Nauda

Praktiski padomi, kā samazināt elektrības rēķinu

Cipari elektrības rēķinos pieaug ģeometriskā progesijā. Lūk, praktiski padomi, ko varam likt tiem pretī!

Praktiski padomi, kā ietaupīt elektrību 

Izvēlieties tehniku ar marķējumu A

Iegādājoties jaunu sadzīves tehniku – ledusskapi, veļasmašīnu, saldētavu vai spuldzes –, ir svarīgi pievērst uzmanību Eiropas Savienības izstrādātam marķējumam. Lielie burti no A līdz G norāda elektroenerģijas patēriņu. Ja marķējums ir A, tas nozīmē, ka ierīce patērēs mazāk enerģijas nekā tāda, kurai ir B, C vai G.

Regulāri atlaidiniet ledusskapi

Ja ledus kārtiņa saldētavā pārsniedz 1 cm, ledusskapis patērē 2 reizes vairāk elektrības.

Turklāt mazāk elektrības patērē ledusskapji, kam ir atsevišķa saldētava.

Gatavojot ēdienu, lietojiet vāku

Gatavojot maltīti uz plīts, pannām un katliem lieciet virsū vāku – tas ļaus ietaupīt līdz pat 25% elektroenerģijas vai gāzes.

Izmantojiet ekonomiskās spuldzes

Ir vērts parastās spuldzes nomainīt pret ekonomiskajām. Tās gan maksā vairāk, tomēr ilgtermiņa ieguvums būs krietni lielāks. Ekonomiskās spuldzes ietaupa pat 80% elektroenerģijas un kalpo līdz 15 reizēm ilgāk nekā parastās.

Atvienojiet elektroierīces no kontaktligzdas

Visas ierīces, kam deg lampiņa, kad tās nedarbojas, patērē elektrību. Tāpēc, ja neskatāties televizoru vai neklausāties radio, ir vērts to atvienot no kontaktligzdas. Aprēķināts, ka gadā šādas degošas lampiņas patērē pat 70 kWh elektrības. Ietaupot šo daudzumu, katru otro dienu ūdeni elektriskajā tējkannā varēsiet vārīt bez maksas.

Vāriet tikai nepieciešamo ūdens daudzumu

Ja vārāt ūdeni elektriskajā tējkannā, nelejiet to pilnu – vāriet tikai nepieciešamo daudzumu. Tādējādi tas uzvārīsies daudz ātrāk, un par ietaupīto elektroenerģiju varēsiet pagatavot tostermaizes.

Sildiet ūdeni līdz 60 grādiem

Ja ūdens sildīšanai izmantojat elektrisko sildītāju, neregulējiet to uz maksimālo temperatūru. Pietiks, ja tā būs 60°C. Tā jūs varēsiet ietaupīt pat 30% elektrības.

Mazgājiet drēbes vēsākā ūdenī

Veļasmašīnā drēbes parasti var izmazgāt arī 40 grādu temperatūrā – tādējādi veļasmašīna patērēs pat divreiz mazāk elektroenerģijas, nekā mazgājot 60 grādos.

Lūk, kā taupa viņi

Televīzijas raidījumu vadītāja Elīna Doļģe:

Izejot no mājām, es parasti cenšos atslēgt no strāvas visas elektriskās ierīces. Man šķiet, ka katrs sīkums – ekonomiskās spuldzes vai televizora izslēgšana ar pogu, nevis pulti – ir ļoti būtisks. Taupīt ir stilīgi. Turklāt tas ir ekonomiski izdevīgi, tāpēc tas jādara jebkurā vecumā.

Mūziķis Nikolajs Puzikovs:

Ne es, ne mana ģimene neesam īpaši turīgi, tāpēc visi cenšamies ekonomēt. Slēdzam laukā nevajadzīgās gaismas, lietojam ekonomiskās spuldzes, cenšamies taupīt ūdeni. Arī apģērbu cenšos iegādāties par labām cenām – ļoti ilgi pārdomāju savus pirkumus, lai nopirktu nevis dārgāko, bet labāko un par saprātīgu cenu. Vasarā dārzā audzējam tomātus, gurķus un citus dārzeņus, pēc tam ziemā ēdam pašu gatavotus konservus. Un, ejot uz veikalu, vienmēr pievēršam uzmanību akcijas precēm.

Pensionārs Arvīds Mežs:

Sievai ir pašai sava grāmatvedība, viņa pieraksta katru latu, ko mēs iztērējam – vai tas būtu par pārtiku, vai mazdēlam, vai izklaidei. Tā mēs zinām, cik mēnesī izdodam, un tas ļoti disciplinē. Vislabāk var ietaupīt, ja visu dara pats vai ar draugu palīdzību.