20. feb, 2024

Kāds būs mana uzņēmuma konta atlikums pēc 3 nedēļām? Tailwind finanšu plānošanas rīks MVU

Lai veiksmīgi plānotu izaugsmi un laikus pamanītu iespējamos izaicinājumus, arī uzņēmuma vadītājam ir svarīgi sekot līdzi sava biznesa finanšu plūsmai.

Nereti uzņēmuma finanšu pārvaldību uzticam saviem grāmatvežiem, tomēr, lai veiksmīgi plānotu izaugsmi un laikus pamanītu iespējamos izaicinājumus, arī uzņēmuma vadītājam ir svarīgi sekot līdzi sava biznesa finanšu plūsmai. Bez skaidras izpratnes par to, kā nauda plūst cauri uzņēmumam, ir sarežģīti pieņemt izsvērtus un ilgtermiņā izdevīgus lēmumus.

Tradicionāli izmantotie rīki, piemēram, Excel un Google Sheets, piedāvā plašas iespējas biznesa datu analīzei, taču to efektīva izmantošana prasa padziļinātas zināšanas finansēs un ievērojamu laika ieguldījumu. Šāda iedziļināšanās pie šī brīža dinamiskās uzņēmējdarbības vides ir izaicinoša ikvienam vadītājam. Lai uzņēmēji viegli un ērti varētu sekot līdzi un prognozēt sava biznesa naudas plūsmu, Latvijā radīts finanšu plānošanas rīks mazajiem un vidējiem pakalpojumu sniedzējiem – Tailwind.

Lai zinātu, kur uzņēmums būs rīt, parīt un pēc gada

Uzņēmuma “Tailwind Technologies” dibinātāji Kārlis Mikoss un Larss Ēriks Hions, apvienojot savas zināšanas un pieredzi finanšu vadības un tehnoloģiju jomā, vēlējās atvieglot finanšu plānošanu un pārvaldību mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, tāpēc kopīgiem spēkiem tika radīts naudas plūsmas plānošanas rīks “Tailwind”. Būtisks nosacījums rīka izstrādē bija tā vienkāršība – lai uzņēmējam rīka izmantošana būtu ērta, viegli saprotama, neaizņemtu daudz laika, taču vienlaikus sniegtu padziļinātu ieskatu uzņēmuma naudas plūsmā un tās prognozēs.

“Mūsu mērķis ir padarīt mazos pakalpojumu uzņēmumus zinošākus par savām finansēm un ietaupīt dažas stundas nedēļā, kuras šobrīd viņi pavada "Excel" labirintos. Ar “Tailwind” palīdzam uzņēmumiem prognozēt, kas notiks to bankas kontā pēc vairākiem mēnešiem vai pat gadiem. Ja uzņēmējs, kas savai finanšu plūsmai ikdienā līdzi neseko, konstatē, ka kontā nav naudas, ir jau par vēlu kaut ko darīt. Plānojot naudas plūsmu, varam savlaicīgi pieņemt lēmumu – lūst vai plīst, bet kāds konkrētais projekts ir jāpabeidz ātrāk. Vai arī savlaicīgi jāvienojas ar banku par kredītlīnijas izmantošanu vai jāatrod cits risinājums,” skaidro uzņēmuma "Tailwind Technologies" līdzīpašnieks Kārlis Mikoss.

"Tailwind" ir īpaši piemērots maziem un vidējiem pakalpojumu sniedzējiem, kuriem nepieciešams efektīvs, taču vienlaikus vienkārši lietojams rīks finanšu pārvaldīšanai, plānošanai un analīzei. Apkopojot visu nepieciešamo informāciju vienuviet, “Tailwind” nodrošina detalizētu pārskatu gan par uzņēmuma šī brīža finansiālo situāciju, gan potenciālo nākotnes stāvokli, tādējādi ļaujot uzņēmējiem pieņemt pamatotākus un uz datiem balstītus lēmumus.

“Naudas plūsmas plānošanas rīks "sarunājas" ar uzņēmuma banku. Lietotājs piereģistrējas, autentificējas ar "Smart ID" vai Google, pievieno vienu vai vairākus bankas kontus un redz, cik daudz naudas ir kontā. Pieslēdzoties savai “Tailwind” prognozei atkārtoti, tā aktualizē informāciju pēc fakta: ja ir saņemti maksājumi no klientiem, no kuriem tos gaidījāt, attiecīgie plānotie darījumi tiek automātiski atzīmēti kā izpildīti un no prognozes izņemti. Pretēji ražotājiem vai tirgotājiem, pakalpojumu uzņēmumiem nav ļoti daudz darījumu, tāpēc var samērā vienkārši ievadīt informāciju par to, kad un kāds uzņēmumam maksās par pakalpojumiem un kad tam ir jānorēķinās ar kādu citu. Tāpat ir iespēja ieskatīties nākotnē un modelēt dažādus scenārijus, piemēram, kas notiks, ja kāds no klientiem nesamaksās. Tas palīdz saprast, vai uzņēmums “būs virs ūdens” arī pēc pāris mēnešiem,” papildina K. Mikoss.

