Māja

Kur izdevīgāk pirkt dzīvokli? Jaunākās tendences dzīvokļu tirgū

Nekustamā īpašuma iegāde parasti ir emocionāls pirkums, tomēr aiz patīk vai nepatīk ir svarīgi saskatīt racionālos un praktiskos faktorus, lai vēlāk nav jākož pirkstos, jo ikvienam dzīvoklim ir savi plusi un mīnusi.

Swedbank Nekustamo īpašumu un celtniecības uzņēmumu apkalpošanas nodaļas vadītāja Ina Ligere uzsver, ka, veicot tik nozīmīgu darījumu kā nekustamā īpašuma iegāde, nedrīkst balstīties tikai uz emocionālajiem faktoriem, lai gan, protams, savās mājās ikvienam ir jājūtas labi. Šis ir pirkums, kuram jānodrošina komfortablas sajūtas ilgtermiņā, tāpēc ir svarīgi apzināties visas ar to saistītās izmaksas.   

Nelielo platību dzīvokļi – studentiem un pāriem

Cilvēkiem dažādos dzīves posmos ir dažādas prasības attiecībā uz mājokli. Jaunībā tiek dota priekšroka nelielām platībām un zemām izmaksām, taču nereti šķērslis sava dzīvokļa iegādei ir pirmās iemaksas trūkums, tāpēc mājokļi tiek īrēti. Šo vajadzību pamanījuši arī investori – privātpersonas vai mazie uzņēmēji, kas iegādājas nekustamos īpašumus pirmskara ēkās un izbūvē tajos daudzus mazus dzīvoklīšus, sākot pat no 18 kvadrātmetriem, ko izīrē studentiem vai jauniem cilvēkiem bez ģimenes. Īstermiņā tas ir labs ieguldījums, jo sākotnējā cena par šādu dzīvokli nav liela, bet jārēķinās, ka ar laiku pieprasījums pēc šādiem dzīvokļiem var samazināties, turklāt īstermiņa īres līgumi veicina īpašuma nolietošanos. Vienlaikus ir būtisks jautājums, cik ilgi šādi dzīvokļi būs pieprasīti. Augstskolas un arī privāti attīstītāji domā par studentu mītņu būvēšanu, arī demogrāfijas tendences nevienam nav noslēpums.

Taču dzīvokli var iegādāties ar domu, ka tajā kādu laiku dzīvosiet jūs paši vai arī jūsu bērni, kad būs jau pieauguši un dzīvos atsevišķi. Te jau atkarīgs no katra paša, vai ar šādu platību pietiks ilgi un ko darīsiet, ja ģimene kļūs kuplāka vai strādāsiet no mājām un būs nepieciešama telpa šim mērķim. Protams, zināmu laiku varat arī paši dzīvot citur un savu mājokli izīrēt, taču tas jau prasīs papildu līdzekļus un jāizsver, cik lieli būs ieguvumi.

Ekonomiskās klases dzīvokļi jaunajos projektos

Šobrīd aktuālākais tirgus piedāvājums ir ekonomiskās klases dzīvokļi jaunajos projektos. Ja pirms krīzes pamatā būvēja lielus dzīvokļus ar nepārdomātu plānojumu, tad patlaban piedāvājums kļuvis daudz praktiskāks. Pieejami ir 50–60 kvadrātmetru lieli dzīvokļi, kas sadalīti vairākās istabās, lai katram ir sava telpa. Šādus dzīvokļus īpašumā var iegūt par cenu līdz 100 tūkstošiem eiro.

Jauna māja nozīmē, ka tuvākajā laikā nebūs nepieciešami papildu ieguldījumi un tai būs augsta vērtība arī pēc vairākiem gadiem. Iegādājoties šādu dzīvokli, nenāktu par ļaunu ar speciālistu izvērtēt to, cik kvalitatīvi veikts darbs un vai drīz vien nebūs jāveic uzlabojumi. Tāpat jāizvērtē apkārtējā infrastruktūra, iespēja novietot auto un citas nianses, kas ir nepieciešamas ērtākai ikdienai. Jānoskaidro arī, kāds ir īpašuma juridiskais statuss, piemēram, kam pieder zeme zem mājas u. c.

Šobrīd vairs nav iespējams būvēt mājas uz trešo personu zemes, kaut vēl nesen tas bija atļauts. Līdz ar to iespējams, ka zeme pieder kādai personai X, ar kuru nāksies veidot līguma attiecības. Vēl kāda nianse – jo lielāka māja, jo grūtāk vienoties par ēkas apsaimniekošanu un uzturēšanu. Vieglāk vienoties ir mājā, kurā ir pāris desmiti, nevis simti dzīvokļu.

Ekskluzīvie dzīvokļi – kapitāla ieguldījums

Iegādājoties ekskluzīvu īpašumu, jāņem vērā, ka to nebūs viegli pārdot vai izdevīgi izīrēt. Šī segmenta cenas ir pat 3000 un vairāk eiro kvadrātmetrā, un šādi īpašumi ir ekskluzīvie dzīvokļi centrā. Lai arī tās pamatā ir efektīvi būvētas vai atjaunotas ēkas, līdz ar to apkures izdevumi nebūs augsti, tomēr jārēķinās, ka to platība būs gana liela, kā arī iespējama virkne citu ikdienas izdevumu – durvju sardze, paklāju maiņa, dažādi citi servisa pakalpojumi, kā arī augsts nekustamā īpašuma nodoklis. Šāds īpašums ir ar stabilu vērtību, kas būtiski nemainīsies, taču iegādes izmaksas tam ir ļoti augstas. To var uzskatīt par kapitālu ieguldījumu, un, ja varat tādu atļauties, visticamāk, nebūs lielas bēdas arī par papildu izmaksām.

Padomju mantojums joprojām dzīvs

Vispopulārākās joprojām ir padomju laika daudzdzīvokļu mājas, kurās noris 75% nekustamo īpašumu darījumu. Dzīvokļu cenas drīzāk nebūs augstas, lai gan pieprasījums joprojām ir un vairākos iecienītos rajonos netālu no centra arī cenām ir tendence augt, tomēr ilgtermiņā jārēķinās ar virkni citu iespējamo izmaksu. Parasti šādām mājām ir nolietota infrastruktūra, tās nav siltinātas un remontētas. Visas šīs izmaksas jāsedz iedzīvotājiem, bet, lai to darītu, savā starpā jāvienojas. Ņemot vērā, cik daudz un dažādu sociālo grupu iedzīvotāju mēdz būt mikrorajonos, vienošanās nav vienkārša. Kamēr tas nenotiek, jūs apkurināt ne vien savu dzīvokli, bet arī apkārtējo vidi, turklāt jebkurā brīdī iespējama kāda stāvvadu vai cita avārija, tāpēc, pirms tādu iegādāties, vajadzētu rūpīgi izvērtēt visu plusus un mīnusus.

Kādu mājokli izvēlēties – tas ir katra paša ziņā. Mūsu ieteikums – pirms iegādes tomēr ievākt maksimāli daudz informācijas par noskatīto īpašumu un izvērtēt ne tikai emocionālo patiku, bet arī ļoti pragmatiski paskatīties uz šo darījumu kā savu līdzekļu ilgtermiņa investīciju un pieņemt prātīgu un izsvērtu lēmumu.