Kā izvēlēties savam dzīvesveidam atbilstošu motociklu?

Lai pēc pāris dienām jau nebūtu vilšanās motocikla izvēlē, pirms jaunā spēkrata iegādes izvērtē ne tikai savas vēlmes, bet arī ikdienas paradumus.

Esam apkopojuši svarīgāko, ko ņemt vērā, lai varētu izvēlēties motociklu, kas atbilst tavam dzīvesveidam un radīs neskaitāmus piedzīvojuma mirkļus tuvākos un tālākos braucienos.

Izmantošanas mērķis

Kad izvērtēsi, kāda veida un attāluma braucienus plāno veikt ar motociklu, tu sapratīsi, kādas klases motociklu izvēlēties:

  • pilsētvidei piemērotākie būs ielas motocikli, kas ir viegli vadāmi un ekonomiski. To dizains ir vienkāršs, bez liekiem aerodinamiskiem uzlabojumiem, kas nodrošina to vieglumu un manevrētspēju arī intensīvā satiksmē;
  • gan pilsētvidei, gan lielceļiem labi kalpos jaudīgais un sportiskais baiks (bike). Šis motocikls ar elastīgu piekari un labu slodzes sadali ir stabils un ar to būs īpaša bauda braukt līkumos pa labi asfaltētām šosejām. Lai arī Rīgas bruģis nebūs pateicīgākais segums, lai pārvietotos ar šīs klases motociklu, tā izmantošanu var apvienot braucieniem pa dažāda veida ceļiem;
  • lielceļiem ārpus pilsētas īpašu ērtumu un izteiksmīgu tēlu sniedz čopers (chopper). Tas izceļas ar savu izskatu un atmiņā iekalto tēlu no leģendārām filmām. Šie motocikli visbiežāk ir pazīstami ar pagarināto priekšējās riepas konstrukciju un zemu sēdekli, rūpējoties par braucējam ērtu pozīciju garākiem ceļu posmiem;
  • lielceļu ilgstošiem ceļojumiem gan pa asfaltētām šosejām, gan lauku ceļiem visas ērtības nodrošinās tūrisma motocikli. Tie ir aprīkoti ar vējstiklu un plašu bagāžas nodalījumu, bagāžas somām vai cieto kravas kasti, lai braucējs pārvadātu savas personīgās lietas, kas nepieciešamas ceļojumam;
  • bezceļiem un sacīkšu piedzīvojumiem paredzēti enduro un krosa motocikli. Attiecīgi ar enduro motociklu var doties garos sacīkšu braucienos pa dažādu reljefu, un tam var saņemt numurzīmi, lai īslaicīgi pārvietotos arī pa pilsētu. Savukārt krosa motocikli ir viegli, ļoti jaudīgi un paredzēti tikai ātrai un agresīvai braukšanai konkrētā, ierobežotā teritorijā, parasti motokrosa trasē.

Ērtības un ergonomika

Lai veidotos ne vien spilgts tēls, bet braucieni būtu arī baudāmi, svarīgi izvēlēties motociklu, kas ir piemērots tavam ķermenim. Dažādiem cilvēkiem var būt nepieciešama zemāka vai augstāka sēdvieta, tuvāks vai tālāks stūres rokturu novietojums un atbilstoši kāju balsti. Ja ar motociklu plāno doties garākos pārbraucienos, īpašu uzmanību pievērs ergonomiskai sēdēšanas pozīcijai un aizsardzībai no vēja un lietus.

Dzinējs un jauda

Motocikla dzinējs ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kas ietekmēs tavu braukšanas pieredzi. Ja vēlies ar motociklu pārvietoties ikdienā pilsētas ielās, tev būs piemērotāks mazāks dzinējs ar zemāku jaudu. Savukārt, ja plāno bieži doties ceļojumos pa autoceļiem vai kalnu apvidiem, būs jāpiemeklē spēkrats ar strauju paātrinājumu un plašu jaudas diapazonu.

Degvielas ekonomija

Degvielas patēriņš motocikliem var ļoti atšķirties atkarībā no vairākiem faktoriem, tostarp motocikla veida, motora izmēra, braukšanas stila un ceļa apstākļiem. Ņem vērā faktorus, kas ietekmē degvielas patēriņu:

  • motocikla veids: dažādi veidi var būtiski atšķirties pēc degvielas patēriņa. Piemēram, lieli un smagi tūrisma un sporta motocikli patērē vairāk degvielas nekā mazāki un vieglāki modeļi;
  • motora izmērs: motocikli ar mazākiem motoriem, piemēram, 125cc, parasti ir daudz efektīvāki degvielas patēriņa ziņā nekā lielāki modeļi, piemēram, 1000cc sporta motocikli;
  • braukšanas stils: ātra braukšana, bieža gāzes padeve un ātrumu maiņa var palielināt degvielas patēriņu;
  • ceļa apstākļi: degvielas patēriņš var būt lielāks kalnos, nelīdzenos ceļos un intensīvā pilsētas satiksmē, bieži apstājoties un atsākot braukšanu.

Lai gan mazāki motocikli var būt ekonomiskāki degvielas patēriņa ziņā, tie nav piemēroti visiem braukšanas apstākļiem. Ja bieži plānots braukt pa autoceļiem, veicot garus attālumus, lielāks motocikls būs piemērotāks, lai gan patērē vairāk degvielas. Izvēle jāizdara gudri, atrodot balansu starp ekonomiju un komfortu.

Uzturēšanas izmaksas

Pirms iegādājies motociklu, atvēlot visus gadiem krātos uzkrājumus, izpēti arī turpmākās regulārās uzturēšanas izmaksas, lai pirkums kalpo ilgtermiņā un vari ar savu moci doties ceļā vēl vairākus gadus pēc tā iegādes. Daži motocikli var prasīt biežāku apkopi vai dārgākas rezerves daļas un remontu nekā citi.

Drošība un aizsardzība

Motociklists satiksmē ir viens no neaizsargātākajiem dalībniekiem, tāpēc rūpes par savu drošību jāuzņemas pašam. Jaunākie motociklu modeļi pieejami ar uzlabotām drošības funkcijām – pretbloķēšanas bremžu sistēmu un stabilitātes kontroli. Arī kvalitatīvs aizsargaprīkojums – piemērota jaka, cimdi un plecu aizsargi, var būt izšķiroši svarīgi ceļu satiksmes negadījumos, pasargājot braucēju no traumām.

Izvērtējot savas personiskās vajadzības, spēkrata izmantošanas mērķi un pārējos būtiskos faktorus, kā arī konsultējoties ar ekspertiem un veicot testa braucienus, novēlam tev atrast labāko iespējamo motociklu, kas Tev dos kāroto brīvību uz ceļa un iespēju baudīt neaizmirstamus piedzīvojumus!

Lai kādi aspekti tev būtu svarīgākie motocikla izvēlē, viens no galvenajiem ir tā cena un tas, cik daudz naudas vari atļauties iztērēt motocikla iegādei. Ja sapnis par motociklu tev ir jau sen, taču vēl nedaudz trūkst, lai to piepildītu, daudziem par atbalstu kļuvis autokredīts vai līzings.