Ekoremonts atmaksāsies
Māja

Ekoremonts atmaksāsies

Vasara ir biežākais remontu laiks, taču, rūpējoties par jaunu izskatu mājoklim, svarīgi pievērst uzmanību, lai izmantotie materiāli būtu ne vien skaisti, bet arī mūsu veselībai draudzīgi.

Konsultē Baltijas Vides foruma projekta koordinators Valters Toropovs. Materiāla tapšanā izmantoti materiāli no portāla padomapirmsperc.lv.

Ja jau krāsu vai celtniecības materiālu pārdod pieklājīgā būvniecības veikalā, tad jau par tās nekaitīgumu nav jāuztraucas! – Tā mums gribētos domāt, taču tik vienkārši vis nav, jo diemžēl veikalā nopērkamās krāsas un līmes, ko izmantojam remontdarbos, var izdalīt kaitīgas vielas, un ir pat pētījumi, ka tūliņ pēc remontdarbiem mājoklī gaiss ir piesārņotāks nekā pilsētas dzīvākajā krustojumā.

Bieži dzirdētā frāze: “Smaržo pēc svaiga remonta!” nozīmē vien to, ka smaržo gaistošie organiskie savienojumi – vielas, kas no remontmateriāliem pavisam viegli izdalās istabas temperatūrā.

Vairums no tiem ir kairinoši un pat toksiski, tāpēc var izraisīt galvassāpes, nelabumu, kairināt acis, ādu un elpceļus. Īpaši jutīgi pret tiem ir bērni, grūtnieces, cilvēki gados vai ar hroniskām kaitēm. Tas, protams, nenozīmē, ka viss ir tikai kaitīgs un no remonta būtu jāatsakās. Noteikti nē! Tomēr šeit esam apkopojuši ieteikumus, ko būtu vērts ņemt vērā, veicot remontdarbus. Un, lai arī dažkārt preces ar ekomarķējumu ir mazliet dārgākas, ilgtermiņā tas atmaksāsies, jo būs mazāk kaitīgi veselībai.

Ko darīt, lai remonts būtu drošs?

Izvēloties apdares materiālus, vides eksperti iesaka pievērst uzmanību, no kādām izejvielām veidoti materiāli, jo, kā izrādās, uz visām pārdošanā esošajām krāsām un lakām ir norādīts gaistošo organisko savienojumu jeb GOS saturs gramos uz litru (g/l). “Likums ir viens – jo mazāk GOS, jo labāk,” saka vides eksperts Valters Toropovs. Tāpat eksperts iesaka izvēlēties produktus uz ūdens bāzes, jo tie satur mazāk gaistošo organisko savienojumu.

Visdrošākais ir ekomarķējums!

Pēc eksperta domām, visdrošāk ir izvēlēties produktus ar starptautiski atzītu ekomarķējumu, jo tas garantē, ka ražotājs zina, kā izvairīties no vielām, kuru kaitīgums ir pierādīts vai par kurām varētu būt aizdomas par iespējamu kaitīgumu. Pēc Valtera Toropova teiktā, Latvijā biežāk sastopamie starptautiski atzīti ekomarķējumi apdares materiāliem ir Ekopuķīte, Ziemeļvalstu gulbis un Zilais eņģelis.

Tiesa, ir produktu grupas, kur var atrast materiālus ar ekomarķējumu, piemēram, ekomarķētu grunts krāsu izvēle būvniecības veikalos ir visai plaša. Savukārt tādus celtniecības materiālus kā ģipškartonu, cementu, špakteli ar ekomarķējumu veikalos atrast grūti, tāpēc to izvēlē eksperts iesaka pirkt tikai iekšdarbiem paredzētos produktus un, ja vien nav īpaša vajadzība, dot priekšroku tiem, kas ir bez speciālām piedevām, piemēram, pret pelējumu. “Bieži vien tieši piedevas arī ir tās kaitīgās vielas, no kurām vērts izvairīties,” uzsver vides eksperts.

