8. dec, 2017

Darbu sāks “Wise Guys Fintech” akselerators

Swedbank telpas Rīgā 2018. gadā kļūs par mājvietu Eiropas vadošā B2B (bizness – biznesam) akseleratora “Startup Wise Guys” finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmumu akselerācijas programmai "Wise Guys Fintech". Tās ietvaros 10 starptautiski jaunuzņēmumi varēs sešus mēnešus pavadīt dinamiskā, uz mācīšanos vērstā vidē, audzēt savu biznesu, nodibināt kontaktus ar bankas ekspertiem un pasaules līmeņa mentoriem, kā arī saņemt finansējumu sava uzņēmuma tālākai attīstībai. 

Veidot jaunuzņēmumiem labvēlīgu ekosistēma

Programmas darbības sākums paredzēts 2018. gada pavasarī, un tā norisināsies Swedbank Centrālās ēkas telpās. Dalībai programmā jaunuzņēmumi, kuri ir gatavi veidot finanšu nākotni, varēs pieteikties jau decembrī. Minēto programmu vadīs īpaši šim nolūkam izveidota komanda no “Startup Wise Guys” un Swedbank.

Swedbank Latvijā vadītājs Reinis Rubenis: “Ar šo akseleratora programmu mēs paplašinām savu ekosistēmu sadarbībai ar finanšu tehnoloģiju uzņēmumiem veidā, ko uzskatām par savstarpēji izdevīgu visiem tās dalībniekiem".

"Jaunuzņēmumiem tas ir veids kā strauji paātrināt savu izaugsmi, iegūstot piekļuvi kapitālam, kompetencei un vairāk nekā 7 miljoniem Swedbank klientu, izmantojot mūsu Atvērtās sadarbības platformu (Open Banking). Savukārt Swedbank tā ir iespēja šo jaunuzņēmumu vidū atrast partnerus, ar kuriem kopīgi radīt lielisku vērtību mūsu klientiem".

"Mēs esam arī priecīgi dalīties telpās ar šiem uzņēmējiem savā centrālajā ēkā Rīgā un sadarboties ar “Startup Wise Guys”, kas jau ir pierādījuši savas spējas palīdzēt ambicioziem uzņēmumiem sasniegt jaunu līmeni biznesā.”

Baltijas valstis – perspektīvs reģions jaunuzņēmumu dibinātājiem

“Startup Wise Guys” izpilddirektors Kristobals Alonso: „Vadot akseleratorus šajā reģionā jau vairāk nekā sešus gadus, esam pārliecinājušies, ka Baltijas valstīm ir daudz ko piedāvāt jaunuzņēmumu dibinātājiem. Papildus tehnoloģiski attīstītai un inovatīvai videi šeit ir arī salīdzinoši zemas uzņēmējdarbības un dzīvošanas izmaksas".

"Mēs arī saskatām daudz ieguvumu no sadarbības ar korporācijām, piemēram, no finanšu tehnoloģiju akselerācijas programmas organizēšanas kopīgi ar Swedbank, ko uzskatām par vienu no reģiona novatoriskākajām bankām. Tas ļauj progresīvi domājošus uzņēmumu dibinātājus savest kopā ar nozares ekspertiem, kā arī realizēt abām pusēm aizraujošus pilotprojektus.

"Turklāt arī ceram, ka šī akselerācijas programma tiešā veidā palīdzēs Baltijas valstis iezīmēt kartē kā perspektīvu reģionu Ziemeļvalstu jaunuzņēmumu dibinātājiem.”

Akseleratoru misija

Jaunuzņēmumu loma Eiropas Savienības (ES) ekonomikā pēdējo gadu laikā ir būtiski pieaugusi, jo tie ne vien veicina konkurētspēju un inovācijas, bet arī nodrošina darba vietas un rada ievērojamu pievienoto vērtību. Lai novērstu šķēršļus jaunuzņēmumu darbībai un sekmētu to izaugsmi, Eiropas Komisija (EK) atbalsta tiem labvēlīgu ekosistēmu veidošanos, kurā liela loma atvēlēta akseleratoru programmām, kuru mērķis ir atbalstīt un paātrināt jaunuzņēmumu attīstību, sniedzot tiem iespēju sadarboties ar ieguldītājiem, darījumpartneriem, augstskolām un pētniecības centriem, kā arī piesaistīt augsti kvalificētus darbiniekus no trešajām valstīm.

Jaunuzņēmumu akseleratoru (burtiski – paātrinātāju) programmas ir intensīvas noteikta garuma (parasti 3–6 mēneši) programmas, kurā īpaši izvēlēti jaunuzņēmumi mentoringa un izglītības ceļā paātrinātā tempā audzē savu biznesu.

Tās daudzējādā ziņā darbojas līdzīgi biznesa inkubatoriem, taču no atšķiras ar intensitāti un ierobežoto laikposmu.

Vakar un šodien

Pirmais akselerators “Y Combinator” radās 2005. gadā ASV, Masačūsetsā, un vēlāk pārcēlās uz Silīcija ieleju, kas kļuva par pirmo jaunuzņēmumu ekosistēmu. Eiropā par pirmo akseleratoru kļuva 2007. gadā Londonā dibinātais “Seedcamp” un kopš tā laika to skaits strauji audzis – tikai 2015. gadā vien darbību sāka 26 jaunuzņēmumu akseleratori. Patlaban tie darbojas teju katrā Eiropas lielākajā pilsētā. Nozīmīgāko vidū ir jau pieminētais “Seedcamp”, “Barclays Accelerator” (Londona), “MassChallenge” (Ženēva, Bostona, Londona u.c.), “Startupbootcamp” (Kopenhāgena), “LeCamping” (Parīze), “SeedRocket” (Barselona) un citi; Baltijas reģionā – “Startup Wise Guys” (Tallina).

Kā liecina apkopotie dati, 2016. gadā visā Eiropā 193 akseleratoru programmas investējušas 3 701 jaunuzņēmumā kopsummā 47 575 976 eiro. Līdere gan pēc investīciju apjoma (vairāk nekkā 15,5 miljoni eiro), gan pēc atbalstīto jaunuzņēmumu skaita (992) ir Lielbritānija.

Par “Startup Wise Guys”

“Startup Wise Guys” ir vadošais B2B jaunuzņēmumu akselerators Eiropā un viens no top agrīnās stadijas jaunuzņēmumos 10 investoriem Ziemeļvalstu reģionā. “Startup Wise Guys” ir sniedzis atbalstu vairāk nekā 80 uzņēmumiem ar dibinātājiem no vairāk nekā 30 valstīm.  Tas dibināts 2012. gadā, bet savu darbību Latvijā uzsācis 2016. gada septembrī. Līdz šim “Startup Wise Guys”  jau īstenojis astoņas programmas Tallinā un Rīgā, un tā devītā programma Latvijā jau ir noslēguma fāzē.

Jaunajā– “Wise Guys Fintech” programmā – aicināti pieteikties finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmumi – uzņēmumi, kuri, izmantojot inovatīvus risinājumus, rada tradicionālajiem banku pakalpojumiem alternatīvus finanšu instrumentus.

Plašāka informācija un iespēja pieteikties: fintech.startupwiseguys.com