Kas atšķirīgs kredītkartei no debetkartes?

Bieži jebkura bankas norēķinu karte tiek saukta par kredītkarti, taču patiesībā ir dažādas kartes ar atšķirīgām funkcijām. Kādas tās ir, skaidrojam šajā rakstā.

Šodien teju jebkuram maciņā ir maksājumu karte jeb debetkarte, kas ļauj mums ērti norēķināties par pirkumiem veikalos un internetā, kā arī izdarīt citas ikdienas finanšu lietas. Šī karte ir piesaistīta kontam, kurā tiek ieskaitīta ikmēneša alga, stipendija vai vecāku kabatas naudas, un tālāk ar to rīkojamies pēc saviem ieskatiem un vajadzībām.

Kredītkarte piedāvā šādas pašas iespējas, taču papildu tam Swedbank kredītkartē tev tiek piešķirts noteikts naudas aizdevums jeb kredītlimits, kas var noderēt dažādās dzīves situācijās, piemēram, lielāku pirkumu veikšanai, kam nepieciešams papildu finansējums. Turklāt atšķirībā no parasta īstermiņa aizdevuma, kā arī norēķiniem ar debetkarti, kredītkarte piedāvā dažādus papildu bonusus.

Kas jāzina par kredītkartēm?

Kredītkarti šodien daudzi izmanto kā savu otro norēķinu karti, jo tai ir vairākas priekšrocības, ko nepiedāvā ikdienas maksājumu karte jeb debetkarte. Piemēram, dažas kredītkartes piedāvā bezmaksas ceļojumu apdrošināšanu, pirkumu apdrošināšanu, nemaksāt procentus, ja atmaksā ar karti iztērēto bezprocentu periodā.

Piemēram, pērkot telefonu, datoru vai jebkuru citu lietu, pirkums ar kredītkarti tiek automātiski apdrošināts. Tas attiecas gan uz pirkumiem veikalā, gan internetā. Savukārt, ja plāno doties uz ārzemēm, ceļojuma apdrošināšana ir jau iekļauta kredītkartē, turklāt visai ģimenei, ar ko ceļo kopā.

Izvēloties kredītkarti, tiek piešķirtais kredītlimits jeb summa tēriņiem, Swedbank kredītkartēm tas ir robežās no 300€ līdz triju algu apmēram. Tu vari pieteikt sev vēlamo summu, un banka divu dienu laikā izvērtēs, kāds ir tev piemērotākais limits. Banka ir ieinteresēta, lai tu spētu bez problēmām atmaksāt aizdevumu, tāpēc ir tikai adekvāti izvēlēties mazāku kredīta limitu, pat ja tev ir pieejamas arī lielākas aizņēmuma summas.

Maksājot par pirkumiem ar kredītkarti, procentu maksājumi nav jāveic uzreiz, kā tas ir, piemēram, īstermiņa aizdevumu gadījumā.

Katrai kartei ir tā saucamais bezprocentu periods izmantotajam kredītkartes limitam, bezprocentu perioda termiņu savai kartei tu vari uzzināt savā bankā.

Tas nozīmē, ka iztērētā summa tev ir jāatgriež pēc šī laika posma no tās iztērēšanas brīža. Tāpēc svarīgi izvēlēties tādu tēriņu apjomu no kredītkartes, par kuru esi pārliecināts - varēsi atmaksāt bezprocentu periodā. Izsekot saviem tēriņiem un pārvaldīt limitus, kā arī jebkurā brīdī veikt atmaksu var ērti un ātri mobilajā lietotnē vai internetbankā. Turklāt vari pats izvēlēties un noteikt savu atmaksāšanas iespēju – to var izdarīt arī, uzliekot regulāro maksājumu uz noteiktu periodu. Piemēram, tādā veidā var veikt nepieciešamo pirkumu, izdomāt, cik maksājumos to būtu ērti atmaksāt un tad samaksāt tos vairākos maksājumos vai nu pašam, vai uzliekot regulāro maksājumu. Tas palīdzēs viegli kontrolēt un atmaksāt kredītlimitu.

Kredītkartes kontā vari iemaksāt un izmantot arī savus līdzekļus, kas var būt izdevīgi, lai apdrošinātu pirkumus vai izmantotu izdevīgus nosacījumus, iepērkoties tieši ar kredītkarti, ko nereti piedāvā dažādas tirdzniecības vietas.

Piemēram, ja ir iespēja ieliet degvielu, maksājot ar kredītkarti, un saņemt 2 centu atlaidi litrā, tad tā ir pat iespēja ietaupīt.

Tāpat ir vērts zināt, ka ir iespēja apdrošināt kredītkartes saistības. Tas nozīmē – ja pēkšņi zaudē darbu vai slimības un traumas dēļ iestājas darbnespēja ilgāk par 30 dienām, apdrošināšana nosegs kredītkartes iztērētos limitus.

Kopumā kredītkarti būtu vairāk jāuzlūko kā norēķinu karte ar daudzām priekšrocībām (pirkumu, ceļojumu apdrošināšanu, atlaidēm), kas nav debetkartei, taču tā nevar būt par glābiņu regulārai “caurumu lāpīšanai” tavā budžetā.