Trīs mīti par celtniecības materiālu nekaitīgumu

  • Ražots Latvijā – tātad nekaitīgs. Diemžēl tas, ka krāsa vai grīdas segums tapis pie mums, negarantē to, ka tajā nav kaitīgu vielu.
  • Pasmirdēs un pāries. Atsevišķas kaitīgās vielas, piemēram, formaldehīds, no izstrādājuma var izdalīties pat piecus gadus.
  • Celtniecības preču veikalos uz daudziem materiāliem rakstīts: eco, eko, ekoloģisks. Neuzticieties šādiem apgalvojumiem, ja nav to apliecinoša oficiāla marķējuma. Bez pierādījumiem tā ir tikai ražotāja pašslavināšanās. Un zaļa krāsas kārba vēl nenozīmē, ka arī tās saturs ir “zaļš”.

Grīdai naudu nevajag žēlot

Eksperts īpašu uzmanību iesaka pievērst grīdas seguma izvēlei. Šeit princips “ka tik lētāk” nederēs, jo grīdai jākalpo daudzus gadus. Turklāt – kur bērni pavada visvairāk laika? Pareizi, uz grīdas. Tāpēc vēl viens vides eksperta ieteikums, ja ģimenē ir mazi bērni – atteikties no paklājiem un linoleja, jo sintētiskie materiāli parasti tiek apstrādāti ar vielām, kas mazina aizdegšanās risku.

Paklāji, īpaši tie, ko ieklāj no sienas līdz sienai, nebūs laba izvēle. Arī ne tie, uz kuriem sazīmētas autotrases un mīlīgi dzīvnieciņi. Tie nelāgi ož jau veikalā.

Pārsvarā pieejami tikai sintētiskie paklāji, turklāt daudzi no tiem apstrādāti ar “sliktām” vielām, lai atgrūstu ūdeni un netīrumus, kā arī nedegtu. Var meklēt dabisko šķiedru, piemēram, vilnas vai sizala paklājus, taču arī tos mēdz apstrādāt ar ķimikālijām vai apakšu noklāt ar kādu sintētisku materiālu, secināts portālā padomapirmsperc.lv.

Parastais (PVC) linolejs ir vēl sliktāka izvēle, jo no tā izdalīsies vesela buķete bīstamu vielu. Turklāt mākslīgajam linolejam var būt pievienoti ftalāti, ko mazs bērns, rāpojot pa grīdu, var uzņemt caur ādu. Dabiskais linolejs, kas varētu būt noturīga un nekaitīga alternatīva, būs jāmeklē specializētos veikalos, jo lielajos to patlaban nepiedāvā.

Pēc Valtera Toropova vārdiem, koka dēļu grīda būtu laba izvēle, taču uzmanīgi jāizvēlas arī tas, ko klās zem dēļiem un ar ko dēļus krāsos. Grīdas krāsai likums tas pats – jo mazāk GOS, jo labāk.

Mazāk mēbeļu ir labāk!

Nekādu īpašu marķējumu, kas palīdzētu orientēties mēbeļu piedāvājumā, pagaidām nav. Tādējādi ir tikai divi ieteikumi: mazāk ir labāk un dabiskāk ir labāk. Askētisks mēbelējums istabu piesārņos mazāk. Masīvkoka mēbeles ķimikāliju ziņā tomēr būs drošākas. Ja tās šķiet pārāk dārgas, vienmēr var izlīdzēties ar tā saukto second hand masīvkoka mēbelēm. Rīgā ir vairāki veikali, kur tādas var atrast, piemēram, Labas preces Balasta dambī 2, Mēbeļu bazārs Slokas ielā 52, Mēbeļu bode Dzelzavas ielā 70.

Praktisks ieteikums

Pieredze rāda, ka visai bieži, plānojot remontu, izmaksas var pieaugt, īpaši vasarās, kad meistariem darba pilnas rokas. Un ar iekrāto var nepietikt. Viens no risinājumiem ir patēriņa kredīts, jo tādējādi remonta izmaksas varēs segt pakāpeniski. Ja remonts ir nopietns un pārsniedz vismaz 5000 eiro, tad visizdevīgākais risinājums ir patēriņa kredīts mājoklim, jo aizdevuma likme ir zemāka un nav nepieciešama pirmā iemaksa.

Interesanti izlasīt:

Kas izdevīgāk aizņēmējam – kredītkarte vai patēriņa kredīts?

Vai tiešām katram bērnam vajag savu istabu?

Vienpadsmit labas idejas mājīgai bērnistabai

Lai top jūsu sapņu vannas istaba!