6. mar, 2014

Strādājošo pirktspēja šogad atgriezīsies pirmskrīzes līmenī

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem bruto algu kāpums 2013.gada 4.ceturksnī bija 4.8% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada 4.ceturksni. Savukārt neto alga bija par 5.8% augstāka nekā pirms gada, pateicoties nodokļu samazinājumiem gada sākumā un atvieglojumu palielināšanai gada vidū.

2013.gadā vidēji bruto alga ir augusi par 4.6%. Straujāk par vidējo augušas algas ieguves rūpniecībā, mākslā, izklaidē un atpūtā (12-13%), valsts pārvaldē (ap 10%), būvniecībā, iekšzemes tirdzniecībā, finanšu sektorā (ap 7%). Savukārt vidējā alga transportā, ūdens apgādē un atkritumu apsaimniekošanā, profesionālajos, zinātniskajos un tehniskajos pakalpojumos stagnēja.

Salīdzinājumā ar 2008.gadu (proti, pirms krīzes), vidējā bruto alga privātajā sektorā 2013.gadā bija jau par 11% augstāka, bet sabiedriskajā sektorā vēl par 5% zemāka. Vistālāk no 2008.gada līmeņa sabiedriskajā sektorā ir izglītības darbinieki un mākslā, izklaidē un atpūtā strādājošie (11-14%). Turpretī šajās pašās nozarēs privātajā sektorā vidējā alga ir jau par 12-20% augstāka. Valsts pārvaldē strādājošiem vidējā alga pērn bija par 8% mazāka nekā 2008.gadā. Algu jautājums sabiedriskajā sektorā ir svarīgs, un izaugsmes gadi būtu laba iespēja to sakārtot − optimizējot darbinieku skaitu (jo izaugsmes gados ir lielākas iespējas atrast darbu privātajā sektorā) un tajā pat laikā paaugstinot algas atslēgas darbiniekiem un strādājošiem ar labu darba sniegumu.

Strādājošo pirktspēja (jeb alga "uz rokas", koriģējot ar cenu izmaiņām) turpināja uzlaboties – šī gada 4.ceturksnī tā bija par 6.2% lielāka nekā pirms gada, lai gan vēl arvien par 4% zemāka nekā 2008.gada beigās (proti, pirmskrīzes maksimums). Gaidāms, ka šogad reālā vidējā neto alga varētu atgriezties 2008.gada līmenī, proti, strādājošo pirktspēja būs atguvusies no krīzes. Vidējās bruto algas kāpums šogad varētu sasniegt 6-7%, ko daļēji veicinās arī minimālās algas paaugstināšana.