Darba nespēja vai pēkšņa atlaišana, taču kredītmaksājumi neapstājas. Kā parūpēties par savu finanšu drošību?

Dzīve ir pārsteigumu pilna un pat mirklī, kad šķietami esi finansiāli stabilā situācijā, pavisam negaidīti notikumi var “izsist pamatu zem kājām”.

Līdzīgi notika arī Aigai, kad ilgstoša darba nespēja samazināja ikmēneša ģimenes ienākumus, taču hipotekārā kredīta maksājumi līdz ar veselības likstām neapstājās. Par laimi Aiga jau iepriekš bija parūpējusies par savu finansiālo drošību, noslēdzot Kredītņēmēja bezdarba un darba nespējas apdrošināšanu.

“Drošība vienmēr bijusi mana prioritāte, tāpēc neziņas dēļ, kas varētu notikt “dekrēta” laikā, izlēmu noslēgt Kredītņēmēja bezdarba un darbnespējas apdrošināšanu. Nekad nebiju domājusi, ka veselības dēļ ilglaicīgi nevarēšu strādāt un līdz ar to saņemt arī pienācīgu atalgojumu, taču dzīve parādīja ko pavisam citu,” skaidro Aiga.

Uzkrājumi un drošība mierīgākai nākotnei

Līdzīgi kā daudzām ģimenēm Latvijā, arī Aigai ir kredīts par mājokli. Ikmēneša maksājums bija apzināts, taču jaunā ģimenes situācija radīja bažas. Arī bērnu kopšanas atvaļinājuma laikā var mainīties situācija uzņēmumā - var tikt samazinātas štata vietas, notikt uzņēmuma reorganizācija vai notikt kas cits negaidīts, kā rezultātā darba vieta, kurā atgriezties pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma, var arī nebūt. Aiga rūpīgāk izsvēra potenciālos kredīta maksātspējas riskus un izskatīja iespējas, kā parūpēties par labklājību, arī tad, ja veselība kredīta atmaksas laikā pasliktinātos.

“Apdrošināti esam jau daudzus gadus. Man ir viss – mājokļa apdrošināšana, dzīvības apdrošināšana, KASKO apdrošināšana. Veidojam arī uzkrājumu. Katram no apdrošināšanas veidiem ir savs iemesls, to ģimenē esam izrunājuši, lai mums pašiem un bērniem būtu drošība, ja nāktos piedzīvot ļaunāko,” stāsta Aiga. “Diemžēl, atrodoties bērna kopšanas atvaļinājumā, mans veselības stāvoklis pasliktinājās. Nācās veikt operāciju, bet pēc tās – ilgs rehabilitācijas process. Tas radīja neplānotus, lielus un ilgstošus izdevumus, kad mūsu lēmums par labu apdrošināšanai pierādījās kā papildus stabilitātes garants arī šādos brīžos.”   

Aiga Kredītņēmēja bezdarba un darba nespējas apdrošināšanas atbalstu varēja izjust otrajā darba nespējas mēnesī, kad bija pagājis mēneša ilgs pašriska periods, Aiga bija iesniegusi darba nespējas apstiprinošo dokumentāciju un arī saņēmusi pirmo atlīdzības izmaksu. Atlīdzība kredīta ikmēneša maksājumu apmērā tika izmaksāta līdz brīdim, kad Aiga pati varēja atsākt darba gaitas. Lai gan Aiga skaidro, ka būtu varējusi kredīta maksājumus veikt arī tad, ja apdrošināšanas līguma nebūtu, iepriekš veiktie salīdzinoši nelielie maksājumi par apdrošināšanu bijuši tā vērti, jo radīja papildus stabilitāti ģimenes budžetā.

“Man vienmēr šķita, ka ar mani nekas slikts nevar notikt. Nekad nedomāju, ka deviņus mēnešus nevarēšu strādāt. Dzīve nav paredzama un rūpes par savu finanšu drošību jebkurā gadījumā ir ļoti svarīgas. Tās ir rūpes par atbalstu, kas var noderēt pēkšņi un negaidīti,” uzsver Aiga.

Kā darbojas bezdarba un darba nespējas apdrošināšana?

Kredītņēmēja bezdarba un darba nespējas apdrošināšana ir paredzēta jauniem Swedbank kredītņēmējiem, izvēloties hipotekāro kredītu, patēriņa kredītu, auto kredītu, mazo mājokļa kredītu un pat saules paneļu kredītu. Līgumu iespējams noslēgt kopā ar jaunu aizdevumu ne vēlāk kā 30 dienas pēc jauna aizdevuma līguma parakstīšanas. Šī apdrošināšana atvieglos finansiālo slogu līdz 12 mēnešiem gadījumos, ja darba devēja lēmuma dēļ pēkšņi paliksi bez darba vai būsi darbnespējīgs jeb “uz slimības lapas”. Atlīdzību sāk aprēķināt 30 dienas pēc apdrošināšanas gadījuma sākuma dienas.

Svarīgi - šī apdrošināšana darbojas arī tavas darba nespējas gadījumos, ja negaidīti saslimst vai gūst traumu arī tavs bērns. Apdrošināšana būs būtisks atbalsts, ja nākas būt darbnespējīgām, lai parūpētos par savu atvasi, jo šādos gadījumos ģimenes ienākumi jo īpaši sarūk.

Lai izprastu, kā tiek aprēķināta kredītņēmēja apdrošināšanas atlīdzība, izmantosim piemēru. Ja ikmēneša kredīta maksājums ir 450 eiro un tiek zaudētas darba spējas uz astoņiem mēnešiem jeb 240 dienām, atlīdzība tiks aprēķināta par 210 dienām jeb 7 mēnešiem, ar atlīdzību 15 eiro dienā (450 EUR / 210 dienas). Kopējā atlīdzība par šīm 210 dienām būs 3150 eiro (210 dienas x 15 EUR). Visbiežāk atlīdzības izmaksu klienti izvēlas un atlīdzības izmaksu iespējams saņemt reizi mēnesī.*

“Atlīdzības pieteikšanas process bija ļoti ērts, vienkāršs un ātrs. Pieteikumu aizpildīju internetbankā un pievienoju visus nepieciešamos dokumentus. Arī atlīdzības izmaksu veica ļoti ātri, šķiet, piecu dienu laikā. Šī bija patiesi pozitīva pieredze,” stāsta Aiga.

Atlīdzību pārskaitīta uz norēķinu kontu, līdz ar to jāatceras, ka aizdevuma ikmēneša maksājums ir jāturpina veikt pašam saskaņā ar aizdevuma līgumu.

“Ir lieliski, ja nekas slikts ar mani nenotiek un tā tam vajadzētu būt! Tomēr dzīvē gadās neskaitāmas situācijās, ko, diemžēl, paši paredzēt nevaram. Ja laicīgi esi apdomājis un parūpējies par savu un citu finansiālo drošību, negaidītākās dzīves situācijās tas var būt neatsverams atbalsts – to apliecina arī mana pieredze,” pārliecināta ir Aiga.

* Aprēķinātas vērtības ir ilustratīvs piemērs