Bez kredītkartes vari palikt bez īrēta auto ārzemēs
Atpūta

Bez kredītkartes vari palikt bez īrēta auto ārzemēs

Vai zināji, ka tad, ja vēlies īrēt automašīnu ārzemēs, bez kredītkartes iztikt būs grūti un, iespējams, arī mazāk droši?

“Kad pirms trim gadiem devāmies ceļojumā uz Sicīliju, bijām ceļotāji iesācēji. Bērni bija dzimuši cits pēc cita rindiņā un vairākus gadus nekur nebijām braukuši, tāpēc dažas ceļošanas gudrības uzzinājām tikai procesā,” stāsta četru bērnu mamma Kristiāna Kalniņa.

Mazbudžeta ceļojums

Kalniņu ģimenes plānotais septiņu dienu ceļojums bija mazbudžeta – lēto biļešu aviokompānijā Ryanair tika sameklētas aviobiļetes par 90 eiro vienai personai abos virzienos. Par lidojumu bija jāmaksā nepilni 600 eiro, ieskaitot vienu nododamās bagāžas koferi. Apartamenti tika atrasti airbnb.com – tikai par 340 eiro uz septiņām naktīm. “Visu sākām plānot ļoti laicīgi – jau janvārī, lai gan noliktais ceļojuma datums bija maija sākums. Sākumā sazinājos ar vairākiem apartamentu īpašniekiem, kuri piedāvāja mājokli aptuveni 400–500 eiro vērtībā, taču rezervāciju vēl neveicu. Laikam ejot, gandrīz katrs no apartamenta īpašniekiem atsūtīja atlaižu piedāvājumu, un tā arī mūsu noskatītā piejūras villa tika piedāvāta par 340 eiro,” savu pieredzi izdevīgākai mājokļa nomai atklāj Kristiāna Kalniņa.

Bez īrēta auto neiztikt

Tā kā villa atradās stundas braucienā no lidostas, turklāt ģimenei bija plāns aplūkot Sicīlijas salu, bija skaidrs, ka noderētu īrēts auto. Ģimenē ir četri bērni, tāpēc bija nepieciešams vismaz sešvietīgs auto. Iepazīstoties ar atsauksmēm Tripadviser.com, bija skaidrs, ka drošāk būtu izvēlēties starptautiski atzītu autonomas kompāniju, piemēram, Hertz Car Rental. “Diemžēl auto nomu gan bijām atstājuši uz pēdējo brīdi. Un, kad sapratām, ka auto īrei būs jāiemaksā arī 700 eiro drošības nauda no kredītkartes, vairs nepietika laika, lai līdz braucienam bankā to noformētu. Vietējā Hertz Car Rental pārstāvniecība Rīgā iedrošināja auto tomēr rezervēt, cerībā, ka Trapāni lidostā uz vietas izdosies sarunāt, ka drošības naudu var ieturēt no parastās kartes. Taču diemžēl autonomas darbinieki Trapāni lidostā bija bezspēcīgi un teica, ka nolikums viņiem ļauj drošības naudas ieturēšanai izmantot tikai kredītkarti,” atminas Kristiāna Kalniņa, neslēpjot, ka uz brīdi jutušies pilnīgi izmisuši.

“Tad viens no Hertz autonomas darbiniekiem laipni piedāvāja kāda vietējā uzņēmuma pakalpojumus. Tur strādājot viņa draugs, kurš stundas laikā varot sarūpēt līdzīga izmēra automašīnu bez drošības naudas, turklāt pat par zemāku cenu, vajadzēšot tikai mūsu pases kopijas. Tas izklausījās aizdomīgi. Tripadviser.com bijām lasījuši stāstus par to, ka vietējām autonomas kompānijām nevarot uzticēties – bieži vien, atgriežot automašīnu, tiekot atrasti dažādi skrāpējumi, kas bijuši jau auto saņemšanas brīdī, taču nav fiksēti pieņemšanas un nodošanas aktā un auto īrētājiem nākoties par tiem maksāt. Situācija šķita ļoti, ļoti šaubīga. Vienlaikus – mums jau arī nebija, kur sprukt. Pēc pusotras stundas bija sarunāta tikšanās ar mājas iznomātāju, sabiedriskā transporta, kas mūs varētu turp aizgādāt, nebija, turklāt auto mums tāpat bija vajadzīgs. Negribīgi nācās piekrist. Un vienīgais, kā es sevi mierināju, – ja nu kas, mēs varēsim sūdzēties Hertz Car Rental galvenajam birojam, ka viņu darbinieks mums ieteicis krāpnieku!” atminas Kristiāna.

