Digitalizācijas iespējas uzņēmējiem – kādi ieguvumi?

Latvijā teju gadu atvērta Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas fonda atbalsta programma biznesa procesu digitalizācijai. Programmu īsteno Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) un tās ietvaros pieejami granti mazajiem un vidējiem uzņēmumiem gandrīz 38 miljonu eiro apmērā.
Kā uzņēmējiem sokas ar šīs iespējas izmantošanu? 

Piesakoties digitalizācijas programmai, uzņēmēji var gūt finansiālu atbalstu savu digitālo projektu īstenošanai, kas šajos ekonomiskajos apstākļos vecina uzņēmuma konkurētspēju un efektivitāti.

“Digitalizācija mūsdienās vairs nenozīmē simtiem tūkstošu eiro izdevumu, un tā jau sen vairs nav tikai lieliem uzņēmumiem,” vērš uzmanību “Excellent Latvia” valdes loceklis Elvis Kvalbergs. “Eiropas Komisijas publicētais DESI indekss rāda, ka Latvijā tieši mazo un vidējo uzņēmumu segmentā digitālo tehnoloģiju izmantošana krietni atpaliek no Eiropas Savienības vidējā rādītāja. Ja Latvijā vismaz ar pamatlīmeņa digitālām tehnoloģijām strādā 38% MVU, tad vidēji ES tie ir 55%.”

Iespēju paplašināšana 

“Operatīva un precīza datu ieguve un to analīze ir biznesa izaugsmes pamatā. Tieši tāpēc digitalizācija ir vienlīdz svarīga gan maziem, gan lieliem uzņēmumiem. Uz biznesa vadības sistēmām var raudzīties kā uz jaudīgu papildu darbinieku uzņēmumā, kas strādā bez brīvdienām un slimības lapām. Tās automatizēti paveic datu apstrādes darbus, kas cilvēkam paņemtu ilgu laiku un būtu garlaicīgi,” skaidro E. Kvalbergs.

Automatizētie procesi, datu analīze un citi digitālie risinājumi var uzlabot darba plūsmu, samazināt izmaksas un ļaut uzņēmumam ātrāk reaģēt uz mainīgajiem tirgus apstākļiem.

Šobrīd darbinieki aizvien vairāk izvērtē, kā viņu laiks un potenciāls tiek izmantots, tāpēc nenoliedzams uzņēmēju ieguvums ir arī darbinieku atslogošana, kas veicina produktivitāti. Ieviešot modernus digitālos rīkus un tehnoloģijas, darbinieki efektīvāk pildīs savus pienākumus, kas savukārt noteikti ne vien uzlabos darba vidi, bet arī veicinās darbinieku lojalitāti un apmierinātību.

Neizmantotais potenciāls

Digitālās ekonomikas un sabiedrības indekss (DESI) rāda, ka Latvijā uzņēmumi digitālo tehnoloģiju integrēšanas jomā būtiski atpaliek no ES vidējā rādītāja, ierindojoties tikai 23. vietā starp 27 ES dalībvalstīm. Aktīvāk digitālos risinājumus izmanto arī mūsu kaimiņi – uzņēmēji Lietuvā un Igaunijā.

 "Tas nozīmē, ka mums ir liels potenciāls ar tehnoloģiju palīdzību būtiski uzlabot konkurētspēju gan starptautiskajā, gan vietējā tirgū. Digitālie risinājumi ir ieviešami salīdzinoši īsā laikā un šobrīd arī ar ES atbalstu. Tādēļ aicinu izmantot šo iespēju!” aicina Elvis Kvalbergs.

Viņš atzīst, ka “laikietilpīgākais darbs ir katram uzņēmumam saprast, ko tieši būtu vissvarīgāk digitalizēt, kā arī sakārtot procesus. Sliktus procesus nav vērts digitalizēt, jo digitalizācija nav burvju nūjiņa, bet tikai automatizācija”.

Līdzšinējā pieredze

Gada laikā, kopš programma pieejama uzņēmējiem, interese par to bijusi liela, galvenokārt tāpēc, ka ar tās palīdzību var ieviest nozīmīgas pārmaiņas uzņēmumu ikdienas procesu vadībā. Turklāt atbalsta intensitāte ir motivējoša arī maziem uzņēmumiem, kuru resursu apjoms investīcijām parasti ir ierobežots. 

“Šajā laikā esam runājuši ar lielu skaitu uzņēmēju, kuri būtu gatavi digitalizācijas procesam jau šodien. Tomēr jāņem vērā, ka sagatavošanās līdz projekta ieviešanai dzīvē ir laikietilpīga,” skaidro E.Kvalbergs. Viņš min, ka projekta pieteikuma sagatavošana, kas ietver arī procesu izvērtējumu, varētu aizņemt līdz pat 9 mēnešiem. “Visdrīzāk tas saistīts ar pašu pirmo soli - sākotnējo digitālā brieduma testu, kuru veic Latvijas Informācijas tehnoloģiju klasteris vai Latvijas Digitālā akselerators. Pagājušajā rudenī Ekonomikas ministrija jau secināja, ka nepieciešams būtiski palielināt kapacitāti, lai uzņēmumu izvērtēšana notiktu raitāk. Šis būtu lielākais izaicinājums, ar kuru šobrīd būtu jātiek galā.”

Uzņēmumiem pieejamais atbalsts LIAA atbalsta programmā:

 • Mikro un maziem uzņēmumiem – grants līdz EUR 5000 (100% atbalsta intensitāte)
 • Jebkura lieluma komersantiem, biedrībām, nodibinājumiem, pētniecības un zināšanu izplatīšanas organizācijām – grants līdz EUR 100 000 (30% – 60% atbalsta intensitāte)

Atbalstu iespējams izmantot teju visu svarīgāko biznesa procesu digitalizācijai:

 • Administratīvie procesi (grāmatvedība, dokumentu vadība, projektu vadība u.c.)
 • Personāla vadība
 • Pārdošanas procesi
 • Resursu pārvaldība
 • Datu pārvaldība
 • Transports un loģistika
 • Ražošana un kvalitātes kontrole
 • Operatīvās vadības procesi
 • Stratēģiskā vadība

Pieejamais finansējums no LIAA ir grants, ko LIAA apmaksā pēc procesu digitalizācijas sekmīgas īstenošanas.

Kā informē Latvijas IT klastera vadītāja Aiga Irmeja, atbalsts ir attiecināms gan uz jaunu programmatūru un iekārtu ieviešanu, gan abonēšanu.

Pieteikšanās kārtība ES atbalsta programmām:

 • Pirmais solis: apzināt, ko uzņēmumā vēlaties digitalizēt un kādi būs sasniedzamie rezultāti;
 • Otrais solis: pieteikties Eiropas Digitālās inovācijas centra (EDIC) digitālā brieduma testam. Pieteikšanās testam un plašāka informācija par grantiem LIAA platformā biznesa attīstībai.

“Šis ir mājasdarbs, kas katram veicams. Mēs, “Excellent Latvia”, varam palīdzēt gan sagatavoties, lai pieteiktos EDIC digitālā brieduma testam, gan sniegt sadarbības piedāvājumu, ieviest uzņēmuma vadības sistēmu un, protams, sniegt atbalstu tās lietošanas gaitā. Tādēļ aicinu uzņēmējus droši sazināties ar mums!” aicina Elvis Kvalbergs.

Raksts tapis sadarbībā ar Excellent Latvia.