Kas šobrīd notiek akciju tirgos un ko iesākt investoriem? (30.03.2020.)
Uzkrājumi

Kas šobrīd notiek akciju tirgos un ko iesākt investoriem? (30.03.2020.)

Dažas pēdējās nedēļas finanšu tirgos ir bijušas ļoti nervozas. Straujais kritums akciju tirgos padarīja investorus bažīgus, raisot daudz jautājumu par turpmāk gaidāmo.

SP500 indeksam bija vajadzīgas vien 22 tirdzniecības dienas, lai par 30% nokristos no 19. februārī sasniegtā rekordaugstā līmeņa, kļūstot par šāda apmēra straujāko sarukumu vēsturē, tā skaidro Swedbank investīciju jomas eksperts Rolands Zauls.

„Lāču tirgus” uzrāvieni ir ātri un negaidīti

Pagājušajā trešdienā Senāta līderi un Baltais nams panāca vienošanos par ekonomiskās stimulēšanas pasākumiem aptuveni USD 2 triljonu apmērā, koronavīrusam tuvā termiņā draudot izraisīt lejupslīdi. Minēto pasākumu kopums ietver USD 367 miljardus aizdevumiem mazajiem uzņēmumiem un nekad agrāk nebijusi programma, kuras ietvaros ASV Valsts kasei tiks piešķirti USD 500 miljardi. Lielākajai daļai pieaugušo paredzēts izmaksāt USD 1200 tiešos maksājumos, savukārt bērniem pienāksies USD 500 vērti čeki. Ikviena no darba atlaistā amerikāņu darbinieka algu kompensēs federālā valdība, un tie varēs samaksāt savus rēķinus.

Pat pēc spēja krituma piektdienas pēdējā darbalaika stundā SP500 indekss sasniedza 10% lielu nedēļas kāpumu, kas ir lielais pieaugums kopš 2009. gada marta.  Laikā no otrdienas līdz ceturtdienai SP500 pieauga par 21%, uzrādot lielāko trīs dienu uzrāvienu vēsturē. Dow Jones Industrial piektdien saruka par 4%, tomēr vienalga uzrādīja labāko nedēļu kopš 1938. gada. Iepriekšējā nedēļā Eurostoxx 600 pakāpās par 6,1%, Nikkei 225 par 14,8% un Changhai Composite par 1%, rēķinot vietējās valūtās.

Pagājušās nedēļas notikumi akciju tirgū bija pirmās pazīmes, ka varētu būt sasniegts īstermiņā zemākais līmenis. Ekonomisti otrajā ceturksnī sagaida krasu tautsaimniecības kritumu, kas varētu pārsniegt 20% lielu IKP sarukumu, ņemot vērā, ka bez darba ir 10 miljoni iedzīvotāju un bezdarba līmenis ir visaugstākais, kāds jebkad fiksēts ASV. Teju 3,3 miljoni amerikāņu ir iesnieguši pirmreizējo bezdarbnieku pabalsta pieteikumu nedēļā, kas beidzās 21. martā, kļūstot par šajā ziņā visu laiku sliktāko nedēļu.  Tirgus un ekonomikas procesi nenorit paralēli. Tirgus iet vismaz 6 mēnešus pa priekšu ekonomikai. Tiem nerūp tas, kas notiek šodien, bet gan tas, kas notiks pēc 6 mēnešiem. Kad tirgus pilnībā cenās iekļaus visas sliktās ziņas, pārdošanas vilnis apstāsies pat tad, ja esošie apstākļi būs drūmi.

ASV tagad ir apsteigusi Ķīnu un Itāliju lielākā ar koronavīrusu saslimšanas gadījumu skaita ziņā, valstī strauji palielinoties hospitalizācijas gadījumu skaitam un saskaroties ar draudošu krājumu, personāla un slimnieku gultu trūkumu. Vīruss ir būtiski palēninājis ASV ekonomikas izaugsmi, lieliem valsts reģioniem darbojoties izolācijas režīmā, lai palēninātu infekcijas izplatīšanos.

Neraugoties uz pagājušās nedēļas uzrāvienu akciju tirgos, makroekonomiskā situācija pasaulē pasliktinās. Pieredzējuši ieguldītāji zina, ka lāču tirgus uzrāvieni ir ātri un strauji. Svārstības joprojām ir augstas, un īsts zemākais punkts nebūs, kamēr vien nebūs skaidrs, ka jauno koronavīrusa gadījumu skaits ASV ir sasniedzis maksimumu. Nākotnē, kad situāciju ar koronavīrusa būs izdevies pakļaut kontrolei, sistēmā tiks veikti stimulēšanas pasākumi apmērā, kāds pasaulē vēl nav pieredzēts. ASV Federālo rezervju sistēmas ASV ekonomikas atbalsta pasākumu vērtība tiek lēsta USD 6 triljonu vērtībā un Kongresa sniegtais atbalsts - USD 2 triljonu apmērā. Tai pašā laikā ASV gada IKP pagājušajā gadā bija aptuveni USD 21 triljons. Normālos tirgus apstākļos šādiem atbalsta pasākumiem būs ļoti spēcīga pozitīva ietekme uz akciju cenām.

Saglabāt mieru par spīti panikai

Neskatoties uz šīs nedēļas notikumiem finanšu tirgos, investoriem arī turpmāk iesakām saglabāt vēsu prātu un uz savām investīcijām skaitīties ilgtermiņa perspektīvā. Ir svarīgi izvēlēties savam riska profilam atbilstošu ieguldīšanas stratēģiju un pieturēties pie tās stratēģijas ilgtermiņā, neļaujoties panikai.

Swedbank pārvaldītājos risinājumos - Privātajā portfelī, Fondu Fondos, 2. pensiju un 3. līmeņa plānos - turpinām ievērot ilgtermiņa ieguldīšanas stratēģiju, vienlaikus arī pārskatot īstermiņā prognozes.