Kādu ceļojumu apdrošināšanu izvēlēties?
Atpūta

Kādu ceļojumu apdrošināšanu izvēlēties?

Mērfija likums – ja, dodoties ceļojumā bez ceļojuma apdrošināšanas, tad noteikti kaut kas var atgadīties.

Protams, kaut kas var atgadīties arī tad, ja ceļojumu apdrošināšana būs nokārtota, taču tad vismaz nebūs jāraizējas par papildu izdevumiem.

Kas var atgadīties?

Neprognozēta saslimšana, trauma, mantu nozagšana, lidmašīnas kavēšanās vai reisa atcelšana, aviokompānijas dēļ nozaudēta bagāža – tie ir biežākie iemesli, kāpēc ceļotājiem tiek izmaksātas apdrošināšanas atlīdzības, liecina Swedbank apdrošināšanas dati.

Turklāt statistika rāda, ka visuzmanīgākajiem jābūt, ceļojot uz Itāliju, Spāniju un ASV, jo tieši šajās valstīs visbiežāk notiek kāds apdrošināšanas gadījums.

Kopumā apdrošināšanas gadījumos, ceļojot uz Spāniju, vidējā izmaksātā atlīdzība bijusi 314 eiro, uz Itāliju – 520 eiro un uz Amerikas Savienotajām Valstīm – 670 eiro.

“Jo lielāks ceļotāju pieplūdums, jo lielāks risks piedzīvot kādu neplānotu situāciju,” komentē Dzintars Kalniņš, Swedbank Riska apdrošināšanas atbalsta daļas vadītājs, uzsverot, ka apdrošināšanas polise ar visu risku segumu ģimenei, kurā ir divi pieaugušie un divi bērni, astoņu dienu ceļojumam izmaksā vidēji 65 eiro.

Tiesa gan, apdrošināšanas veidi ir dažādi, un, piemēram, EVAK jeb Eiropas veselības apdrošināšanas karti pilnīgi bez maksas var saņemt ikviens Latvijas iedzīvotājs – gan pilsonis, gan nepilsonis. Ko ceļotājiem nodrošina katrs no apdrošināšanas veidiem?

Ko sedz EVAK?

EVAK karte apliecina, ka persona ir Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalsts (Īslandes, Norvēģijas, Lihtenšteinas) vai Šveices Konfederācijas iedzīvotājs, kas savā valstī ir sociāli apdrošināts. Īslaicīgi uzturoties citā dalībvalstī, EVAK apliecina tiesības saņemt nepieciešamo vai neatliekamo medicīnisko veselības aprūpi tādā pašā apjomā, kāda tā tiek nodrošināta attiecīgās valsts iedzīvotājiem. Proti, ja tās valsts iedzīvotājiem, uz kuru esat devies, par veselības aprūpes pakalpojumiem nekas nav jāmaksā, arī jums medicīniskā palīdzība ir bez maksas. Ja ikvienam iedzīvotājam ir jāveic pacienta iemaksa, tad arī jums tā ir jāveic tieši tādā pašā apjomā kā vietējiem iedzīvotājiem. Savukārt jebkuri maksas medicīnas pakalpojumi būs jāsedz pašiem.

Vairāk par kartes saņemšanas nosacījumiem, kā arī iesnieguma veidlapu, lai noformētu EVAK karti, vari uzzināt šeit: EVAK karte.

Ceļojumu apdrošināšana

Daudz plašākas iespējas ceļotājiem sniedz ceļojumu apdrošināšana, kas tiek noslēgta uz konkrētā ceļojuma laiku un nodrošina izdevumu segšanu ne vien neatliekamas medicīniskās palīdzības gadījumā, bet arī situācijās, kad aizkavējies avioreiss, bojāta bagāža vai esat kļuvuši par garnadžu upuri. Tiesa gan, jārēķinās, ka katra apdrošināšanas kompānija piedāvā savus apdrošināšanas noteikumus, tāpēc pirms līguma noslēgšanas ir vērts iedziļināties un rūpīgi izlasīt apdrošināšanas līgumu, kā arī salīdzināt to ar citu apdrošinātāju piedāvājumiem. “Pirms ķerties pie piedāvājumu izpētes, ir jāsaprot, kas ir tās likstas, kuras var atgadīties ceļā, lai izvēlētos tieši tādu apdrošināšanu, kas nav par mazu un nav par lielu. Ar veselību kāds kreņķis var atgadīties pat saulainā Barselonas pludmalē, nemaz nerunājot par kādu nopietnāku pārgājienu Urālu kalnos. Bagāžas apdrošinājuma summai jābūt līdzvērtīgai tam, kas jums salikts čemodānā, bet iespējams, ka laptops, kurā ir visas atmiņu bildes no pēdējo gadu ceļojumiem, vislielākajā drošībā būs, ja paliks mājās. Protams, apdrošināšanas atlīdzība tiks izmaksāta, ja kāds garnadzis Neapolē to būs tomēr nočiepis, bet bildes gan būs zudušas, ja vien nebūs saliktas kādā datu mākonī,” padomu sniedz Dzintars Kalniņš.

