Nauda

Kas ir kredītbrīvdienas un kādos gadījumos tās izmantojamas?

Ja esi nonācis situācijā, kad ir grūtības atmaksāt kredītu par mājokli, auto vai ko citu, vari pieteikties kredītbrīvdienām internetbankā. Svarīgi – jo ātrāk rīkosies, jo vieglāk būs atrast piemērotāko risinājumu.

Kredītbrīvdienas dod iespēju atlikt kredīta pamatsummas maksājumu līdz 6 mēnešiem un hipotekārā kredīta pamatsummu līdz 12 mēnešiem, tādējādi atvieglojot ģimenes finanses. Šajā laika posmā būs jāmaksā tikai kredītprocenti, kas paliek nemainīgi, bet kredīta pamatsummu, kas sastāda būtisku maksājuma daļu, varēs atmaksāt vēlāk.

Kredītbrīvdienas var izmantot jebkurš kredītņēmējs, kuram līdz šim nav bijušas grūtības veikt kredītmaksājumus, bet tādas radušās, piemēram, pēkšņi samazinoties ģimenes regulārajiem ienākumiem vai zaudējot darbu. Tādā situācijā cilvēkam nekavējoties būtu jāsniedz iesniegums internetbankā par kredītbrīvdienu piešķiršanu. Turklāt ļoti būtiski to darīt savlaicīgi, tas ir, pirms kredīta maksājumam iestājas kavējums.

Kredītbrīvdienu risinājums attiecas ne tikai uz hipotekāro kredītu par mājokļa iegādi, bet arī auto līzingu un patēriņa finansēšanas produktiem, tajā skaitā patēriņa kredīts, auto kredīts, patēriņa kredīts mājoklim, studiju kredīts bez valsts galvojuma. Vienīgais izņēmums ir studiju un studējošā kredīts ar valsts galvojumu – tiem kredītbrīvdienas nav piemērojamas likumdošanas dēļ. Jāatzīmē, ka kredītbrīvdienas internetbankā iespējams pieteikt vairākiem aizdevumiem, piemēram, vienlaikus atliekot gan hipotekārā kredīta, gan auto līzinga pamatsummas maksājumus.

Kā mainīsies mans ikmēneša kredītmaksājums pēc kredītbrīvdienām?

Pirmkārt, svarīgi zināt, ka kredītbrīvdienas ir iespēja pārtraukt jebkurā brīdī. Tas nozīmē – līdzko ģimenes ienākumi ir stabilizējušies vai atgūts darbs, nav jāgaida, kad beigsies kredītbrīvdienu noteiktais termiņš. Labāk tās pārtraukt, tiklīdz ir tāda iespēja.

Otrkārt, pēc kredītbrīvdienām tava līguma termiņš netiks pagarināts, bet kredītbrīvdienu laikā nesamaksātā pamatsumma tiks sadalīta uz atlikušo aizdevuma termiņu. Tas nozīmē, ka ikmēneša kredītmaksājums pēc kredītbrīvdienām pieaugs.

Piemēram, ja klienta pamatsummas maksājums mēnesī ir 200 eiro un kredītbrīvdienas tiek izmantotas 6 mēnešus, šī atliktā summa proporcionāli sadalīsies uz visiem atlikušajiem mēnešiem līdz maksājumu grafika beigām. Piemēram, ja līdz grafika beigām būs atlikuši vēl 10 gadi, tad ikmēneša pamatsummas maksājums pēc kredītbrīvdienām būs pieaudzis par 10 eiro.

Jāatzīmē, ka, piesakoties kredītbrīvdienām, esošā procentu likme netiks pārskatīta. Procenti joprojām tiks aprēķināti no aizdevuma atlikuma. Visu kredītbrīvdienu laiku kredīta atlikums saglabāsies nemainīgs.

Kur var pieteikties kredītbrīvdienām?

Reaģējot uz pieaugošajām bažām par Covid-19 ietekmi uz uzņēmumu un mājsaimniecību ekonomisko situāciju, Swedbank visiem klientiem, kuriem līdz šim nav bijušas grūtības veikt kredītmaksājumus, piedāvā kredītbrīvdienas jeb iespēju uz laiku atlikt kredīta pamatsummas maksājumu, par šo pakalpojumu neieturot komisijas maksu, kā arī neveicot nekādas citas izmaiņas līgumos. Pieteikuma formu un papildinformāciju atradīsi internetbankā.

  • Pakalpojums pieejams līdz 30. septembrim.