Kas jāzina, lai internetveikalā tevi nepiekrāptu
Nauda

Kas jāzina, lai internetveikalā tevi nepiekrāptu

Mūsdienās internets piedāvā virkni ērtu un izdevīgu iespēju – tostarp dažādu rēķinu apmaksu un iepirkšanos. Ir svarīgi atcerēties dažus drošības principus, kā arī izmantot jaunākos risinājumus, kuri turklāt ir bez maksas

drosi-pirkumi-internetaa.png

Diāna Dubova,
Swedbank Digitālo servisu daļas vadītāja

Atslēgas jāsargā

Kas ir internetbanka? To varētu salīdzināt ar virtuālo seifu, kurā glabājas mūsu nauda. Mēs, banka, nodrošinām šī seifa drošību, rūpējamies, ka tas ir aizsargāts un svešiem nepieejams, taču atslēgu nododam tev – mūsu klientam. Un ir ārkārtīgi būtiski katram pašam parūpēties par savas virtuālās atslēgas drošību.

Līdzīgi kā reālajā dzīvē arī virtuālajā telpā ir gan godīgi cilvēki un tirgotāji, gan tādi, kas grib iedzīvoties uz citu rēķina. Arī interneta pasaulē kāds var uzdoties par bankas pārstāvi un lūgt tev izpaust paroles. Iedomājies situāciju uz ielas – ja tev pienāk klāt nepazīstams cilvēks, lūdz nosaukt mājas adresi (lietotāja numuru) un iedot tās atslēgu (paroli un kodus) – tu taču nedotu. Izpaust vai sūtīt pa e-pastu svešiniekiem savus internetbankas vai kartes datus būtu tieši tas pats.

Drošība atmaksājas

Ja runājam par norēķiniem, tad šobrīd visa informācija, kas nepieciešama pirkumiem internetā, ir atrodama uz pašas kartes. Lai aizsargātu naudu tās nozaudēšanas gadījumā, piedāvājam jaunu drošības risinājumu – internetbankā pievienot kartei paroli, kā arī jautājumu vai informāciju, kura nākotnē palīdzēs to atcerēties, jeb reģistrēt karti drošiem pirkumiem internetā (“3D Secure” sistēmā). Pat ja notiek kas nelāgs – karte pazūd vai tiek nozagta, bez šīs paroles ļaunprātīga naudas tērēšana internetā būs ierobežota.

Ja internetā iepērcies bieži

  • Savā algas kontā neglabā naudu vairāk kā vienas algas apmērā. Ja tev ir kāda rezerve, uzkrājumi vai krāj līdzekļus lielākam pirkumam, drošāk to darīt vai nu atsevišķā kontā, vai arī izmantot speciālu bankas pakalpojumu – tādu kā krājkonts vai depozīts. Tā kartes zaudēšanas gadījumā riskēsi tikai ar salīdzinoši nelielu summu.
  • Var arī izveidot atsevišķu kontu ar karti, kurā ieskaitīt tik daudz, cik atvēli tēriņiem un pirkumiem internetā.

Neviens, ejot uz veikalu, neņem līdzi maku ar visu savu naudu, kas vien ir.

Ilma Rugāja, žurnāliste.

"Pusotra gada laikā esmu veikusi vairāk nekā 60 pirkumu internetā. Visu cenšos iegādāties no pārdevējiem ar labu reputāciju – šo informāciju var iegūt, pārskatot citu pircēju atsauksmes. Tā kā iepērkos ar Swedbank karti, esmu jau reģistrējusies drošu pirkumu sistēmai „3D Secure”."

Iepērkoties internetā (pamatā www.ebay.co.uk), norēķinus veicu caur „PayPal” servisu, kas pārdevējam neļauj piekļūt manas kredītkartes datiem. Man ir būtiski, ka varbūtēja nekorekta darījuma gadījumā „Ebay” ar „PayPal” starpniecību 45 dienu laikā no pirkuma brīža pircējam garantē pilnu naudas summas atgriešanu. Ja gribas mazliet adrenalīna, iesaistos izsolēs. To, vai kļūšu par iepatikušās mantas īpašnieci, nereti izšķir pēdējās sekundes. Lai nekristu neprātīgā azartā, uzreiz cenšos skaidri definēt savu maksimālo solīšanas robežu. Un vēl – pirms kaut ko pirkt vai sākt solīt, ir lietderīgi noskaidrot preces reālo pārdošanas cenu. Daudzi pārdevēji šo informāciju iekļauj preces aprakstā, bet liela daļa noklusē.

Ilma Rugāja iesaka:

1. http://www.e-gramatnica.lv – visas „Zvaigzne ABC” izdotās, tai skaitā arī mācību, grāmatas;

2. http://www.gramata24.lv – daudz un dažādas grāmatas, arī ar atlaidēm;

3. http://www.pixmania.co.uk/index.html– sadzīves elektronika, piemēram, fotoaparāti, navigācijas, audio, video, datortehnika;

4. http://www.dealextreme.com – elektronikas preces un piederumi, autolietas, rotaļlietas, bižutērija utt.;

5. http://www.victoriassecrets.com – daži mani paziņas te iegādājas veļu;

6. http://www.cheapsmells.com– zinu, ka šajā internetveikalā par labām cenām var atrast smaržas.

Neaizmirsti reģistrēt savu karti drošiem pirkumiem internetā!