Padomi, kā plānot ģimenes budžetu
Nauda

Padomi, kā plānot ģimenes budžetu

Ģimenes budžeta plānošana ir viens no svarīgākajiem jautājumiem, pie kura, uzsākot kopdzīvi ar partneri, nonāk ikviens.

Vai atklāt savus ienākumus dzīvesbiedram? Kā sakrāt pirmajam kopīgajam atvaļinājumam? Vai stāstīt par katru jaunu pirkumu? Nav noslēpums, ka šie jautājumi kļūst arī par izplatītu ģimenes strīdu iemeslu.

Swedbank Finanšu institūta veiktā Latvijas iedzīvotāju aptauja liecina, ka nauda ir otrais izplatītākais ģimenes strīdu iemesls. Kā visbiežāko ķildu iemeslu respondenti atzīmējuši mājsaimniecības jautājumus, kuru risināšana bieži vien ir saistīta arī ar finanšu plānošanu.

Par ko strīdamies visbiežāk?

par ko strīdamies visbiežāk

Aptauja liecina, ka ģimenēs, kurās budžeta plānošanā iesaistās abi partneri, konfliktu ir mazāk nekā tajās, kurās atbildību par finansēm uzņēmies tikai viens vai budžets netiek plānots vispār. Strīdu skaits šādās ģimenēs mēdz būt mazāks pat par piektdaļu.

Kurš atbildīgs par ģimenes budžeta plānošanu?

kurš plāno ģimenes budžetu

Kā plānot kopā?

Īsa pamācība kopīga ģimenes budžeta plānošanas iesācējiem

  • Budžeta plānošana kā tradīcija. Sarunājiet noteiktu laiku, kad ar partneri regulāri pārrunāsiet visus tēriņus un ieņēmumus, kā arī uzkrājumu veidošanu un nākotnes plānus. Daudzi pāri par piemērotāko šādai sarunai uzskata algas dienu.
  • Nosakiet tēriņu griestus. Vienojieties par noteiktu summu, ko mēnesī paredzēts tērēt visiem obligātajiem maksājumiem, pārtikai un citiem kopīgajiem pirkumiem – tā var izvairīties no partneru savstarpējās kritikas par naudas tērēšanas ieradumiem vai pirkumu un to patiesās cenas slēpšanas.
  • Sadaliet atbildību. Svarīgi panākt kopīgu izpratni par to, kuri izdevumi dalāmi uz abiem, bet kuri attiecas tikai uz vienu partneri. Ja atbildību par rēķinu apmaksu vēlaties sadalīt, pārrunājiet, kurus no tiem katrs apņemas apmaksāt. Var arī atvērt kopīgu bankas kontu, kurā abi partneri regulāri pārskaita noteiktu summu kopīgajiem tēriņiem.
  • Lielie pirkumi – kopējs lēmums. Būtiski ir arī vienoties par lielajiem pirkumiem, jo bieži vien partneriem ir atšķirīgas prioritātes. Kad tas izdarīts, dažiem mērķiem, piemēram, ceļojumam vai mašīnai, veidojiet kopēju uzkrājumu. Sasniegt mērķus kopējiem spēkiem ir vienkāršāk un arī ātrāk, tāpēc šāda rīcība jūs abus satuvinās vēl vairāk.

Aptauja veikta 2011. gada septembrī, aptaujājot vairāk nekā 1000 iedzīvotājus no visas Latvijas.