Nauda

2018. gadā sievietes taupīs, bet vīrieši – tērēs vairāk

81% Latvijas iedzīvotāju jauno gadu sāks ar apņemšanos kaut ko mainīt un uzlabot savā dzīvē. Swedbank veiktajā aptaujā atklājās, ka populārākās apņemšanās saistītas ar veselīgu dzīvesveidu un vides labiekārtošanu.

Lielākajai daļai jeb 81% iedzīvotāju ir kāda apņemšanās, ko vēlētos uzsākt 2018.gadā, liecina Swedbank aptauja*. Visbiežāk iedzīvotāji ir apņēmušies uzlabot savu fizisko formu un veltīt vairāk laika sportiskām aktivitātēm (38%), izremontēt mājokli (32%), doties sen kārotā ceļojumā (29%) un ēst veselīgāk (29%), kā arī apgūt jaunas prasmes (25%). Tikmēr 19% iedzīvotāju nolēmuši neko neapņemties, lai pēcāk nekas sev nav jāpārmet.

Sievietes apņemas taupīt, vīrieši tērēt

Zīmīgi, ka piektdaļa (22%) no nākamā gada apņēmušies sākt plānot savu budžetu, savukārt 18% - sākt veidot uzkrājumus nākotnei. Tas parāda, ka līdz šim šīs finanšu pratības lietas nav izdevies īstenot. Turklāt apņemšanās, kas saistītas ar rūpīgāku tēriņu plānošanu un uzkrājumu veidošanu, vairāk raksturīgas dāmām. Tā 26% sieviešu pretstatā 18% vīriešu nākamgad apņemas sākt plānot savu budžetu, 21% - veidot uzkrājumus nākotnei (tāds pat plāns ir 14% vīriešu), bet vēl 17% - nokārtot uzņemtās finanšu saistības (līdzīgs mērķis ir 10% vīriešu). Vienlaikus sievietes arī biežāk (35%) nekā̄ vīrieši (29%) ilgojas pēc uzlabojumiem mājoklī.

Savukārt vīrieši pretstatā sievietēm nākamā gada laikā iecerējuši iegadāties jaunu auto (15% pretstatā 10% sieviešu), kā arī viņiem divkārt aktuālāka ir cīņa ar kaitīgajiem ieradumiem (16% kungu pretstatā 8% sieviešu). 

Jaunieši plāno veselīgu dzīvesveidu

Interesanti, ka jaunieši vecumā no 15 līdz 24 gadiem apņemamas apgūt jaunas zināšanas (41%), uzlabot savu veselību, aktīvāk sportojot (61%) un veselīgāk ēdot (42%), kā arī biežāk būt kopā ar saviem vecākiem. To apņēmušies 32% jauniešu.

“Lai īstenotu ikvienu apņemšanos, katram no mums ir svarīgi apzināties, kāpēc tas ir nozīmīgi un ko varu darīt jau šodien, lai savam mērķim tuvotos. Aptaujas dati vairāku gadu garumā rāda cilvēku vēlmi dzīvot veselīgāk, kur pamatā ir pašu gribasspēks un, tā teikt, darīšanas vaina. Savukārt tādas lietas kā mājokļa labiekārtošana vai ceļojums ir plānveidīgi īstenojamas lietas. Mājokļa labiekārtošanai cilvēki bieži izvēlas īstermiņa aizdevumu jeb patēriņa kredītu, tādējādi sadalot izdevumus mazākās daļās un būtiski neietekmējot ģimenes budžetu. Līdzīgi ar ceļojumiem vai zināšanu apguvi. Swedbank dati rāda, ka šogad iedzīvotāji daudz biežāk šādiem mērķiem izvēlas patēriņa kredītu – ļoti konkrētam mērķim savas dzīves kvalitātes uzlabošanai. Pārdomāti un plānoti tiekties uz savu mērķi – to arī novēlām iedzīvotājiem nākamajā gadā,” saka Sergejs Romaņuks, Swedbank patēriņa finansēšanas virziena vadītājs.