Māja

Šobrīd populāri ir ekonomiskās klases dzīvokļi jaunajos projektos (VIDEO)

Būvniecības un nekustamā īpašuma tirgus kļūst aizvien karstāks, un lēmumu par sava mājokļa iegādi pieņem arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju. Īpaši pieprasīti ir ekonomiskās klases dzīvokļi jaunajos projektos.

Vidējā cena – 86 000 eiro

Iegādājoties dzīvokli otrreizējā tirgū, tātad jau lietotu, visticamāk, jārēķinās ar papildu izmaksām un laiku, kas nepieciešams remontam. Situācijā, kad labi meistari ir ļoti pieprasīti un visi maksā dārgi, izvēle par labu jaunajiem projektiem ir saprotama. Kā liecina Swedbank dati, pēdējā gada laikā aptuveni 14% iegādājušies dzīvokli tikko uzceltā mājā, bet 11% − tā dēvētajā otrreizējā tirgū Rīgas centra ēkās, kā arī jau senāk ekspluatācijā nodotajās jauno projektu daudzdzīvokļu mājās. Šo tendenci ir notvēruši arī nekustamā īpašuma attīstītāji. Šobrīd dažādos Rīgas reģionos (Teikā, Purvciemā, Torņkalnā, Pļavniekos un citur) būvniecības stadijā ir ap 1500 jaunu ekonomiskās klases dzīvokļu. Lielākoties tie ir salīdzinoši kompakti dzīvokļi, kas vidēji maksā līdz 90 000 eiro.

Izpērk vēl neuzbūvētus

Jānis Deksnis, Swedbank korporatīvo klientu attiecību vadītājs Nekustamo īpašumu un celtniecības uzņēmumu apkalpošanas nodaļā, atzīst: “Pēdējo divu gadu laikā interese un aktivitāte, kas saistīta ar nekustamo īpašumu būvniecību un attīstīšanu Rīgā, ir pieaugusi. Redzam, ka galvenokārt tiek būvēti tieši ekonomiskās klases segmenta dzīvokļi, un pēc tiem ir arī lielākais pieprasījums. Šie dzīvokļi ir salīdzinoši nelieli, ar pēc iespējas lielāku istabu skaitu un pilnu apdari. Zīmīgi, ka labākie projekti tiek izpirkti ļoti īsā laikā, bieži projektam vēl esot būvniecības stadijā.”

Tomēr pēc darījumu skaita uz vienu iedzīvotāju Rīga aizvien atpaliek no kaimiņvalstīm, pat neskatoties uz to, ka Rīgā nekustamo īpašumu cenas ir par 15% līdz 40% zemākas nekā Lietuvā un Igaunijā. Tā pērn Rīgā uz 1000 iedzīvotāju tika veikti 14 darījumi, Viļņā − 19, bet Tallinā – 23 darījumi, no kuriem aptuveni katrs ceturtais jeb deviņi jaunajos projektos.

Pērk jaunieši

Zīmīgi, ka pēdējo gadu laikā ievērojami samazinās nekustamā īpašuma pircēju vecums. 2015. gadā katrs piektais (20%), kurš iegādājās īpašumu, bija 46 un vairāk gadu vecs, savukārt šogad šajā vecuma grupā īpašumu ir iegādājušies vien 5%. Tajā pašā laikā 40% no mājokļu pircējiem bijuši vecumā no 26 līdz 30 gadiem un 34% − vecumā no 31 līdz 35 gadiem. Normunds Dūcis, Swedbank Hipotekārās kreditēšanas jomas vadītājs Latvijā, skaidro situāciju: “Redzam, ka savs mājoklis ir aktuāls un tajā pašā laikā arī pieejams jaunajai paaudzei jeb tā dēvētajiem jaunajiem profesionāļiem, kuri salīdzinoši biežāk izvēlas iegādāties mājokli jaunajos projektos. Visbiežāk viņu ikmēneša ienākumi ir no 1500 līdz 2000 eiro, viņiem ir augstākā izglītība un nodarbošanās transporta vai informācijas tehnoloģiju jomā.”

Tipisks jauno speciālistu iegādātais īpašums ir triju istabu dzīvoklis platībā no 56 līdz 71 kvadrātmetram. Pirmā iemaksa, kas jāsakrāj, lai varētu iegādāties šādu mājokli, ir aptuveni 15 100 eiro jeb 15% no summas. Šādu pirmo iemaksu šobrīd gatavs veikt katrs otrais nekustamā īpašuma pircējs, jo liela daļa izmanto arī Altum atbalsta programmas mājokļa iegādei. Šāda scenārija gadījumā nekustamā īpašuma pircējam par sava mājokļa iegādi mēnesī būtu jāmaksā 372 eiro jeb aptuveni piektā daļa no mājsaimniecības ienākumiem.

Ja tevi interesē vairāk šābrīža tendences dzīvokļu tirgū, noskaties videodiskusiju, kurā piedalās arhitekts Gatis Didrihsons, Swedbank Hipotekārās kreditēšanas jomas vadītājs Normunds Dūcis un Swedbank korporatīvo klientu attiecību vadītājs Nekustamo īpašumu un celtniecības uzņēmumu apkalpošanas nodaļā Jānis Deksnis.