ka ar mājas vai dzīvokļa iegādi un iespējamo izmaksu aprēķinu vēl nepietiek. Katru mēnesi jāparedz izdevumu daļa mājokļa labiekārtošanas darbiem. Privātmājā tie būs dārza vai teritorijas sakopšanas darbi, daudzdzīvokļu namā – ikmēneša iemaksas mājas apsaimniekošanai.

Taču tie nav vienīgie apsvērumi, kas jāņem vērā, jo iespējamie izdevumi var būt ļoti atkarīgi arī no tā, vai, piemēram, privātmājai ūdens tiek piegādāts pa pilsētas ūdensvadiem vai ūdenssūkņa darbība jānodrošina pašiem, jāpārbauda, vai ūdens ir gana tīrs, lai to varētu lietot uzturā, pretējā gadījumā būs jāuzstāda attīrīšanas iekārtas vai uzturam jāpērk tīrs dzeramais ūdens. Savukārt daudzdzīvokļu namā, iespējams, būs jāpiedalās kāpņu telpas un piemājas teritorijas sakopšanā vai jāapvienojas ar kaimiņiem mājas nosiltināšanai.

Lai labāk izvērtētu visus iespējamos ieguvumus vai zaudējums, Normunds Dūcis iesaka pieteikties finanšu konsultācijai. Finanšu konsultants palīdzēs objektīvi pārskatīt klienta naudas plūsmu un galvenās izmaksu sadaļas. Varēs ieteikt maksimālo aizdevuma atmaksas summu mēnesī, lai naudas līdzekļu pietiktu ne tikai obligātajiem maksājumiem, bet arī atpūtai un labsajūtai.