Pieci praktiski ieteikumi, lai sasniegtu mērķus

Mums katram ir lielāki un mazāki sapņi, mērķi, ko gribam sasniegt, plāni, ko vēlamies īstenot. Tomēr ne vienmēr viss izdodas, kā iecerēts. Kāpēc? Izrādās – sapņot un definēt mērķus arī ir jāmāk!

Piedāvājam dažas likumsakarības, kas, iespējams, dos ierosmi un sniegs atbildi uz jautājumu, kāpēc tieši tas un tieši toreiz man izdevās, bet kaut kas cits – ne. Katrā ziņā viens ir pavisam skaidrs – kaut ko ir iespējams tikai tad, ja zinām, ko vēlamies. Arī personīgajās finansēs.

Citāts no Lūisa Kerola grāmtas „Alise Brīnumzemē”:

– Vai jūs man, lūdzu, nepateiktu, pa kuru ceļu es varu no šejienes aiziet?

– Tas stipri vien atkarīgs no tā, kur tu gribi nokļūt, – Kaķis atbildēja.

– Man vispār vienalga, kur, – Alise sacīja.

– Tad jau arī vienalga, pa kuru ceļu iet, – teica Kaķis.

– Ka tik es kaut kur nonāktu, – Alise kā paskaidrojot piebilda.

– Ai, kaut kur tu noteikti nonāksi, – teica Kaķis. – Ja vien pietiekami ilgi iesi!

Mūsdienās vairākums vēlmju lielākā vai mazākā mērā ir saistīts ar finansēm. Ja sapņojam par atvaļinājumu ārzemēs, tam vajadzīga nauda; ja gribam jaunu mājokli, jādomā, kā to nopirkt. Pārvērt savus sapņus konkrētos, sasniedzamos mērķos, bet, lai paaugstinātu to sasniegšanas varbūtību, ievēro dažus likumus.

1. Savi, nevis sveši mērķi

Varbūtība sasniegt mērķi ir lielāka, ja tas ir nozīmīgs personīgi. Ja finanšu mērķi būsi izvirzījis saviem spēkiem, nevis pēc citu izlolotiem sapņiem, tad motivācija to sasniegt būs lielāka. Mēģini saprast, kāpēc konkrētais sapnis ir nozīmīgs, un atgādini to sev ikreiz, kad gribasspēks sāk izsīkt. Piemēram: „Vēlos sakrāt 500 EUR, lai nākamajā atvaļinājumā dotos ceļojumā uz Itāliju.”

2. Tici, ka vari to iedzīvināt

Ticot, ka kaut ko spējam izdarīt, mūsu uzvedība ir krietni citāda nekā tad, ja lāgā neticam. Ticība palīdz pieņemt pareizos lēmumus un virzīties uz priekšu. Zemapziņas līmenī mērķu definēšanai un ticībai ir liels spēks, kas dod papildu enerģiju.

3. Pieraksti tos!

Uzrakstīt mērķus nozīmē pateikt sev: tā būs. Uzliekot uz papīra savas vēlmes un sapņus, tu spēsi arī objektīvi novērtēt, vai tie savā starpā nekonfliktē un ir reālistiski. Tāpat šis vingrinājums palīdzēs savus sapņus pārvērst specifiskos un sasniedzamos apakšmērķos. Turklāt zinātniski ir pierādīts: tie, kas definē mērķus rakstiskā formā, panāk vairāk nekā tie, kas to nedara.

4. Seko izpildei

Lielākā kļūda ir uzskatīt, ka mērķu sasniegšana beidzas brīdī, kad tie ir formulēti. Atgriezies pie saviem mērķiem atkal un atkal. Ja nav izdevies piekļūt tiem pa durvīm, meklē iespēju iekāpt pa logu. Uzraksti piecus svarīgākos mērķus uz zīmītes un piespraud to pie vannasistabas spoguļa.

5. Priecājies par uzvarām

Iespējams, tu nesasniegsi visus mērķus uzreiz, varbūt piepildīsi tikai dažus sapņus. Tomēr paraugieties uz to no otras puses – tu esi īstenojis kaut ko sev ļoti svarīgu. Daudzi zaudē dūšu, kad nav izdevies realizēt visu iecerēto, tomēr gadījumā, ja cilvēks nebūtu apņēmies vispār neko, visticamāk, nebūtu piedzīvots pat tas. Tāpēc priecājies par savām mazajām uzvarām – un arī lielās nebūs aiz kalniem!