Latviešu pieredze koncertos un mūzikas festivālos ārpus Latvijas
Atpūta

Latviešu pieredze koncertos un mūzikas festivālos ārpus Latvijas

Vasara, vasariņa – koncertu, festivālu un burzīšanās laiks. Latvijas pasākumu kalendārs vasarā ir plašs un krāsains. Bet ir cilvēki, kas regulāri apmeklē koncertus ārpus Latvijas robežām.

Roadtrip un festivāls Polijā

Elvis Ābeltiņš (23) ir bijis uz koncertiem Francijā (Nicā) un Igaunijā (Tallinā), tomēr kā lielāko piedzīvojumu viņš atceras neseno Open’er festivāla (opener.pl) apmeklējumu Polijā. Turp viņš devās draugu kompānijā ar septiņvietīgu automašīnu, ekipējumu kraujot jumta bagāžniekā. Par piedzīvoto jaunieši izveidoja arī YouTube klipu. Elvis stāsta, ka šajā festivālā bijis pat 130 000 apmeklētāju, tomēr cilvēku daudzums neesot bijis apgrūtinošs – rindas pie ēdinātājiem ļoti īsas, labierīcības tīras un sakoptas, cilvēki draudzīgi. Šajā festivālā bijis lieliski atrisināts norēķinu jautājums – līdzekļi tika ieskaitīti aprocē iestrādātā čipā, un samaksa par izvēlētajiem pakalpojumiem noritēja vien pīkstiena ilgumā.

Elvis iesaka: „Nepērc koncertu tūres lētāko biļeti, ja dzīvošana un ceļš uz šo pilsētu ir dārgs. Meklē labāko biļetes cenas/transporta/dzīvošanas izmaksu attiecību.”

Pazudi pūlī? Sky Forger krekliņš palīdzēs

Egils Kazubiernis (38) dažādus koncertus un festivālus ārzemēs apmeklē jau kopš 1994. gada – bijis Somijā, Zviedrijā, Igaunijā, Polijā un citur. Tagad viena izpildītāja koncertus Egils apmeklē retāk, jo izvēlas festivālus, kur vienkopus var redzēt un dzirdēt daudz dažādu grupu. Augustā jau septīto gadu pēc kārtas viņš dosies uz rokmūzikas cienītāju festivālu Wacken (www.wacken.com) Ziemeļvācijā, kur apmeklētāju skaits ir ap 80 000 cilvēku. Šī festivāla organizatori piedāvā pat aplikāciju savas individuālās koncerta programmas izveidošanai no pieejamajiem māksliniekiem un grupām. Tāpat katram dalībniekam tiek rīkotāju sagādāts komplekts ar nosaukumu Metal Bag. Tajā savietoti dažādi nepieciešami sīkumi: ausu aizbāžņi, lietus apmetnis, šķiltavas, prezervatīvs u. tml.

Tā kā teritorija ir milzīga, pazust tajā ir pavisam vienkārši. Pirmajā festivāla apmeklēšanas gadā Egils pie ieejas aizpļāpājās ar angļiem un nepamanīja, kur paliek viņa kompānija. Nezinātājam, un it īpaši pirmreizējam apmeklētājam, atrast Latvijas telšu sektoru ir neiespējamā misija. Nākamajā dienā, pēc draudzīgi pavadītas nakts austrāļu sabiedrībā, Egils pamanīja puisi ar Sky Forger krekliņu. Runas nebija garas – tas izrādījās latvietis, kurš kā reizi gaidīja pavadoni, lai dotos uz Latvijas sektoru. Egila festivāls bija glābts.

Egils iesaka:Wacken festivālā vari neraizēties par mobilā telefona akumulatora uzlādi. To par dažiem eiro ir iespējams uzlādēt pie vada vai par velti, minoties ar speciāli aprīkotu velosipēdu.”

Mazie festivāli

Edgars Zaķis (29) ir bijis uz koncertiem un nelieliem festivāliem vairākās Eiropas valstīs – Ungārijā, Vācijā, Beļģijā, Čehijā. Kā vienu no tuvākajiem Latvijai viņš min Lietuvas festivālu Menuo Juodaragis (www.mjr.lt), kur tiekas folka, neofolka, underground un pagānisma mūzikas cienītāji. Savukārt lielākais, ko viņš ir apmeklējis, ir Slovākijas festivāls Pohoda (www.pohodafestival.sk), kur spēlē dažādu žanru mūziku. Aptuvenais apmeklētāju skaits tajā ir 30 000 cilvēku. Edgars ir pārliecināts, ka mūzikas mīļotājiem noteikti jādodas pieredzes braucienos uz citu valstu festivāliem.

Edgars iesaka: "Dodoties uz festivālu, saglabā atvērtu prātu. Tā iepazīsi daudz jaunas mūzikas, satiksi lieliskus cilvēkus, un, kas zina, varbūt pat atradīsi savu nākamo sievu vai vīru."

Vienīgais koncerts. Nenotikušais

Evija (28) ar vīru nekad vēl nebija bijuši uz mūzikas koncertu ārpus Latvijas, tādēļ viņi rūpīgi un ilgi gatavojās šī gada Adeles koncertam Londonā. Dziedātājai bija paredzēti četri koncerti pēc kārtas, un Evijas vīrs pēc diezgan sarežģīta iegādes procesa tika pie trešās dienas koncerta biļetēm. Tā kā viņi pie reizes plānoja apskatīt arī pilsētu, tad rezervēja dzīvokli vairākām naktīm caur airbnb.com. Tomēr ilgi gaidītais notikums izpalika – Adele trešo un ceturto koncertu atcēla, jo iepriekšējos divos pārdziedāja balsi. Koncerta vietā viņi ieguva pieredzi naudas atgriešanā par koncerta biļetēm – tā tika organizēta caur saraksti e-pastos un noritēja korekti. Esot gan nācies zaudēt naudu uz valūtas konvertācijas rēķina, toties vairāk laika atlicis pilsētas apskatei. Piemēram, vaska figūru muzejam, kur arī ir iespējams satikt Adeli.

Evija iesaka: „Ja izpildītājam paredzēti vairāki koncerti pēc kārtas, pērc biļetes uz pirmajiem koncertu datumiem.”

Izlasi arī:

Padomi, kas palīdzēs ietaupoīt, dodoties uz koncertu ārpus Latvijas