Fizioterapija bez rindām: augstskolas studentu radīta biznesa ideja re:Shape

Konkursā "Biznesa Skices" uzvar digitāls fizioterapijas risinājums.

Vēlme uzlabot savu un apkārtējo veselību, kā arī radīt inovācijas, kas ilgtermiņā ietekmē sabiedrību un planētu, ir dzinējspēks, kas piesaista arvien vairāk jauno uzņēmēju.

Tieši ar šādu motivāciju konkursa “Biznesa skices” pagājušā gada finālā nokļuva augstskolas komanda re:Shape, kas šobrīd strādā pie lietotnes izstrādes, lai palīdzētu cilvēkiem kvalitatīvi apgūt un ikdienā veikt fizioterapijas vingrinājumus. Par viņu ceļu no idejas līdz praktiskam risinājumam, pārvarētajiem izaicinājumiem un vērtīgajām atziņām stāsta paši komandas dalībnieki.

Personīgā pieredze un tehnoloģiju potenciāls

“Atsevišķi mūsu komandas biedri ir saskārušies ar pārmērīgi garām rindām, lai saņemtu fizioterapijas pakalpojumus, un grūtībām pareizi izpildīt vingrojumus mājas apstākļos,” stāsta re:Shape komanda, kuras sastāvā ir pieci augstskolas studenti. Šī personīgā pieredze un vēlme risināt reālu problēmu deva spēcīgu pamatu biznesa idejai – izstrādāt digitālu rīku, kas ne tikai padara fizioterapiju pieejamāku, bet arī motivē cilvēkus vingrot pareizi un regulāri.

Komandas vīziju veido arī interese par tehnoloģijām veselības aprūpes jomā. “Mēs iedvesmojamies no MedTech industrijas tendencēm, redzam, ka tehnoloģijām ir milzīgs potenciāls uzlabot pakalpojumu kvalitāti un padarīt tos arvien pieejamākus,” dalās jaunie uzņēmēji.

Lai gan lietotne top veselības aprūpes kvalitātes uzlabošanai, tai ir arī būtisks ieguldījums ilgtspējīgas attīstības veicināšanā. Kā skaidro komanda: “Mēs mazinām slogu veselības aprūpes sistēmai un CO2 emisijas, jo cilvēki var apgūt un pildīt vingrinājumus sev ērtā vietā un laikā, netērējot liekus resursus nokļūšanai pie fizioterapeita tik bieži, cik tas būtu nepieciešams ierastajā modelī.” Tādējādi iegūst ne tikai indivīdi, kas uztur labu fizisko veselību, bet arī sabiedrība kopumā un vide.

No idejas līdz skaidram darbības plānam

Dalība “Biznesa skicēs” re:Shape komandai bija pagrieziena punkts, kas palīdzēja dziļāk saprast biznesa idejas īstenošanas praktiskos aspektus. “Konkursa laikā viens no lielākajiem izaicinājumiem bija aprēķināt reālās idejas izmaksas un izveidot precīzu budžeta plānu,” atzīst jaunieši.

Konkurss lika komandai arī iziet no komforta zonas. “Lai piesaistītu balsis un popularizētu ideju, mums nācās pārvarēt nedrošību un uzrunāt cilvēkus uz ielas, kā arī aktīvi darboties sociālajos medijos,” piebilst viņi. Šī pieredze palīdzēja komandai attīstīt komunikācijas un mārketinga prasmes, kas tagad ir neatņemama projekta sastāvdaļa.

Turklāt “Biznesa skices” deva komandai iespēju strukturēt ideju un saprast tās stiprās un vājās puses. “Šis rīks mums palīdzēja ne tikai identificēt problēmu, bet arī definēt mūsu unikālo risinājumu un izveidot praktiski pielietojamu biznesa plānu.”

Mijiedarbība ar ekspertiem un gala lietotājiem

Komanda atklāj, ka viens no būtiskākajiem soļiem ceļā uz idejas īstenošanu ir nebaidīties meklēt palīdzību un sadarboties ar profesionāļiem no dažādām nozarēm. Šāds atbalsts paver jaunas perspektīvas, kā arī palīdz saprast idejas priekšrocības un trūkumus. Arī pats problēmas definēšanas process ir izšķiroši svarīgs – pirms jebkāda risinājuma radīšanas jābūt skaidrībā, kādas ir lietotāju reālās vajadzības un kā tieši plānotais risinājums tās spēs apmierināt.

“Viena no īpašākajām pieredzēm bija tas, ka, uzzinot par mums, vairāki fizioterapeiti bija ieinteresēti lietotnes potenciālā, paši mūs uzrunāja un piedāvāja savu palīdzību,” atklāj re:Shape. “Tas deva mums papildu motivāciju un pārliecību par projekta nepieciešamību, kā arī palīdzēja skaidrāk iezīmēt nākamos soļus.”

Tiklīdz ir izveidots pamata koncepts, komanda iesaka rūpīgi ieklausīties atgriezeniskajā saitē – gan no nozares speciālistiem, gan no potenciālajiem lietotājiem. Šādi iespējams precizēt ideju un nepieļaut būtiskas kļūdas, kas varētu attālināt no mērķa. Savukārt vislielākā vērtība slēpjas komandas entuziasmā un vēlēšanās nepārtraukti virzīties uz priekšu. Saskaņā ar re:Shape pieredzi, paļaušanās uz savu motivāciju un patiesu pārliecību par idejas lietderību kļūst par dzinuli, kas iedvesmo ne tikai pašus idejas autorus, bet arī visus, kas iesaistās tās attīstībā.

Līdztekus zināšanām par fizioterapiju un tirgus vajadzībām re:Shape konkursā guva pieredzi, kā pārliecinoši stāstīt par savu ideju un sasniegt plašāku auditoriju. “Mums bija jāapgūst efektīvas komunikācijas prasmes un jāsaprot, kā vislabāk prezentēt mūsu lietotnes vērtību gan investoriem, gan lietotājiem,” viņi uzsver. Šobrīd komanda turpina pilnveidot lietotni, izstrādājot arī mākslīgā intelekta risinājumu, kas spēs novērtēt vingrinājumu izpildes tehniku. Lielais mērķis ir padarīt lietotni pieejamu Latvijā un, ne mazāk svarīgi, iekarot vietu arī starptautiskajā tirgū.

Ja esi skolēns vai students ar savu biznesa ideju vai vēlies to radīt, līdz 21. janvārim piesakies ikgadējam biznesa plānošanas konkursam “Biznesa skices”. Ikvienai komandai būs iespēja saņemt mentoru atbalstu no “Draugiem Group”, lai veiksmīgi attīstītu idejas un prasmes reālā biznesa vidē, savukārt labākajām komandām paredzētas naudas balvas līdz 1500 eiro.

Plašāka informācija un pieteikšanās nosacījumi pieejami šeit. Sper pirmo soli veiksmīgas biznesa idejas virzienā!