Laura Grēviņa: Nebaidies, bet padomā!

"No kā tu visvairāk baidies? No zirnekļiem, čūskām vai augstuma? Jā, šīs bailes ir saprotamas, un tomēr, man pašai vairāk par visu bail ir palikt vienai," savā atklāti saka populārā ģimeņu bloga Viens+viens autore Laura

Ticu, ka arī kādam no jums ir bail šīs bailes atzīt. Kā nu ne – manuprāt, mūsu sabiedrībā joprojām liela daļa cilvēku ir diezgan māņticīgi.  Piemēram, topošās māmiņas reizēm baidās pāragri iegādāties mazulim ratiņus vai gultiņu, savā prātā apspēlējot dažādus scenārijus – “Ja nu?”. Radot iespaidu, ka, ja tu kaut kam sagatavojies reāli, tu piesauc nelaimi. Bet vai tiešām? Dzīve ir situācijas, kurām ir nepieciešams sagatavoties, lai tad, ja kaut kas notiktu, mums nebūtu jāraizējas dubultā. Ir daudz vieglāk būt vienkārši māņticīgam, nekā pieņemt bailes, domāt reāli, un rīkoties atbilstoši situācijai.

Iespējams, šis raksts kādam var šķist pārāk traģisks, jo tēma, par ko runāšu, nav no patīkamākajām – dzīvības zaudēšana… Un tomēr, ticu, ka katrs no jums, izdzirdot ziņās par kādu nelaimes gadījumu, kuru it nekādi nav bijis iespējams paredzēt,  ir nodomājis – ārprāts, tas taču varēja notikt ar jebkuru no mums! Bet nenotika. Paveicās. Bet, ja nu nē?

Jūs noteikti zināt, ka viens no veidiem, kā pasargāt sevi un savus tuvākos, ir apdrošināšana. Manā draugu un paziņu lokā esmu novērojusi divas cilvēku grupas – vieni savā dzīvē ir saskatījuši vairākas situācijas, kad apdrošināšana varētu noderēt, ir noderējusi, vai būtu noderējusi, un konsultējoties ar apdrošināšanas speciālistiem, ir izvēlējušies savam dzīvesveidam atbilstošākos apdrošināšanas veidus. Viņi jūtas droši un stabili savā ikdienā. Otri ir daudz skeptiskāki, bet reizēm tikai tāpēc, ka nav iedziļinājušies. Šoreiz sadarbībā ar Swedbank vēlos gan pirmajiem (kas, iespējams, par to jau zina), gan otrajiem pastāstīt par to, kad ir vērts padomāt par dzīvības apdrošināšanu.

Kādās situācijās var noderēt dzīvības apdrošināšana?

Dzīvības apdrošināšana var noderēt ja...

● Jūsu ģimenē viens no jums ir galvenais apgādnieks. Tas ir – viss finanšu slogs ir uz viena pieaugušā “pleciem”. Viens maksā visus rēķinus, un nodrošina visu ģimenei nepieciešamo. Ja kaut kas ar viņu notiek – ģimenes ienākumi krasi samazinās, un tas var būt liels trieciens un pārbaudījums ģimenei. Pat, ja iespējams savilkt jostas un samaksāt rēķinus, tas var būtiski ietekmē dzīves kvalitāti tā jau liela trieciena laikā. Pati varu atsaukt prātā gadījumu, kad vīram tika veikta neplānota operācija, un, lai gan darbā viņš varēja paņemt slimības lapu, nācās atcelt arī vairākus ieplānotos pasākumus, kuri ir būtisks peļņas avots mūsu ģimenei, jo īpaši ziemas periodā. Labi, ka šis gadījums nebija ilgstošs, vien pāris nedēļas, bet vienalga – tas bija brīdis, kad aizdomājāmies – kā izvairīties no šādām situācijām nākotnē, lai nebūtu jāieslīgst parādos, jo toreiz tas, protams, būtiski ietekmēja arī mūsu finanses un plānotos izdevumus svētku laikā (tas notika tieši ap Ziemassvētkiem).

● Ja  ir kredīts. Tādā gadījumā ieteicams apdrošināt kredīta ņēmēju. Nav nekāds noslēpums, ka tad, ja kāds no ģimenes locekļiem iet bojā, naudas kredītus neviens tāpat vien nedzēš. Atbildība visticamāk  tiek pārnesta uz laulātā pleciem. Piemēram, jūs esat paņēmuši kredītu, lai iegādātos īpašumu, kurā dzīvojat. Kas notiks, ja vairs nevarēsiet veikt tekošos maksājumus?

Traumu gadījumā – man pašai, iepazīstoties ar visiem apdrošināšanas piedāvājumiem, šķiet loģiski, par pavisam nelielu summu papildus dzīvības apdrošināšanai izvēlēties arī traumu apdrošināšanu, kas pasargās brīdī, ja apdrošinātais būs guvis kādu lūzumu, izmežģījumus, vai slimības dēļ ilgstoši nevari strādāt. Arī tad nereti strauji var kristies ģimenes ienākumi, kas slimību gadījumā ir papildu slogs ģimenei. Ja no tā iespējams izvairīties, tad neredzu iemeslu to nedarīt!

Lai maksimāli saglabātu dzīves kvalitāti  – slimībavai trauma, vai sliktākajā gadījumā pat nāve,  jau pati par sevi ir milzu trieciens ģimenei. Tas ir brīdis, kad tā jau ir milzīgas pārmaiņas, un katra papildus pārmaiņa var būt izšķiroša (emocionālajai veselībai!). Nu, piemēram,  padomājiet, cik jūsu ģimenei izmaksā, piemēram, bērnu izglītība? Vai tad, ja esat izvēlējušies bērniem privāto bērnudārzu, vai skolu, kādus papildus pulciņus, paliekot vienam apgādniekam, spēsiet to saviem bērniem nodrošināt arī pēc nelaimes, ja tāda būs? Un tas ir tikai viens no piemēriem.

Visiem, kam ir liela atbildība pret savu ģimeni, ieteiktu pārvarēt bailes un māņticību, un padomāt reāli – vai jūs neesat viena no ģimenēm, kurai vienam, vai pat vairākiem ģimenes locekļiem, būtu nepieciešama dzīvības apdrošināšana. Un jo īpaši vēlos uzrunāt savus vienaudžus (līdz 30 gadu vecumam), jo tieši jūs, spriežot pēc pētījumiem, esat finansiāli visnepasargātākie!* Bet ne mazums no jums jau ir cilvēki ar savu ģimeni un bērniem.

*Swedbank iedzīvotāju aptauja veikta 2018.gada aprīlī un maijā, sadarbībā ar Snapshots, aptaujājot 702 iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Ar Lauras Grēviņas atļauju pārpublicēts no viensplusviens.lv

Foto: Marta Logina. Attēlā bloga autori Toms un Laura Grēviņi

Izlasi arī! Dzintars Kalniņš: “Dzīvības apdrošināšana nenozīmē gatavošanos mirt”