Kāpēc es krāju pensijai? Trīs pieredzes stāsti

Krāšana nupat ir kļuvusi par paradumu lielākajai daļai sabiedrības, un katram no mums ir dažādi mērķi, kam un kāpēc sākam krāt.

Viens no populārākajiem uzkrājumu mērķim ir privātā pensija jeb pievienošanās pensiju 3. līmenim, kas līdzās obligātajām pensiju iemaksām būtiski papildina sagaidāmo nākotnes pensiju un nodrošina to, lai mūsu ierastais dzīvesveids turpinātos arī vecumdienās. Jāņem vērā, ka pensiju sistēmas 1. un 2. līmeņa pensija nodrošinās aptuveni pusi no mūsu šā brīža ienākumiem, bet pārējais ir atkarīgs no spējas uzkrāt aktīvo darba gaitu laikā. Dalībnieku skaits pensiju 3. līmenī šobrīd pārsniedz 380 tūkstošus cilvēku, bet uzkrātais kapitāls ir jau 657 miljoni eiro[1].

To, kas cilvēkus motivē sākt krāt, un, ko krājēji sagaida, sasniedzot pensijas vecumu, – vaicājām trim pensiju 3. līmeņa dalībniecēm.

Stabilitātes sajūta

Sāku veidot pensiju 3. līmeņa uzkrājumus tāpēc, lai būtu stabilitātes sajūta. Jāsaka paldies personīgajam bankas finanšu konsultantam, kas visu vienkārši, ātri un saprotami izklāsta, kā arī piemēro vislabāko risinājumu nepieciešamajā situācijā,” savu krāšanas pieredzi raksturo medicīnas darbiniece Evija Brakša-Zveja, kura pensiju 3. līmenim pievienojās 2011. gadā. Savukārt ražošanas efektivitātes trenere Inga Ozola pieņēmusi lēmumu sākt uzkrāt pati, jo uz valsts nodrošināto pensiju pilnībā paļauties nevar. Tiem, kuri ir domājuši par uzkrāšanu, taču vēl nav uzsākuši to darīt Inga iesaka iztēloties sevi piecus gadus pēc aiziešanas pensijā: “Kā mēs gribam pavadīt laiku, un, ko gribam atļauties?” Pēc tam būtu jāparēķina, vai ar valsts pensiju to varēs atļauties.

Skolas direktore Ilze Briņķe, kura pensiju 3. līmenim pievienojās 2017. gadā, iesaka iespēju robežās palielināt ikmēneša iemaksu, ja cilvēkam to ļauj šā brīža ienākumi.Tie, kas var, par 10 vai 20 eiro vairāk. Kaut vai uz pāris mēnešiem, tomēr tā ir papildus nauda, kas sakrājas.” Vienlaikus viņa atzīst, ka Latvijā daudziem cilvēkiem nav finansiālu iespēju kaut ko uzkrāt, jo valstī aizvien vēl nav izveidojies tā saucamais ienākumu vidusslānis.

Iemaksu lielums, prioritātes un finanšu pratība

Runājot par sagaidāmo atdevi no iemaksām pensiju 3. līmenī, Inga Ozola atzīst, ka pagaidām vēlamais uzkrājuma līmenis vēl nav sasniegts un viņa plāno turpināt veikt iemaksas arī pēc 55 gadiem, kas ir noteiktais vecuma slieksnis, kad uzkrāto naudu var izņemt. “Noteikti turpināšu! Ja Dieviņš dos veselību, tad strādāšu arī 65 un 75 gados, jo mājās sēdēšana nav domāta man.” Sasniedzot pensijas vecumu, viņa plāno no uzkrātā kapitāla izņemt vien daļu summas, nevis visu uzreiz. Inga arī norāda, ka pašlaik nevar palielināt iemaksas pensijas kapitālā, jo prioritāte ir bērnu izglītība. “Līdzko mainīsies manas prioritātes, mainīsies arī summa, tādā veidā palielinot labklājību pensijas gados,” viņa saka.

Savukārt Ilze Briņķe uzsver finanšu pratības nozīmi uzkrāšanā, – ja jaunākajai paaudzei finanšu jautājumi ir saprotamāki, iepriekš informācijas par finansēm pietrūka un tāpēc vecāki cilvēki sāka krāt vēlāk. “Mūsu paaudzei tas nebija izskaidrots, mums nav šo zināšanu. Esmu priecīga, ka mēs vispār paši sapratām, ka ir jākrāj pensijai. Iespējams, sākām par vēlu. Vajadzēja vairāk stāstīt sabiedrībai, cik tas ir svarīgi un nepieciešams. Jaunieši un mūsu bērni domā jau pavisam citādāk.” Viņa ir pārliecināta, ka, ņemot vērā ilgo darba stāžu, valsts pensija kopā ar uzkrājumu veidos pietiekamu ikmēneša ienākumu vecumdienām. “Zinu to, ka mēs ar vīru nebūsim bērniem uz kakla. Mums pietiks.

Dzīves līmeņa saglabāšana nākotnē un zemu ienākumu problēma

Vai krājēji regulāri seko līdzi tam, kā mainās uzkrājumu ienesīgums? Daļa atzīst, ka ikdienas straujais ritms neļauj tajā regulāri iedziļināties, bet Inga cenšas sekot līdzi tam, kāda varētu būt viņas pensija. “Skatos savu prognozējamo pensiju 2. un 3. līmeņa lielumu latvija.gov.lv portālā. Ik pa laikam apskatos, lai saprastu to naudas summu, uz kādu varu cerēt vecumdienās. Protams, tas viss var mainīties, jo līdz pensijai vēl ir ļoti tālu. Bet sekoju līdzi, jo gribas saglabāt to dzīves līmeni, pie kura esmu pieradusi strādājot.”

ZINI!

Tavu nākotnes pensiju veidos trīs dažādi naudas grozi:

  • pensiju 1.līmeņa – tā ir nauda, ko Tev kā pensionāram maksās no tā brīža strādājošo sociālajām iemaksām,
  • pensiju 2.līmeņa – tā ir daļa (šobrīd 6%) no Tavas algas (pirms nodokļu nomaksas), ko šobrīd katru mēnesi automātiski ieskaita Tevis izvēlētajā pensiju plānā,
  • pensiju 3.līmeņa – tā ir nauda, ko vari brīvprātīgi krāt jau šodien, lai, sasniedzot pensijas gadus, Tavi ikmēneša ienākumi no visiem trim pensiju līmeņiem kopā būtu līdzvērtīgi tam ienākumu līmenim, pie kura esi pieradis šobrīd.

Jārēķinās, ka bez paša līdzdalības jeb pensiju trešā līmeņa uzkrājumu veidošanas Tavi pensijas ienākumi jeb nauda, ko saņemsi no pensiju 1. un 2. līmeņa iemaksām, labākajā gadījumā būs tikai puse no Taviem šī brīža ienākumiem.

[1] Dati: Manapensija.lv, informācija uz 2023.g. 30. jūniju