Kā liecina Swedbank dzīvības apdrošināšanas dati par klientu gūtajām traumām 2024.gadā, 76% gadījumu cilvēki guvuši sadzīviskas traumas, kam seko sporta traumas (10%), nelaimes gadījumi darbā (7%) un ceļu satiksmes negadījumos gūtās traumas (5%).
Vidējā izmaksātā dzīvības apdrošināšanas atlīdzība sadzīves traumu gadījumos sasniedz 387 eiro, un līdzīgi ir arī sporta traumu gadījumos – vidēji 338 eiro. Krietni augstāka vidējā izmaksātā atlīdzība ir traumu gadījumos, kad nelaimes gadījums ir noticis darbā - 655 eiro. Savukārt vidējā izmaksātā atlīdzība ceļu satiksmes negadījumos gūto traumu gadījumā ir 857 eiro. Lielākā pērn izmaksātā atlīdzība traumu gadījumā sasniedza 9 450 eiro, par traumām, kas tika gūtas ceļu satiksmes negadījumā. Darbā gūtu traumu gadījumā lielākā izmaksātā atlīdzība bija 6 200 eiro, savukārt sadzīviski gūtu traumu gadījumā lielākā izmaksātā atlīdzība bija 5 200 eiro.
“Lai gan lielākā daļa no mums savu ikdienu cenšas pavadīt droši un bez pārgalvībām, Swedbank dzīvības apdrošināšanas apkopotā informācija liecina, ka arī sadzīvē traumas tiek gūtas bieži. Ne vienmēr varam izvairīties no pēkšņām traumām, kas rodas paslīdot, nokrītot vai kā citādi savainojoties. Nereti traumas ir tik nopietnas, ka ilgāku laiku vairs nav iespējas veikt līdzšinējos darba pienākumus. Šādās situācijās samazinās arī mūsu ikmēneša ienākumi, no kuriem nākas segt gan izdevumus ārstēšanai, gan ierastos ikdienas tēriņus. Ikvienai ģimenei es ieteiktu atrast laiku sarunai par to, kāds ir tās “plāns B” neparedzētām dzīves situācijām, īpaši izvērtējot lomas ģimenes budžeta veidošanā, jo pat īslaicīgas darba nespējas un ienākumu samazinājumu gadījumā šis plāns ir svarīgs ģimenes labklājībai,” skaidro Swedbank dzīvības apdrošināšanas eksperts Dzintars Kalniņš.
Kādas traumas slēpjas aiz statistikas datiem?
- Krītot pa trepēm, lauzta kreisās kājas potīte. Izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība: 1400 eiro.
- Paslīdot, gūts kreisās pēdas saišu sastiepums. Izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība: 400 eiro.
- Nesot malku, bluķis izslīdēja no rokām, kā rezultātā gūts pēdas kaula lūzums. Izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība: 600 eiro.
- Darbā gūts labā ceļa locītavas saišu sastiepums, bija nepieciešama arī operācija. Izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība: 700 eiro.
- Uzkrītot baļķim, gūts mugurkaula kakla daļas skriemeļa šķērslūzums. Izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība: 1000 eiro.
- Krītot no velosipēda, gūts galvas sasitums, atslēgas kaula lūzums un krūškurvja sasitums. Izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība: 1300 eiro.
- Spēlējot basketbolu, gūta potītes trauma. Izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība: 1400 eiro.
Šī statistika un piemēri skaidri parāda – traumas var notikt ikvienam un jebkurā brīdī, pat veicot visvienkāršākos ikdienas pienākumus. Sadzīviski negadījumi nereti izraisa nopietnas traumas, kuru ārstēšana var būt apgrūtinoša ne tikai fiziski, bet arī finansiāli.
Lai neparedzētas situācijas neietekmētu ģimenes budžetu un sniegtu drošības sajūtu arī tad, kad nevari pats parūpēties par saviem ienākumiem, svarīgi laikus padomāt par iespējamiem riskiem– piemēram, izvēloties dzīvības apdrošināšanu. Tā ir salīdzinoši neliela investīcija ikdienā, kas krīzes brīdī var kļūt par būtisku atbalstu.
Atceries – neviens nav pasargāts no traumām, bet ikviens var būt sagatavots to radītajām sekām. Vai Tavai ģimenei ir plāns “B”?