Lai neiebrauktu “mīnusos”

Kā stāsta viens no “Tailwind” lietotājiem, uzņēmuma “IG Studija” vadītājs Artis Čodars, pirms naudas plūsmas plānošanas rīka, uzņēmumā netika pievērsta liela uzmanība finanšu prognozēm un plānošanai:

“Iepriekš sekoju līdzi konta stāvoklim, aptuveni paredzēju, kādi būs mani izdevumi un ienākumi. Vārdu sakot – peldēju uz priekšu, taču vienmēr biju tādā kā neziņā, kas būs tālāk. Nolēmu pamēģināt, un izrādījās, ka risinājums ir tā vērts. Šobrīd “Tailwind” man palīdz regulēt naudas plūsmu, lai vienmēr varu veikt būtiskos maksājumus un beigās “neiebrauktu mīnusos”. Fiksēju patstāvīgos izdevumus un ienākumus, un redzu, kā līkne veidojas - kurā brīdī man iestāsies krīze, ja es neko nedarīšu. Tas ir kā neliels stresa ģenerators, kas neļauj atslābt.”

Kā lielākās “Tailwind” priekšrocības A. Čodars uzsver rīka vienkāršību un ērtumu:

"Varu ērti ievadīt regulāros maksājumus vairākiem mēnešiem uz priekšu un jau laikus redzēt, kā mainās mana uzņēmuma finanšu situācija, paredzot nākotnes maksājumus un ienākumus. Turklāt svarīgi pieminēt, ka lielu daļu datu man nav nepieciešams vadīt pašam, jo, pateicoties rīka savienojamībai ar banku, virkne darījumu jau automātiski tiek apvienoti, veidojot “pilno bildi” vienuviet.”

Tāpat “IG Studija” vadītājs kā vienu no priekšrocībām izceļ finanšu plānošanu, kas vienlaikus var motivēt darīt vēl vairāk:

Kad skaidri redzi, kā veidojas tava uzņēmuma naudas plūsma, kādā brīdī rodas motivācija darīt vēl vairāk, lai grafikos redzamā līkne pēc iespēja vairāk attālinās no tās “mīnuss zonas”.”

Kāpēc sekot līdzi savai naudas plūsmai?

  • Sekojot līdzi finanšu plūsmai, jūs varat ne tikai izvairīties no likviditātes riskiem, bet arī laikus saskatīt pozīcijas ietaupījumiem un saredzēt potenciālu jaunām investīcijām uzņēmuma izaugsmei;
  • Jūsu prognozes un uzņēmuma attīstības plāni vairs nav tikai intuīcija un “uzņēmēja nojausma”, bet uz datiem balstīti lēmumi, kas radīs pārliecību ne tikai jums, bet arī jūsu sadarbības partneriem;
  • Ar mūsdienīgiem naudas plūsmas plānošanas rīkiem jums ir iespējams sekot līdzi sava uzņēmuma finanšu plūsmai pat bez padziļinātām zināšanām finanšu pārvaldībā, kā arī prognozēt un izvērtēt iespējamos riskus tuvāko mēnešu un pat gadu laikā;
  • Izmantojot mūsdienīgus finanšu plūsmas plānošanas rīkus, uzņēmēji ietaupa ne tikai laiku datu ievadē, bet ātri un efektīvi saņem vizuāli viegli uztveramu un saprotamu informāciju par biznesa prognozēm;
  • Vienkārša bankas kontu integrācija ar naudas plūsmas plānošanas rīku nodrošina vienmēr aktuālo informāciju par esošo finanšu situāciju.

Reti kuram uzņēmējam nedēļā atliek pāris stundas laika, lai rūpīgi ievadītu visu nepieciešamo informāciju Excel tabulās un to pēc tam ar dažādu funkciju palīdzību pārveidotu grafikos, analizētu un vēl izvērtētu sava biznesa pašreizējās un nākotnes iespējas. Protams, lielāko daļu darba varam uzticēt savam grāmatvedim, taču tikai uzņēmuma vadītājs būs tas, kurš spēs pieņemt tālejošus lēmumus par sava biznesa attīstību.

Ja vien jau neesat sākuši, aicinām spert pirmo soli un kopā ar savu grāmatvedi, finanšu konsultantu vai ar naudas plūsmas plānošanas rīka palīdzību izpētiet – kādas ir jūsu uzņēmuma iespējas šodien, rīt un pēc vairākiem mēnešiem. Iespējams, atklāsiet vēl nebijušas iespējas un risinājumus ieilgušiem izaicinājumiem!