Kodu kartes drīz nebūs, bet kāpēc daudzi vēl nesāk lietot Smart-ID?
Nauda

Kodu kartes drīz nebūs, bet kāpēc daudzi vēl nesāk lietot Smart-ID?

Jau pavisam drīz būs jāatsakās no kodu kartēm, tā vietā izmantojot drošāku autentifikācijas rīku – kodu kalkulatoru vai mobilo lietotni Smart-ID .

Smart-ID ir gan ērtāks, gan drošāks veids, kā piekļūt savai internetbankai, tomēr liela daļa cilvēku joprojām atliek Smart-ID lietošanas uzsākšanu. Kāpēc?

Grūti sākt, viegli lietot

Kopš pagājušā gada sākuma, kad Swedbank Latvija ieviesa viedatslēgu Smart-ID, par tās lietotājiem ikdienā kļuvuši jau 250 tūkstoši bankas klientu. Baltijas valstīs kopā Smart-ID lieto jau vairāk nekā miljons cilvēku, taču daudzi vēl kavējas, maldīgi uzskatot, ka tas ir sarežģīti un grūti, tāpēc labāk to atlikt uz vēlāku laiku. “Arī mana pāriešana uz Smart-ID notika gandrīz vai piespiedu kārtā,” stāsta 38 gadus vecā Silvija. “Pirmais mūsu ģimenē Smart-ID sāka lietot mans vīrs. Viņš bija laimīgs gluži kā mazs bērns, kas ieguvis jaunu rotaļlietu. Līdzīgas emocijas var redzēt, kad viņš nopērk kādu ierīci, piemēram, mobilo telefonu. Tomēr, zinot, cik grūti man ir pieņemt pārmaiņas, es neļāvos sevi pierunāt. Turējos pie mazliet piņķerīgā, tomēr labi ierastā kodu kalkulatora, līdz vienu dienu to nozaudēju un sapratu − vai nu jāpērk jauns kodu kalkulators, vai arī mazliet jāiespringst un jāsāk lietot Smart-ID. Izrādījās, ka man bija nepieciešamas vien kādas piecas minūtes, lai saprastu, par ko sajūsminās mans vīrs. Tas izrādījās neticami ērti, un šobrīd es vienkārši nespēju iedomāties savu dzīvi bez Smart-ID!” atzīst Silvija, un viņas stāsts nav unikāls. Smart-ID lietotāju skaits turpina augt ar katru dienu, un būtiskākais arguments tam ir lietošanas ērtums. Mobilais tālrunis ar internetbanku vienmēr ir pa rokai, ir jāatceras vien divi PIN kodi, un jebkuru transakciju iespējams veikt dažu sekunžu laikā. Lietotājs visus savus izveidotos Smart-ID kontus, veiktos darījumus un autorizācijas ar Smart-ID var pārraudzīt Smart-ID portālā: https://portal.smart-id.com/login

Vai tas ir droši?

“Bankas klienti ar vislielāko uzmanību izturas pret jautājumiem, kas saistīti ar konta drošību, un tas ir pareizi. Tomēr bažām, ka Smart-ID varētu būt mazāk droša autentifikācijas sistēma nekā kodu kartes vai kodu kalkulators, nav nekāda pamata. Gluži otrādi – tas ir jauns drošības līmenis, kurā tiek izmantotas visjaunākās datu šifrēšanas metodes ar trīskāršo aizsardzību. Maldīgi uzskatīt, ka telefons ir mazāk drošs nekā, piemēram, dators, gluži otrādi − mobilās ierīces kiberuzbrukumiem pakļautas daudz retāk. Ja tālrunis nozaudēts, to aizsargā PIN kodi. Turklāt šādos gadījumos, līdzīgi kā tad, ja nozaudēta maksājumu karte, jāpiezvana bankai un jāpiesaka Smart-ID konta dzēšana. Kodu kartes ir pagājušā gadsimta produkts – visi kodi ir redzami vienuviet, tos viegli var nokopēt. Ne velti, izvērtējot ierobežojumus, ko nosaka ES regulējuma izmaiņas, Swedbank pieņemts lēmums no tām atteikties un slēgt kodu karšu funkcionalitāti 09.09.2019. Kodu kalkulatori arī ir droši, jo tāpat izmanto mainīgos kodus, bet to lietošana ir mazāk ērta,” skaidro Swedbank speciāliste Kristīne Jakubovska.

 Galvenais šķērslis – ieradums

Kristīne Jakubovska uzskata, ka iemesls tam, kāpēc daļa bankas klientu, kuriem ir pieejamas viedierīces, tomēr izvēlas citus autentifikācijas veidus, ir ieradums: “Cilvēkiem nereti ir grūti ļauties pārmaiņām. Pie kodu kartes pierasts jau gadiem, tā ir gluži kā simbols internetbankai, vienmēr maciņā, mazliet apbružāta, bet tik parocīga – nu, kā no tās atteikties. Viss jaunais iesākumā šķiet sarežģīts, bet ikviens, kurš kaut reizi pamēģina Smart-ID un veic pirmo transakciju, ir gatavs mainīt ieradumus. Tas taču ir tik vienkārši – viens PIN kods, lai ieietu savā internetbankā, un otrs, lai apstiprinātu maksājumu. Divas ātras darbības, un maksājums veikts.”

 Noderīgi zināt

Lejupielādējiet Smart-ID AppStore vai Google Play un lietotnes aktivizēšanai pirmajā reizē izmantojiet kodu karti vai kalkulatoru. Pēc tam jāizvēlas divi tikai sev vien zināmi PIN kodi, kuri turpmāk būs jālieto, pieslēdzoties internetbankai (PIN1) un apstiprinot maksājumus vai parakstot dokumentus (PIN2). Iegaumējiet tos labi! Izveidotie PIN kodi viedierīcē netiek saglabāti.

Ja vēlaties Smart-ID kontu lietot vairākās viedierīcēs, attiecīgajā telefonā vai planšetdatorā ir jāinstalē unikāls Smart-ID konts. Arī iegādājoties jaunu viedtālruni, Smart-ID lietotne ir jāinstalē no jauna un jāreģistrē jauns Smart-ID konts. Ja vecajā viedierīcē vēl ir aktīvs (neizdzēsts) Smart-ID konts, tad šo kontu var izmantot, lai reģistrēju jaunu Smart-ID kontu jaunajā ierīcē. Ja vecā viedierīce netiks izmantota, tad Smart-ID konts ir jādzēš un jāatinstalē arī Smart-ID lietotne.

Jūsu bankas kontu šīs izmaiņas neietekmēs.