Ja grūti izvērtēt pašam, var meklēt palīdzību pieredzējušu ceļotāju forumos, piemēram, celakaja.lv

Tieši Swedbank apdrošināšana ceļotāju forumos tiek vērtēta kā viena no labākajām, jo piedāvā plašu pakalpojumu klāstu. Medicīnisko izdevumu limits ir apaļš pusmiljons, kas ir pietiekama summa arī ļoti smagu un komplicētu negadījumu gadījumos. “Diemžēl notiek arī tādi apdrošināšanas gadījumi, kad izmaksa ir tuva maksimālajam limitam,” no bankas pieredzes stāsta Dzintars Kalniņš.

Ar Swedbank ceļojumu apdrošināšanu tiek nodrošināta atlīdzība arī personisko mantu bojājuma un zādzības gadījumā, kā arī par bagāžas aizkavēšanos. Pēc Swedbank apdrošināšanas datiem, par mantas bojājumiem vai zādzībām vidējā izmaksātā atlīdzība ir 400 eiro, un likstas ar bagāžu piemeklē katru piekto ceļotāju (23%). Savukārt izmaksas, ko rada izmaiņas ceļojuma maršrutā vai grafikā, vidēji ir 200 eiro, un to piedzīvojuši 18% ceļotāju.

Zināšanai

Swedbank dati par 2017. gadā izmaksātajām apdrošināšanas atlīdzībām:

Visbiežāk notiek izmaiņas ceļojumā vai maršruta grafikā (29%), par ko vidēji izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība pērn bijusi 352 eiro.

Gandrīz tikpat bieži izmaksāta atlīdzība par ceļojuma laikā iegūtu traumu vai slimību, kā dēļ nācies apmeklēt ārstu (27%). Vidējā izmaksātā summa ir 707 eiro, jo medicīna ārzemēs nav lēta.

“Izvēloties apdrošināšanu, cilvēki parasti iedomājas par lielākajiem iespējamajiem riskiem, piemēram, ceļojuma atcelšanu, biļešu maiņu, bagāžas zādzību vai kādu pamatīgu ķibeli ar veselību, bet reti kurš aizdomājas par to, ka ceļojuma laikā var sākt sāpēt zobs vai auss. It kā sīkums, bet kā likums šīs sāpes ir neciešamas un ārsta apmeklējums nav lēts,” no savas puses saka Sanita Serpuhova, Swedbank Riska apdrošināšanas atbalsta daļas Produktu līnijas vadītāja.

Laba alternatīva – zelta vai platīna kredītkarte

Bez papildu izdevumiem ceļojumu apdrošināšanai, bet arī drošības sajūtu ceļojumā var doties ikviens, kuram makā ir Swedbank Zelta vai Platinum kredītkarte, jo šo karšu pakalpojumu klāstā ir iekļauta ceļojumu apdrošināšana visai ģimenei. Vienīgais nosacījums Zelta kredītkartes lietotājiem – daļai no ceļojuma izmaksām ir jābūt segtām ar šo kredītkarti, savukārt Platinum kartei apdrošināšana visai ģimenei nāk bonusā pat tad, ja ceļojuma izdevumi netiek maksāti ar šo karti.

Turklāt visi pirkumi, kas pirkti ar šīm kredītkartēm, ir apdrošināti vēl sešus mēnešus no pirkuma saņemšanas brīža. Protams, ka, atklājot kādu nepilnību, būs visai grūti atdot atpakaļ veikalā preci, kas pirkta ārzemēs, taču, lai saņemtu pirkuma apdrošināšanas atlīdzību, pietiks ar aizpildītu pieteikumu internetbankā.

Izmantojot kredītkarti, ceļojuma apdrošināšana ir spēkā visai ģimenei, kas ceļo kopā ar jums, – dzīvesbiedram, bērniem un pat mazbērniem līdz 17 gadiem (ieskaitot) vai līdz 21 gadam (ieskaitot), ja viņi ir pilna laika studenti un nav precējušies.

Dažādu banku dažādām kredītkartēm apdrošināšanas nosacījumi atšķiras, jo īpaši izmaksājamo atlīdzību maksimālais apjoms. Piemēram, ja bagāža aizkavējas ilgāk par četrām stundām, tad atmaksājamie izdevumi, iegādājoties pirmās nepieciešamības preces, ar Swedbank Zelta kredītkarti ir 300 eiro, bet ar Platinum kredītkarti – 1000 eiro. Medicīnas izdevumu segums arī ir pusmiljons. Ar abām kartēm tiek apdrošināta drošības nauda tiesībsargājošajām iestādēm, bet tikai ar Platinum karti ir pieejama arī Kasko apdrošināšana nomas automašīnai ar limitu 40 000 eiro un pašrisku 250 eiro, kas ir mazāks, nekā piedāvā liela daļa autonomu savās standarta nomas pakās. Salīdzini Zelta un Platinum kredītkaršu priekšrocības.

Bet, atbildot uz jautājumu, vai kredītkarte var pilnībā aizstāt ceļojumu apdrošināšanu, Dzintars Kalniņš saka: “Kredītkartes ceļojuma apdrošināšana ir pilnīgi pietiekama mierīgiem atpūtas braucieniem ar vēsturisko ainavu baudīšanu vai nesteidzīgam Eiropas lielveikalu sezonas izpārdošanu apmeklējumam. Ja nodoms ir saistīts ar ekstrēmāku kāpienu augstkalnē vai dalību īstās Ironman triatlona sacensībās, tad ar kredītkartes apdrošināšanu būs par maz – jāmeklē kas vēl nopietnāks.”