Kas izdevīgāk – studiju kredīts vai uzkrājums?
Nauda

Kas izdevīgāk – studiju kredīts vai uzkrājums?

Ja vien lielais bērns nav to veiksminieku vidū, kas zināšanas augstskolā var apgūt par valsts budžeta līdzekļiem, vecākiem un jaunajam studentam jāizvēlas par labu studiju kredītam vai uzkrājumam, ja tāds ir sarūpēts.

Taču pat tad, ja jaunietim ir iespēja studēt par valsts līdzekļiem, ir nepieciešami līdzekļi dzīvošanai, mājokļa īrei vai iegādei, un daudzi jaunieši vēlas arī lielāku neatkarību, iegūstot autovadītāja apliecību.

Iespējamie dzīves scenāriji ir ļoti dažādi, tāpat kā vecāku vēlme un iespēja iesaistīties savu bērnu dzīvē, taču pilnīgi skaidrs, ka gadu gaitā veikti uzkrājumi būs izdevīgāks risinājums nekā studiju kredīts. Jo, izmantojot studiju kredītu, būs jāmaksā procenti bankai, savukārt, veicot uzkrājumu bērna nākotnei, ir iespēja vēl arī nopelnīt.

Ieguvumi, veicot uzkrājumu bērna nākotnei

  • Veicot iemaksas bērna pilngadības krājkontā, iemaksām tiek piemērota gada procentu likme 0,05%.
  • Ja izmanto uzkrāšanas stratēģiju Uzkrājums bērna nākotnei, kas paredz arī dzīvības apdrošināšanu līgumslēdzējam, tad par šajā uzkrājuma programmā veiktajām iemaksām var saņemt nodokļa atmaksu 20% apmērā no iemaksām, kas nepārsniedz 10% no gada bruto darba samaksas un summāro limitu 4000 eiro.

Piemērs: sākot krāt no bērna dzimšanas un katru mēnesi līdz bērna 18 gadu vecumam atvēlot uzkrājumam 25 eiro, šo 18 gadu laikā ienākuma nodokļa atmaksās saņemtā summa būs 1080 eiro.

  • Sākot krāt jau no bērna dzimšanas un katru mēnesi atvēlot tam 26 eiro, līdz bērna pilngadībai iespējams sakrāt 7300 eiro – tā šobrīd ir vidējā studiju maksa Latvijā (par visu studiju periodu). Ar šādu summu pietiks arī autovadītāja tiesību iegūšanai un pirmā auto iegādei vai arī šī summa var būt pirmā iemaksa savam mājoklim uzreiz pēc studiju beigšanas, kad jaunietis kā jaunais speciālists var pieteikties Altum mājokļa atbalsta programmai jaunajiem speciālistiem.