Nauda

Jūsu datora veselībai

Pandoras lāde ir vaļā – lielākajā daļā dzīves jomu komunikācija ar klientiem tiek veikta internetā, tādējādi ietaupot naudu, laiku un cilvēkresursus.

Kā jebkurā vidē, arī internetā ir ne tikai pozitīvas lietas un sastopami ne tikai godīgi cilvēki. Kā no viņiem pasargāt datoru un sevi pašu, stāsta tehnoloģiju raidījuma „Nākotnes parks” vadītājs Reinis Zitmanis.

Cilvēki, kas ikdienā nelieto vīrusu aizsardzības programmas, bieži vien neapzinās, kādu ļaunumu nodara ne tikai savam, bet arī citu datoriem. Daļa vīrusu veidoti tā, lai jūs neko nemanītu, bet tie izmantotu jūsu datoru kā skaitļošanas vienību, kas sajūgta kopā milzīgā tīklā visā pasaulē, lai darītu kādu melno darbu – izsūtītu mēstules, nolasītu jūsu spiestos klaviatūras taustiņus utt.

Kā darbojas datorvīrusi

Ja jums ir jauns personālais dators (PC), ieslēdzot to atklātā interneta tīklā bez antivīrusu programmas un bez jebkāda ugunsmūra, jārēķinās, ka jau 20 minūšu laikā to var apmeklēt pat vesela vīrusu armija. Līdz ar antivīrusu programmām vajadzētu atjaunot arī savas pārlūkprogrammas, kuru jaunākajās versijās jau iestrādāta iespējamo draudu atpazīšana.

„Macintosh“ datoriem, atšķirībā no PC, ir operētājsistēma, kas būvēta pēc citiem principiem, tādēļ tos neapdraud klasiskie, tradicionālie vīrusi. Tomēr arī „Macintosh“ lietotāji nav pasargāti no Trojas zirgiem, ko viņi paši savas nezināšanas pēc labprātīgi lejupielādē kopā ar dažādām šķietami nevainīgām bezmaksas spēlītēm vai nelegālas izcelsmes datorprogrammām utt.

Katram vīrusam – savas zāles

Attīstās vīrusi, un tikpat ātri attīstās antivīrusi – lietotājiem tiek piedāvātas arvien jaunas antivīrusu programmu versijas. Visi antivīrusu programmu izgudrotāji strādā vienam mērķim – likvidēt vīrusus –, tikai jāatceras, ka ne vienmēr:

  • tas, kas ir par brīvu, ir derīgs un labs;
  • par to, kas pašlaik ir par brīvu, arī pēc laika neprasīs maksāt;
  • dārgas antivīrusu programmas ir labākās.

Kā izvēlēties antivīrusu programmu

Personālajiem datoriem antivīrusu programmas tiek iedalītas trīs klasēs: Anti–Virus jeb antivīruss parastais, Internet Security jeb drošība internetā, Total Security jeb totāla aizsardzība. Te jāielāgo svarīgs likums: katra nākamā aizsardzības programmu klase ietver visu, kas ir zemākā klasē. Piemēram, Internet Security vienmēr satur pilnvērtīgu antivīrusu utt. Izvēloties antivīrusu programmu, svarīgs ir tās drošības līmenis, cena, kā arī gada abonēšanas maksa par licenci, kas regulāri jāatjauno, lai datorā tiktu lejupielādēti jaunākie vīrusu rokraksti. Jaunatklātie vīrusi katru dienu mērāmi desmitos tūkstošu, ar tiem jācīnās vienmēr, tāpēc abonēšana ir tik svarīga.

Latvijā populārākās antivīrusu programmas un ražotāji ir „Kaspersky Lab”, „ESET” („NOD32”), „Symantec” („Norton”). Populārākās bezmaksas programmas: „Avira Free Antivirus”, „Avast Free AntiVirus”, „Microsoft Security Essentials”. Ja kaut kas ir par brīvu, tam ir iemesls: vai nu programma tiek finansēta no citiem avotiem, vai – kā „Microsoft Security Essentials” gadījumā – „Microsoft” kompānija pati ir ieinteresēta aizsargāt savu operētājsistēmu.

Pasaulē autoritatīvākos antivīrusu programmu novērtējumus veic Vācijas Neatkarīgais antivīrusu testēšanas institūts „AV-Test”, un testu dati pieejami mājaslapā.

Skaidrojumi:

Anti–Virus jeb vienkāršās klases programmas pamatā paredzētas datoru aizsardzībai pret kaitīgajām programmām (datorvīrusiem, Trojas zirgiem un citiem kibermošķiem).

Internet Security klases programma pilnībā pasargātu datoru gan no kaitīgajām programmām, gan no visiem citiem apdraudējumiem (krāpnieku vēstules, uzbrukumi no tīkla u.c.).

Total Security – papildus minētajam ir arī rezerves kopiju veidošana, datu šifrēšana, paroļu pārvaldība, droša informācijas dzēšana u.c.