Auto

Esi uzmanīgs! Pieaug sabojāto un izsisto auto logu skaits

Vasaras sezonā uz Latvijas ceļiem daudzviet norit remonta darbi, un tajos izmantotās šķembas nereti sastopas ar automašīnas logu stikliem, nodarot ievērojamus zaudējumus.

Ceļa remonts – brauc prātīgi!

“Visbiežāk auto vējstiklus bojā pretim vai priekšā braucošu automašīnu pacelto šķembu un akmeņu iesitumi. Turklāt tas atgadās ne tikai uz grants ceļiem, bet arī uz asfaltētām šosejām, īpaši vasarā, kad norit lielākā daļa ceļu remontdarbu,” galvenos iemeslus, kāpēc tieši vasarā autovadītājiem īpaši jāuzmanās, atklāj Swedbank Riska apdrošināšanas atbalsta daļas vadītājs Dzintars Kalniņš. Un, kā atzīmē autoskolas DBS direktors un drošas braukšanas eksperts Jānis Vanks, bojājumus parasti rada priekšā braucošās automašīnas mestais akmens.

Tāpēc labākais, ko mēs varam darīt, – ievērot distanci un neskriet pārāk ātri, jo, braucot pat, piemēram, ar ātrumu 60 km/h, akmens, ko pacels kāds pretimbraucējs, visticamāk, radīs stikla bojājumus, bet, ja tas vēl lido ar inerci no priekšā braucošās mašīnas riteņa, sekas būs bēdīgas. “Vecā recepte – ievēro ātrumu un distanci. Ja tuvojas pretim braucošs auto – piebremzē un centies tam braukt garām iespējami atstatus,” iesaka  J. Vanks.

Bērni un zagļi

Vēl kāds sezonāls iemesls biežākiem stiklu bojājumiem ir bērnu rotaļu specifika. Viņi vairāk spēlē dažādas aktīvas bumbu spēles un nereti netrāpa vārtos, bet gan kaimiņa vai savējā auto logā. Novietojot auto, būtu vērts izvērtēt, vai tas neatrodas tiešā apšaudes zonā.

Zagļi, protams, nesnauž nevienā gadalaikā, tāpēc ir vērts uzmanīties vienmēr. Vienkāršākais padoms – neatstājiet automašīnas salonā redzamā vietā mobilos telefonus, datorus un citas vērtīgas lietas. Profesionālam garnadzim auto loga izsišana aizņem dažas sekundes laika, un, ja viņš redz viegli pieejamu laupījumu, motivācija veikt noziegumu ir krietni lielāka. Tad, protams, auto stikls būs mazākā no bēdām. Dzintars Kalniņš rezumē: “Lai arī vidējā zaudējumu atlīdzības summa sākumā var šķist neliela – ap 300 eiro, tomēr automašīnu stikla remonts vai nomaiņa prasa laiku, kas rada papildu neērtības autovadītājiem. Vēlos atgādināt, ka šādos gadījumos zaudējumus sedz tikai KASKO apdrošināšana, OCTA polisē tas nav iekļauts.”

Svarīgi zināt!

Swedbank apdrošināšanas informācija liecina, ka vidējā atlīdzība, ko saņem izsisto stiklu īpašnieki, ir ap 300 eiro. Cena atkarīga no automašīnas modeļa, un katrs divdesmitais pieteikums ir 700 eiro vērtībā, bet dārgākais šogad – 1300 eiro. Statistika liecina, ka karstākie mēneši, kuros visbiežāk cieš tieši automašīnu stikli, ir maijs, jūnijs un jūlijs, kad logu bojājumu skaits, salīdzinot ar ziemas mēnešiem, pieaug līdz pat 20%. OCTA apdrošināšanas polise šādus zaudējumus nesedz, ir nepieciešama KASKO apdrošināšana. Ja tādas nav, zaudējumi jāsedz automašīnas īpašniekam pašam.