Kur ieguldīt – bankas kontā vai uzņēmumu akcijās?
Uzkrājumi

Kur ieguldīt – bankas kontā vai uzņēmumu akcijās?

No nemainīgas ikmēneša iemaksas depozītā līdz personalizētam vērtspapīru portfelim – mūsdienās pieejamie ieguldījumu veidi ir tik plaši, ka nereti rada apmulsumu. Kurš ieguldījums būs drošāks? Un kurš ienesīgāks?

Konsultē Kristaps Kopštāls, Swedbank Pensiju un investīciju atbalsta daļas produktu līnijas vadītājs.

Sliktā vai arī labā ziņa ir tāda, ka universāla risinājuma vai atbildes visiem nav. Nemainīga ir tikai atziņa, ka mazāks risks parasti saistīts ar mazāku ienesīgumu, bet lielāka peļņa nozīmē arī lielāku risku.  

Apzinoties šo vienkāršo patiesību, var nonākt pie katram piemērotākās ieguldījumu stratēģijas.

Ko izvēlēties man?

Tā kā cilvēkiem, veicot ieguldījumu, ir dažāda motivācija, savs redzējums un gaidas par ieguldītā atdevi, vispirms jācenšas atbildēt uz trim nozīmīgiem jautājumiem:

  • kāds ir mans mērķis un uz kādu termiņu esmu gatavs ieguldīt;
  • vai vēlos drošību vai tomēr lielākas peļņas iespējas;
  • vai vēlos gatavu risinājumu vai labāk gribu pats veikt ieguldījumus.

Kurai ieguldītāju grupai tu piederi?

Atbilstoši izvēlētajai atbildei var domāt par to, kāds ieguldītāja cilvēka tips tu esi, jo pieredze rāda, ka arī ieguldītājus lielākoties var iedalīt trīs lielākās grupās.

Konservatīvie ieguldītāji

Šī ir Latvijā vislielākā ieguldītāju grupa, kuri ikdienā cenšas apiet neparedzamas situācijas, izvairās no konfliktiem un vēlas savu dzīvi iespējami paredzēt.

Tie ir cilvēki, kuriem patīk drošas un stabilas vērtības, kuri uzticas laika gaitā pārbaudītām lietām un ar eksperimentiem ikdienā neaizraujas. Visticamāk, jau gadiem brauc ar vienu uzticamo automašīnu, iepērkas vienā veikalā, kas atrodas tuvu dzīvesvietai, kā arī izmanto vienu un to pašu uzņēmumu pakalpojumus.

Arī, domājot par to, kā likt saviem naudas līdzekļiem pelnīt, šie cilvēki nereti izvēlas klasiskas un pārbaudītas vērtības, kas sniedz garantijas – dažādus noguldījumu veidus. Šie ieguldītāji turpina glabāt naudas līdzekļus kontā, krājkontā vai depozītos.

“Jāņem gan vērā – ja pirms dažiem gadiem šāda izvēle vēl deva iespēju nopelnīt vidēji 3 % līdz 5 % gadā, atsevišķos brīžos pat vairāk, tad patlaban pie nosacīta nulles riska stratēģijas arī peļņas procents ir pietuvojies nullei (atsevišķos brīžos ienesīgums var kļūt pat negatīvs),” vērtē Swedbank eksperts.

Gatavo risinājumu piekritēji

Cilvēki, kuri uzskata, ka nav vērts izgudrot velosipēdu no jauna, bet ir lietderīgi izmantot jau esošos risinājumus.

Šādi ieguldītāji parasti gatavi aktīvi izmantot jaunas tehnoloģijas, ko radījuši savas jomas profesionāļi vai spēcīgi zīmoli. Viņi labprāt izmēģina jaunas lietas, bet viņus ne pārāk interesē, kā tās darbojas, jo viņi uzticas attiecīgās jomas profesionāļiem un zīmoliem.

Šī cilvēku grupa ir gatava izmantot kaut ko vairāk nekā tikai piedāvātos noguldījumu veidus, taču vienlaikus šiem risinājumiem ir jābūt gan ar lielāku peļņas potenciālu, gan papildu iespējām. Un būtiska piebilde – arī tādiem, kas neprasa pārāk lielu iedziļināšanos. Viņi salīdzinoši biežāk lieto gatavas ieguldīšanas stratēģijas uzkrājošā apdrošināšanā, pensiju 3. līmenī vai ieguldījumu fondos, kā arī aktīvi izmanto iespēju saņemt nodokļu atvieglojumus.

Aktīvie pārvaldnieki

Vismazākā cilvēku grupa. Tie ir ieguldītāji, kuri ir atvērti jaunām lietām un kuru psiholoģiskā noturība pret risku ir visaugstākā.

Šie ir cilvēki, kuri vēlas savā dzīvē būt noteicēji, vēlas atšķirties un gūt maksimālu atdevi no dzīves sniegtajām iespējām. Viņiem ir svarīgi, ka viņiem ir pašas jaudīgākās un gudrākās tehnoloģijas, ka viņi zina un saprot, kā tās darbojas. Runājot līdzībās, piemēram, sportojot šiem cilvēkiem noteikti būs personalizēta un uzlabota treniņu programma.

Ņemot vērā, ka šādi ieguldītāji aktīvi seko līdz aktuālajiem notikumiem un loģika parasti ir viņu stiprā puse, tas ļauj viņiem labāk saprast likumsakarības un formulēt savu viedokli. Arī finanšu jautājumos šie cilvēki bieži meklē iespējas, kā gūt lielāku peļņu, viņiem ir svarīgi, ka viņi paši ir lēmēji un noteicēji par to, kā un kur viņu nauda tiek ieguldīta. Līdz ar to viņi veic tiešos ieguldījumus vērtspapīros, pilnveidojot jau gatavas ieguldījumu stratēģijas vai dažkārt pat veidojot savas individuālās stratēģijas.

Uzziniet jums piemērotāko ieguldījumu veidu!