12. jan, 2023

Izsniedz 1,8 miljonu eiro finansējumu Vidzemes un Latgales lielākajam graudu kooperatīvam

Swedbank un Latvijas graudaudzētāju Kooperatīvā sabiedrība „VAKS” ir vienojušies par jaunu aizdevuma līgumu 1,8 miljona eiro vērtībā. Apgrozījuma ziņā otrais lielākais Latvijas graudu kooperatīvs līdzekļus plāno izlietot graudu pirmapstrādes kompleksa kapacitātes palielināšanai Viļānos.

Projekta laikā plānots veikt divu noliktavu pārbūvi par graudu pieņemšanas un uzglabāšanas kompleksu un uzlabot tehnisko nodrošinājumu - kā piemēram, lai uzstādītu graudu torņus, iekārtas graudu pārkraušanai dzelzceļa vagonos, graudu laboratorijas izveidi produkcijas kvalitātes noteikšanai. Tas ietver graudu krišanas skaitļa novērtēšanas iekārtas, graudu, rapša un pākšaugu paraugu ņemšanas iekārtu komplektu, kā arī pagarinot esošo dzelzceļa pievedceļu, lai palielinātu graudu pārkraušanas jaudas.

Pirmapstrādes kompleksa “Grozu kalte” kapacitātes palielināšanas projekts, kas atrodas Viļānos, Rēzeknes novadā, tiek realizēts kopā ar Lauku atbalsta dienestu. Projekta kopējās izmaksas ir 2,3 miljoni eiro, no kuriem 1,8 miljonus eiro veido aizdevums starp Swedbank un KS “VAKS”.

Kā uzsver kooperatīva valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons, “Neskatoties uz svārstīgo ekonomisko situāciju resursu tirgos, VAKS veiks investīcijas graudu uzglabāšanas un pārkraušanas kompleksā Viļānos. Kooperatīva mērķis ir kāpināt reģiona lauksaimnieku konkurētspēju, samazinot izmaksas, uzlabojot kvalitāti, kā arī nodrošināt labākus darba apstākļus”.

Kooperatīvs aktīvi darbojas kopš 1999. gada un tā darbības galvenie mērķi ir sniegt saviem biedriem pakalpojumus lauksaimniecības produktu ražošanā – nodrošināt graudu pirmapstrādi, graudu iepirkšanu un tirdzniecību, palīdzēt sagādāt graudaugu un zālāju sēklas, augu aizsardzības līdzekļus, minerālmēslus, kā arī nodarboties ar lauksaimniecības tehnikas tirdzniecību un apkopi un piedāvāt agronomu konsultācijas.

“Swedbank ir ilgstošs “VAKS” attīstības un modernizācijas projektu partneris. Mūsu lauksaimniecības ekspertu komanda ir atbalstījusi kooperatīvu ne tikai gudru finansēšanas lēmumu pieņemšanā, bet vērtīga vienmēr bijusi arī savstarpējā viedokļu apmaiņa par jaunākajām tendencēm lauksaimniecībā un nākotnes izaicinājumiem. Kooperatīvs allaž ir rūpējies par saviem biedriem un devis lielu ieguldījumu Vidzemes un Latgales lauksaimniecības attīstībā,” saka Swedbank Uzņēmumu pārvaldes vadītāja v.i. Jevgenijs Ivanovs.

KS “VAKS” pēc apgrozījuma ir otrs lielākais graudu kooperatīvs Latvijā, kas apvieno vairāk nekā 600 saimniecības Vidzemē un Latgalē. Kooperatīva pārziņā ir objekti Valmierā, Varakļānu, Gulbenes novados, kā arī Jelgavā.