Biznesa ilgtspējas padome (BIP) ir Swedbank atbalstīta brīvprātīga uzņēmēju iniciatīva, kas palīdz Latvijā veidot ilgtspējīgāku biznesa vidi un mudina uzņēmumus ātrāk nekā vēlāk uzsākt ilgtspējas pārejas ceļu.
Biznesam ilgtspēja ir stratēģiska iespēja ar ilgtermiņa pozitīvu ietekmi pašam uzņēmumam, partneriem, visai ekonomikai un līdz ar to arī visai sabiedrībai. Taču, ieviešot ilgtspējas elementus, uzņēmējiem ir nepieciešamas jaunas zināšanas, prasmes un līdz šim nebijušas sadarbības. Apvienojot spēkus, pieredzi, zināšanas un darot lietas kopā, rezultātus var sasniegt ātrāk.
Tādēļ 2021.gada augustā tika izveidota Biznesa ilgtspējas padome - uzņēmēju sadarbības platforma, kuras mērķi ir:
- dalīties pieredzē un zināšanās,
- identificēt riskus un iespējas ESG transformācijas ietvaros,
- kopīgi analizēt un apgūt labāko ilgtspējības praksi.
“Uzņēmējdarbībā ilgtspēja ir jautājumi vides, sociālajā un pārvaldības jomā, kurus nevar atstāt bez pienācīgas uzmanības, pretējā gadījumā tie var radīt sarežģījumus jebkuram uzņēmumam un pat finansiālus zaudējumus ilgtermiņā. Tas ir visaptverošs process, kas risina ne tikai vides saglabāšanas jautājumus, bet arī sociālos un pārvaldības aspektus. Runājot par banku, tā ļoti labi atbilst Swedbank vīzijai par finansiāli stabilu un ilgtspējīgu sabiedrību. Taču mums ir svarīgi kopā ar partneriem un līdzīgi domājošiem uzņēmējiem mācīties, iet šo pārmaiņu ceļu, lai mācītos identificēt riskus, pielāgotos tiem un saredzētu jaunas nišas un iespējas,” saka Swedbank Latvija valdes priekšsēdētājs Lauris Mencis.
BIP dalībnieku parakstītais manifests (apņemšanās) paredz apņemšanos izvirzīt skaidrus ilgtspējas mērķus un rīcības virzienus savos uzņēmumos. Piemēram, paātrināt siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju samazināšanu, investēt aprites ekonomikā, energoefektivitātē un citos vides un klimata saudzēšanas pasākumos, ieguldīt resursus, lai izprastu un novērtētu pilnu savu produktu vai pakalpojumu ietekmi uz vidi un klimatu, kā arī ziņot par savu progresu klimata pārmaiņu novēršanā un vides ietekmes mazināšanā, regulāri pārskatot savus mērķus un vienlaikus izvairoties no zaļmaldināšanas. Padomes dalībnieki atbalsta globālos 2050. gada klimatneitralitātes centienus un Apvienoto Nāciju Organizācijas Ilgtspējīgas attīstības mērķus.
Padome arī kopīgi apņēmās apmainīties ar idejām un pieredzi, veicināt objektīvu, argumentētu un cieņpilnu diskusiju par ilgtspējas jautājumiem, meklējot optimālo scenāriju Latvijas ceļam uz ilgtspējīgu attīstību, strādāt pie kopīgiem projektiem un iniciatīvām ilgtspējas jomā, kas sekmē sistēmiskas pārmaiņas. Dalībnieku iecere ir arī ilgtermiņā definēt kopīgus kvantitatīvus mērķus vides, sociālās un pārvaldības jomās.
BIP šobrīd darbojas 16 Latvijā nozīmīgu uzņēmumu vadītāji. BIP biedri pārstāv dažādas nozares un īpašumtiesību veidus (privātais kapitāls un valstij piederošas kapitālsabiedrības), kurus vieno vēlme veidot ilgtspējīgāku uzņēmējdarbības vidi Latvijā
Biznesa ilgtspējas padomes biedri
Swedbank, Latvijas Finieris, Latvijas dzelzceļš, LMT, ARS, Madara Cosmetics, Valmiermuižas Alus, Dobeles dzirnavnieks, Latvijas graudaudzētāju kooperatīvs VAKS, Laflora, AJ Power, Augstsprieguma tīkls, SCHWENK Latvija, Neste Latvija, RIX Riga Airport un Balticovo.
Paveiktie darbi
Lai dalītos pieredzē ar plašāku biznesa kopienu un sabiedrību, BIP ir publicējis piecus ceļvežus par dažādām ESG tēmām, kas ir aktuālas ikvienam uzņēmumam.
- Ceļvedis “Atbildīga vērtības ķēdes pārvaldība” piedāvā praktiskus risinājumus pārdomātai, efektīvai un ilgtspējas principiem atbilstošai vērtības ķēdes pārvaldībai un informācijas atklāšanai, kas ļautu uzlabot uzņēmuma konkurētspēju, veicinātu labāku ikdienas sadarbību ar piegādātājiem un partneriem un palīdzētu piesaistīt investīcijas.
- Ceļvedis “Klimata risku pārvaldība” iepazīstina uzņēmējus ar gaidāmajiem klimata scenārijiem, fiziskiem un pārejas posma riskiem un to ietekmi Latvijas uzņēmumos, kā arī iezīmē galvenos soļus ar klimatu saistīto risku un iespēju novērtēšanā.
- Ceļvedī “Ceļā uz izcilību ilgtspējas ziņošanā” ir apkopoti ekspertu ieteikumi un pieredzes stāsti, kas palīdz izprast būtiskākās jaunā ilgspējas regulējuma (Korporatīvās ilgtspējas ziņu sniegšanas direktīvas un Eiropas Ilgtspējas ziņu sniegšanas standartu (ESRS) prasības un savlaicīgi sagatavoties pirmajam ilgtspējas ziņojumam.
- Ceļvedis “CO2 emisiju noteikšana uzņēmuma vērtību ķēdē” palīdz uzņēmumiem uzsākt darbu ar CO2 emisiju aprēķināšanu visā vērtības ķēdē.
- Ceļvedis “Soli pa solim ilgstpējas virzienā” palīdz uzņēmējiem izprast ilgtspējīgas uzņēmējdarbības konceptu un ilgtspējas dažādās šķautnes. Tā ir minimālā programma, kas ikvienam uzņēmējam jāzina par ilgtspējas jautājumiem.