Nauda

Kāpēc būs jāatsakās no kodu kartēm?

Kurš no jums pēdējā laikā ir sūtījis faksu? Skatījies videokasetes vai klausījies kasešu magnetofonu? Ar līdzīgu nostalģiju drīz varēsim atcerēties arī kodu kartes.

“Tehnoloģijas mūsdienās noveco strauji, dažas no tām pazūd dabiskā ceļā, bet dažas tiek lietotas spēcīga ieraduma pēc, lai gan vairs neatbilst ne tehniskajām, ne drošības, ne jauno paradumu prasībām,” saka Vadims Frolovs, Swedbank Klientu servisa pārvaldes vadītājs.

Tieši tā noticis arī ar kodu kartēm, kas ieviestas jau pirms vairāk nekā 20 gadiem. Tolaik internetbanka kā tāda bija tehnoloģiska inovācija, un tieši Swedbank internetbankas dēļ daudzi cilvēki Latvijā vispār iepazina internetu. Šo gadu laikā ir mainījušās gan tehnoloģijas, gan arī drošības prasības, un  pirmie ierobežojumi ES regulējumu ietvaros Latvijā stājās spēkā jau 2017. gada pavasarī, kad Swedbank kā pagaidu risinājumu ieviesa papildu identifikācijas līdzekli – SMS ar drošības kodu, kā arī Smart ID,ko nu jau lieto gandrīz 200 000 Swedbank klientu.

Kāpēc kodu kartes nav vairs drošas?

Galvenais iemesls, kāpēc kodu kartes būtu jāaizstāj, – uz kodu kartes attēlotie kodi nav dinamiski, proti, tie atkārtojas, ir attēloti vienuviet utt. Mūsdienīgi autentifikācijas līdzekļi, kā Smart-ID un kodu kalkulators, nodrošina mainīgus jeb katru reizi citus kodus, kas garantē klientam lielāku drošību.

Kad aizstās kodu kartes?

  • Pirmkārt, kad stāsies spēkā Eiropas Savienības Komisijas Deleģētā regula 2018/389 par jauniem tehniskajiem standartiem un drošu lietotāja autentificēšanu, kas vēl vairāk pastiprina prasības internetbankas kodu karšu lietošanai, tāpēc turpmāka to lietošana kļūtu ļoti apgrūtinoša un neērta.
  • Otrkārt, atbilstoši Globālās maksājumu standartu institūcijas EMVCo prasībām no 2019. gada 1. aprīļa ar kodu karti vairs nevarēs veikt ierastos pirkumus internetā, arī maksājot ar bankas karti, jo papildu drošības kods no internetbankas kodu kartes vairs netiks pieņemts.
  • Treškārt, jau šobrīd ir pieejami risinājumi, kas aizvieto kodu karšu lietošanu.

Bezmaksas autentifikācijas rīku Smart ID, kas īpaši piemērots viedtālruņu lietotājiem, klienti var ērti lejupielādēt paši vai iegūt Swedbank filiālēs klātienē.

Savukārt tiem klientiem, kam vēl nav Smart-ID lietošanai piemērotu viedierīču, bankas darbinieki palīdzēs apgūt kodu kalkulatoru, kam samazināta standarta cena. Tāpat vairākām klientu grupām tiks piedāvāts īpašs cenrādis kodu kalkulatoru iegādei.

Tātad kodu karšu lietotājiem atliek tikai izvēlēties – Smart ID vai kodu kalkulatoru. Abi šie autentifikācijas līdzekļi ir ērti pieejami un piedāvā lielāku drošību