No 1. marta ģimenēm ar diviem un vairāk bērniem piemaksās vairāk naudu
Nauda

No 1. marta ģimenēm ar diviem un vairāk bērniem piemaksās vairāk naudu

Sākot ar 1. martu, spēkā stāsies izmaiņas par jaunizveidoto piemaksu pie Ģimenes valsts pabalsta.

Lai gan reālas izmaiņas savos maciņos ģimenes sajutīs tikai aprīlī, lielākā daļa jeb 65% veiktos likuma grozījumus vērtē pozitīvi, liecina Swedbank Finanšu institūta veiktās aptaujas* dati.

Jaunās izmaiņas paredz, ka par divu un vairāku bērnu audzināšanu (no viena gada līdz 20 gadu vecumam), par kuriem tiek saņemts Ģimenes valsts pabalsts, turpmāk Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) piešķirs piemaksu. Tādējādi lielāks optimisms par šīm izmaiņām vērojams ģimenēs, kurās aug trīs un vairāk bērni – aptauja rāda, ka 48% ģimeņu jūtas pat ļoti apmierinātas ar pabalsta izmaiņām, un uzskata, ka tas būtiski papildinās mājsaimniecības maciņa saturu.

Kā norāda Swedbank Finanšu institūta eksperte Evija Kropa, piemaksas apmērs būs atkarīgs no bērnu skaita, par kuriem ir piešķirts ģimenes valsts pabalsts.

  • ja pabalsts piešķirts par 2 bērniem – piemaksa pie ģimenes valsts pabalsta būs 10 eiro mēnesī;
  • ja pabalsts piešķirts par 3 bērniem – 66 eiro mēnesī.

Par katru nākamo bērnu piemaksa būs par 50 eiro mēnesī lielāka nekā par iepriekšējo kopējo audzināmo bērnu skaitu ģimenē. Tātad:

  • ja pabalsts piešķirts par 4 bērniem – 116 eiro mēnesī;
  • ja pabalsts piešķirts par 5 bērniem – 166 eiro mēnesī utt.

Piemaksas apmēru par periodu no 2018. gada 1. marta VSAA aprēķinās un izmaksās ne vēlāk kā līdz 2018. gada 30. aprīlim. Tas nozīmē, ka aprīlī piemaksa tiks izmaksāta par martu un aprīli, bet turpmāk, sākot no maija, to izmaksās, katru mēnesi kopā ar ģimenes valsts pabalstu.

Būtiski, lai pabalstus saņemtu viens vecāks

Svarīgi ņemt vērā, ka šai piemaksai nav īpaši jāpiesakās, tā tiks automātiski aprēķināta un izmaksāta visiem vecākiem, kuri saņem Ģimenes valsts pabalstu. “Ne mazāk būtiska nianse ir tā, ka piemaksas apmērs tiek aprēķināts, ņemot vērā bērnu skaitu, par kuru konkrētā persona saņem pabalstu. Tātad, ja ģimenē ir divi bērni un Ģimenes valsts pabalstu par vienu bērnu saņem tēvs, bet par otru bērnu māte, tad piemaksa netiks aprēķināta. Šis ir brīdis, kad finanšu plānošanas nolūkos ir vērts pārskatīt pabalsta saņemšanas principus katrā ģimenē, lai maksimizētu piemaksas apmēru. Vislielākais ieguvums ir situācijā, kad Ģimenes valsts pabalstu par visiem bērniem saņem viena persona,” skaidro Evija Kropa.

Ģimenes valsts pabalsta apmērs 2018. gadā nemainās, un tas ir:

  • par vienu bērnu ģimenē – 11,38 eiro mēnesī,
  • par otro  bērnu ģimenē – 22,76 eiro mēnesī,
  • par trešo bērnu ģimenē – 34,14 eiro mēnesī,
  • par ceturto bērnu un katru nākamo – 50,07 eiro mēnesī.

Un vēl svarīgi atcerēties, ka no 2018. gada 1. janvāra tiesības saņemt ģimenes valsts pabalstu ir par bērnu līdz bērna 20 (iepriekš – līdz 19) gadu vecumam, kamēr viņš mācās vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādē (iepriekš – tikai tad, ja nesaņēma stipendiju) un nav stājies laulībā.

Ja salīdzinām līdzīgus pabalstus ģimenēm ar bērniem Igaunijā un Lietuvā, tad jāatzīst, ka kaimiņvalstīs to apmērs ir dāsnāks. Latvijā par vienu bērnu Ģimenes valsts pabalsta apmērs ir nemainīgi 11,38 eiro. Ģimenēs ar diviem bērniem maksimālā pabalsta un piemaksas kopsumma no marta mēneša būs 44,14 eiro, bet trīs bērniem – 134,28 eiro. Lietuvā maksimālais pabalstu apmērs par 1 bērnu ir 45,20 eiro, par diviem bērniem 90,40 eiro, bet par trim – 135,60 eiro. Savukārt Igaunijā par vienu bērnu 55 eiro, par diviem bērniem 110 eiro, bet par trim – 510 eiro ik mēnesi, kas ir īstens paraugs “trīs bērnu politikas” īstenošanai pabalstu jomā.

*Aptauja veikta sadarbībā ar Snapshots 2018.gada februārī, ar interneta aptaujas starpniecību aptaujājot 707 iedzīvotājus no visas Latvijas, vecuma grupā no 18 līdz 74 gadiem.