Nauda

Studentu izdzīvošanas stāsti: “Ja visi striķi trūkst, zvanu mammai!”

Dita Kantore šoruden uzsākusi studijas RSU Starptautiskā mārketinga un reklāmas programmas otrajā kursā. Viņ piekritusi dalīties pieredzē par ikmēneša izdevumiem un ienākumiem.

Paralēli studijām Dita piestrādā, auklējot bērnus, lai varētu segt studiju maksu un maksu par kopmītnēm. Palīdz arī mamma. Jauniete ir aktīva, darbojas RSU Studējošo pašpārvaldē, ir akadēmiskā virziena vadītājas vietniece sociālo zinātņu jautājumos, iesaistās dažādos projektos un dzied korī.

“Pērnā gada vasarā pirms studiju uzsākšanas strādāju par viesmīli un nopelnīju naudiņu pirmajiem studiju mēnešiem. Bet, sākot mācīties, sapratu, ka nevarēšu tik daudz strādāt un vēl arī labi mācīties. Tā kā maksāju par studijām, man ir motivācija labi mācīties. Nebūtu jēgas studēt, bet neiet uz lekcijām, lai strādātu un pelnītu naudu. Tāpēc ar mammu vienojāmies, ka viņa mani iespēju robežās atbalstīs. Ļoti ērti ir tas, ka studiju maksu var maksāt nevis uzreiz par semestri vai gadu, bet reizi mēnesī. Mēneša maksa par studijām ir 169 eiro, kas, protams, sit pa kabatu, bet nav arī tā augstākā,” stāsta Dita.

Tā kā Dita ir no Saulkrastiem, sākot studijas Rīgā, jauniete izvēlējusies pārcelties uz studentu kopmītnēm, lai katru dienu nebūtu jābraukā, turklāt gribējies arī sākt pašai savu dzīvi, un studentu kopmītnes tam esot visizdevīgākais variants.

“Par kopmītnēm mēnesī jāmaksā 70 eiro, tur iekļauts viss – arī komunālie maksājumi, papildus jāmaksā tikai par veļas mazgāšanu, kas ir aptuveni 2,50 eiro par reizi. Un, ja nav runa par intīmo veļu, tad var samesties kopā ar istabas biedreni un sanāk vēl lētāk,” pieredzē dalās Dita.  

Lielākie ikdienas tēriņi ir par ēdienu un transportu, lai gan Dita cenšas dzīvot taupīgi, izmantot pusdienu piedāvājumu augstskolas ēdnīcā, savukārt sabiedriskajam transportam katru mēnesi pērk studentu mēnešbiļeti par 16 eiro – tas esot visizdevīgākais variants. 

Ditas pirkumu nedēļas TOP 5:

  1. Pusdienu piedāvājums RSU ēdnīcā Daily – 3 eiro (par vienu reizi)
  2. Maize
  3. Piens
  4. Kāruma sieriņi
  5. Svaigais siers

“Lai nopelnītu papildu naudu dzīvošanai, pēc lekcijām piestrādāju par bērnu aukli – tas ir ļoti labs veids studentiem, jo manā gadījumā to iespējams apvienot tā, lai nebūtu jākavē lekcijas.” Tāpat nelielu samaksu Dita saņem arī par darbu Studējošo pašpārvaldē. Liels atspaids esot mammas un citu radu apciemojums nedēļas nogalēs, tad uz Rīgas kopmītnēm parasti atceļojot olas, kartupeļi un citi lauku labumi.

Apģērbu Dita lielākoties pērkot izpārdošanās, katru mēnesi atliekot tam mazliet naudiņas. Tāpat Ditai esot iekārtota īpaša krājkase, ko nevar tā viegli attaisīt, lai nekristu kārdinājumā. Krājkasē tiek krāta naudiņa sen lolotam ceļojumam kopā ar māsīcu. Tur iegulst arī radu un draugu uz jubilejām un svētkiem dāvātā naudiņa. Un vēl jau savs budžets esot arī izklaidēm, lai reizi pa reizei ar draugiem aizdotos uz kādu bāru. Tad esot jārēķinās vismaz ar kādiem 10 eiro par vakaru.

Ja ir tā, ka visi striķi trūkst, tad pēdējā iespēja vienmēr ir palūgt naudu mammai, taču šo iespēju Dita cenšoties neizmantot un priecājas, ka laiku pa laikam gadās arī kādi papildu darbiņi, piemēram, šovasar Dita piestrādāja jauno studentu uzņemšanā, kā arī Positivus festivālā.