Sadursme ar meža dzīvnieku – kā rīkoties?

Vasaras mēnešos, kad arvien biežāk dodamies izbraukumos pie dabas vai apciemot tuvākus un tālākus radus un draugus, pieaug arī risks piedzīvot sadursmi ar meža dzīvniekiem.

Aļņi, stirnas, mežacūkas, lapsas un pat zaķi  nereti, izskrienot uz ceļa, izraisa ceļu satiksmes negadījumus. Tādēļ ikvienam autovadītājam ir būtiski zināt, kā šādās situācijās pareizi rīkoties.

Kā rīkoties, ja notikusi sadursme?

  1. Nekavējoties apstājies un paliec notikuma vietā. Sadursme ar meža dzīvnieku tiek uzskatīta par ceļu satiksmes negadījumu, tāpēc nedrīkst atstāt notikuma vietu.
  2. Brīdini citus satiksmes dalībniekus. Izliec avārijas zīmi un ieslēdz avārijas gaismas, lai novērstu papildu negadījumus.
  3. Zvani Valsts policijai – 110. Policija fiksēs negadījumu un informēs attiecīgās institūcijas (piemēram, Valsts meža dienestu). Tālāk rīkojies saskaņā ar Valsts policijas sniegtajām norādēm.
  4. Notriekto dzīvnieku nedrīkst piesavināties – šāda rīcība ir klasificējama kā medību produkcijas piesavināšanās, par ko ir piemērojams sods. 
  5. Ja dzīvnieks ir ievainots, necenties to pats glābt. Policija vai Valsts meža dienests piesaistīs speciālistus, kuri zinās, kā rīkoties.

Kā izvairīties no sadursmēm vasaras periodā?

Vasaras mēnešos dzīvnieki ir īpaši aktīvi, tāpēc nepieciešams ievērot papildu piesardzību. Īpaši uzmanīgam jābūt agrās rīta un vakara stundās, kā arī tumšajā diennakts laikā.

Tāpat uzmanīgāk jāpārvietojas pa ceļiem, kas ved gar mežu, pļavām vai krūmājiem – tās ir vietas, kur dzīvnieki visbiežāk šķērso ceļu. Ieteicams samazināt braukšanas ātrumu un tumšajā diennakts laikā izmantot automašīnas tālās gaismas, lai laikus pamanītu dzīvnieku acis, kas atspīd gaismā.

Ja dzīvnieks izskrien uz  ceļa, neveic straujus manevrus, lai neriskētu iebraukt pretējā braukšanas joslā vai grāvī. Ņem vērā, ka stirnas, brieži un mežacūkas bieži pārvietojas baros. Ja ir izskrējis viens dzīvnieks, tam var sekot citi.

Vai var pieteikt KASKO apdrošināšanas gadījumu?

Jā, pēc sadursmes ar dzīvnieku var pieteikt KASKO apdrošināšanas gadījumu. Kā liecina Swedbank apdrošināšanas 2025. gada atlīdzību statistika, visbiežāk sadursmes notiek ar stirnām, retāk ar aļņiem, briežiem un meža cūkām. Zaudējumus nodara arī sadursmes ar mazākiem meža dzīvniekiem, piemēram, zaķiem, jenotiem vai bebriem. Piemēram, kādam auto īpašniekam pēc sadursmes ar bebru automašīnai nodarītie zaudējumi bija 2280 eiro.

Vidējā izmaksātā KASKO apdrošināšanas atlīdzība par auto remontu pēc sadursmes ar dzīvnieku ir 2550 eiro. Savukārt lielākā izmaksātā atlīdzība pēc sadursmes ar dzīvnieku sasniegusi pat 12850 eiro.

Jāatzīmē, ka Swedbank KASKO apdrošināšanas klientiem nav jāmaksā pašrisks, ja notikusi sadursme ar dzīvnieku. 0 eiro pašrisks ir attiecināms uz gadījumiem, kad transportlīdzeklis ir cietis satiksmes negadījumā, tieši saduroties ar dzīvnieku (neatkarīgi no tā, vai tas ir savvaļas dzīvnieks, mājdzīvnieks vai putns) un par notikušo ir informēta policija, kas dod tālākās norādes par rīcību.

Uz ceļa mēdz notikt dažādas bīstamas situācijas, un autovadītājam ir jābūt gatavam, lai spētu no tām veiksmīgi izvairīties. Tāpēc vērtīgākais padoms ir ievērot ceļu satiksmes noteikumus un būt vērīgam, īpaši, ja brauc pa nezināmiem auto ceļiem.

Vai Tev, braucot auto, ir gadījies saskrieties ar meža dzīvnieku?