Swedbank un Altum mājokļu garantiju programma jaunajiem speciālistiem

Pateicoties mājokļu garantiju programmai, jaunajiem speciālistiem, kuriem ir pastāvīgi ienākumi, bet nav pietiekamu uzkrājumu pirmajai iemaksai, turpmāk būs labvēlīgāki nosacījumi mājokļa iegādei vai būvniecībai.

Swedbank un Altum mājokļu garantiju programma ir pieejama jaunajiem speciālistiem, kuri ieguvuši augstāko vai profesionālo izglītību, vecuma grupā no 18 līdz 35 gadiem. Programmas ietvaros aizdevums mājokļa iegādei vai būvei ir pieejams ar garantiju līdz 20% no aizdevuma summas, taču ne vairāk kā 50 000 eiro apmērā.

Tas nozīmē, ka, piemēram, iegādājoties dzīvokli par 70 tūkstošiem eiro un saņemot garantiju 10% apmērā, paša līdzdalībai būs nepieciešami 3890 eiro (jeb 5,56% no pirmās iemaksas).

Bez garantijas paša līdzfinansējums būtu 10 500 eiro (bankas prasītā pirmā iemaksa 15% apmērā). Pārējo pirmās iemaksas daļu nosegs Altum piešķirtā garantija, par kuru klients maksā garantijas izmantošanas maksu 4,8% no garantijas atlikuma. Aizdevuma summa nav ierobežota, bet garantijas maksimālais apmērs ir 50 tūkstoši eiro. Mājokļu garantiju programma patlaban ir spēkā arī jaunajām ģimenēm, un to garantijas apmērs ir atkarīgs no bērnu skaita ģimenē (maksimālais garantijas apmērs arī ir 20%).

Risinājums pirmās iemaksas uzkrāšanai

Garantijas mērķis ir sniegt valsts palīdzību mājokļa iegādei vai būvniecībai jaunajiem speciālistiem, samazinot pirmās iemaksas apmēru, kas nepieciešama hipotekārā aizdevuma saņemšanai, jo, kā liecina Swedbank veiktā aptauja, piektdaļa (22%) aptaujāto jauno profesionāļu plāno tuvāko divu gadu laikā iegādāties mājokli. Savukārt vēl 35% aptaujāto speciālistu to vēlētos, taču šobrīd nav tādu iespēju. Tieši pirmās iemaksas trūkums attur 41% jauno speciālistu realizēt ideju par savu mājokli. 

“Interese par savu mājokli šobrīd ir īpaši pieprasīta jauno speciālistu vidū, jo pēdējo gadu laikā ir pieauguši mājsaimniecību ienākumi, un 2017. gadā vērojams noturīgs darba algu pieaugums praktiski visās nozarēs,” norāda Normunds Dūcis, Swedbank Hipotekārās kreditēšanas jomas vadītājs Latvijā, uzsverot, ka pieprasījums pēc izglītotiem darbiniekiem turpina augt. “Par labu sava mājokļa iegādei, nevis īrei spēlē arī patlaban salīdzinoši zemās aizdevumu likmes. Arī esošā garantiju programma ģimenēm ar bērniem ir veicinājusi izpratni par šādu aizdevumu priekšrocībām, jo tieši grūtības uzkrāt pietiekami lielu pirmo iemaksu bieži vien ir bijis galvenais iemesls atlikt sava mājokļa iegādi. Taču tagad, piesakoties paplašinātajai Altum atbalsta programmai, arī jaunajiem speciālistiem pirmā iemaksa vairs nebūs tik liels šķērslis lēmumam par mājokļa iegādi. Turklāt jāņem vērā, ka kredīta maksājums par tipveida dzīvokli līdzinās īres tirgus cenām,” skaidro Normunds Dūcis.

Attīstības finanšu institūcijas Altum valdes locekle Inese Zīle prognozē, ka tuvāko trīs gadu laikā tiks piešķirtas garantijas aptuveni 3300 jaunajiem speciālistiem ar kopējo garantiju apjomu aptuveni 23 miljoni eiro. 

Kādu nekustamo īpašumu patlaban pērk jaunie speciālisti?

Swedbank dati rāda, ka jaunie speciālisti visbiežāk pērk divu un trīs istabu dzīvokļus platībā līdz 55 m2 (38%) un 75 m2 (32%). Aptuveni piektdaļa izvēlas mājokli jaunajos projektos, turklāt no tiem katrs desmitais – pēdējo divu gadu laikā īstenotajos nekustamo īpašumu projektos. Kopumā jaunie speciālisti visbiežāk iegādājas dzīvokļus (81%). Skaita ziņā visvairāk darījumu notiek Rīgā (59%), un populārākie rajoni ir pilsētas centrs (17% no visiem darījumiem), Purvciems (9%), Āgenskalns, Imanta, Ziepniekkalns, Pļavnieki, Ķengarags (katrs – 5%). Vidējā aizņēmuma summa ir 58 tūkstoši eiro, bet vidējais aizņēmuma atmaksas termiņš – 23 gadi.

Informācija par mājokļa aizdevumu pieprasījumu liecina, ka lielākā daļa iedzīvotāju ir ieguvuši augstāko izglītību (80%), to vidējais vecums ir no 26 līdz 35 gadiem, darbavieta ir saistīta ar transporta un pārvadājumu pakalpojumiem, tirdzniecību, sakaru nozari, valsts sektoru. Trešdaļa no aizdevumu pieprasītājiem šobrīd dzīvo īrētā mājoklī. Jāatzīmē, ka pusi no visiem aizdevumiem mājokļu iegādei vai būvei saņem tieši jaunie speciālisti, kuru ienākumi ir no 1000 līdz 1500 eiro mēnesī.

Pieaug darījumu skaits arī reģionos

Kopumā Latvijas iedzīvotāji visbiežāk iegādājas dzīvokļus (76%), kam seko privātmāju iegāde (15%) un māju celtniecība (6%). Vērtīgākie darījumi par mājokļa iegādi notiek Pierīgā – vidējā aizdevuma summa ir 90 tūkstoši eiro, kam seko Rīga ar 58 tūkstošiem eiro, savukārt reģionālajās pilsētās vidējā aizdevuma summa nekustamā īpašuma iegādei ir 40 tūkstoši eiro. Zīmīgi, ka kopš 2016. gada, kad Swedbank izstrādāja piedāvājumu mājokļa iegādei ar atvieglotiem nosacījumiem līdz 20 000 eiro (bez pirmās iemaksas), būtiski audzis arī darījumu skaits reģionos. 2016. gadā tas palielinājās par 325%, bet pērn par 8%, salīdzinot ar 2016. gadu. Turklāt par piektdaļu ir pieaudzis īpašumu iegādes īpatsvars reģionos tieši jauno profesionāļu vidū. Tas apliecina, ka dažādas atbalsta programmas, kas piedāvā risinājumus pirmajai iemaksai, ļauj iedzīvotājiem realizēt ieceri par sava mājokļa iegādi, ko turpmāk veicinās arī paplašinātā Altum atbalsta programma jaunajiem speciālistiem.