Uztraukums līdz pēdējai minūtei

Līdz pat brīdim, kad auto tika nodots, Kristiānai esot bijušas bažas, vai tikai neatklāsies kādi slēpti zemūdens akmeņi, par ko būs jāmaksā papildu nauda, taču, par laimi, nekas tāds nenotika. Vienīgais trūkums attiecībā pret sākumā rezervēto mašīnu bijis tāds, ka šim auto nebija automātiskā, bet manuālā kārba. “Visādi citādi autonomas darbinieki mums pat palīdzēja, kad Sicīlijas pilsētā Marsalā nevarējām atrast nevienu vietu, lai izdrukātu iečekotās aviobiļetes. Šobrīd, pateicoties mobilajai lietotnei, var iereģistrēties arī telefonā, bet vēl pirms trim gadiem tādas iespējas nebija,” stāsta Kristiāna. Toreiz sazvanījuši autonomas kontaktpersonu, kas nokārtoja, ka Kristiāna var aizbraukt un izdrukāt biļetes viņu birojā.

Lai arī pieredze ar vietējo auto izīrētāju Kalniņu ģimenei bija pozitīva, tomēr drošāka sajūta esot izmantot starptautiski atzītas autonomas kompānijas. Kopš tās reizes viņi ir gudrāki, Kristiāna ir iegādājusies Zelta kredītkarti, kas nodrošina arī pirkumu apdrošināšanu visā pasaulē un ceļojumu apdrošināšanu visai ģimenei “Kartes ikmēneša maksa ir 3,91 eiro. Un, dodoties ceļojumā, varat būt droši, ka medicīniskā palīdzība, akūtas zobu sāpes, lidojuma kavēšanās vai personiskās mantas būs apdrošinātas. Manuprāt, tas ir ļoti izdevīgi! Plānojot nākamo ceļojumu, vīrs apsvēris iegādāties Platinum karti, tā gan ir dārgāka − 16 eiro, taču, ja ceļojuma laikā tiek plānots nomāt auto, var rēķināties, ka Platinum kartes Ceļojuma apdrošināšana ietver sevī arī ceļojuma laikā nomātā auto Kasko apdrošināšanu, tas nozīmē: ja jums iestāsies pienākums atlīdzināt automašīnas izīrētājam zaudējumus par bojājumiem, bojāeju vai auto zādzību, tad apdrošinātājs apmaksās izdevumus, atskaitot pašrisku.

Kalniņu ģimenes ieteikumi mazbudžeta ceļojumam

  • Lētās aviobiļetes sākt meklēt jau laikus, taču ceļojumam izvēlēties mēnesi pirms vai pēc tūristu sezonas beigām, visbiežāk tas ir aprīlis/maijs, septembris/oktobris, jo tad biļešu cenas ir aptuveni uz pusi zemākas, toties mums, ziemeļniekiem, arī šajos mēnešos siltajās zemēs ir gana silti.
  • Ideāls laiks ceļošanai uz siltākām zemēm – Itāliju, Spāniju, Portugāli, Grieķiju – ir maija pirmā nedēļa, jo 1. un 4. maijā Latvijā ir oficiālas brīvdienas, tāpēc, arī aizceļojot uz nedēļu, sanāk kavēt vien 2−3 skolas dienas vai darbdienas.
  • Izdevīgākās naktsmītnes var atrast airbnb.com, homeaway.co.uk, booking.com, un šobrīd izdevīgus nosacījumus piedāvā arī aviokompānija ryanair.com. Rezervējot apartamentus rooms.ryanair.com, var iegūt atlaižu kuponu 10 % apmērā no lidojuma vērtības nākamajam lidojumam. Piedzīvojumu meklētājiem der ieskatīties arī couchsurfing.com, kur iespējams atrast arī naktsmājas pilnīgi bez maksas.
  • Tā kā čemodāna nodošana bagāžas nodalījumā arī lēto lidojumu aviokompānijās patlaban maksā jau 40 eiro vienā virzienā, Kalniņu ģimene iesaka izmantot mazo čemodānu, ko turpceļā var ņemt salonā, bet atpakaļceļā nepieciešamības gadījumā iečekot.
  • Zelta kredītkarte, kuras maksa ir tikai 3,91 eiro mēnesī, nodrošina ceļojumu apdrošināšanu visiem ģimenes locekļiem.

Interesanti izlasīt:

Septiņas viedtālruņu lietotnes ērtākai un gudrākai ceļošanai

Eksotiski ceļojumu galamērķi, kas draudzīgi tavam maciņam

Ātrais brīvdienu ceļojums – uz kurieni aizbēgt divatā?