Māja

Kādus plānus mājokļa labiekārtošanai kaļ Latvijas iedzīvotāji?

Ar mājokli kā ar Rīgu – tā īpašniekam vienmēr ir sajūta, ka tas nekad nebūs gatavs. Pēdējo mēnešu laikā šī sajūta ir piemeklējusi daudzus.

Šobrīd  64% Latvijas iedzīvotāju* atzīst, ka tuvākajā laikā plāno labiekārtot vai remontēt savu mājokli. No tiem lielākā daļa (40%) uzlabojumus mājoklī bija paredzējuši pirms laika un krāja tam nepieciešamos līdzekļus. Teju tikpat daudzi (39%) atzīst, ka doma par nepieciešamiem uzlabojumiem mājoklī bijusi jau ilgāku laiku, bet konkrēti lēmumi par veicamajiem darbiem pieņemti vien nesen. Savukārt piektdaļai mājokļa labiekārtošanas jautājumam pievērsties rosinājusi COVID-19 krīzes sniegtā iespēja vairāk laika pavadīt mājās un attiecīgi iespēja pievērsties mājas darbiem.

Laiks, kad liela daļa sabiedrības dzīvoja un strādāja no mājām jeb pavadīja lielāko dienas daļu savā dzīvesvietā, nenoliedzami rosināja domas par apkārtējās vides uzlabošanu. Turklāt šis laiks noteikti ir devis iespēju ne tikai ieraudzīt un novērtēt mums apkārt esošo, bet arī pašiem praktiski pievērsties dažādu ideju realizēšanai, kas iepriekš nereti tika atliktas. Kādam tie ir lielāki remontdarbu plāni, kādam durvju nomaiņa, bet citam jaunu mēbeļu iegāde. To redzam arī, apkopojot kreditēšanas datus. Ja martā beigās, kad sabiedrībā, tostarp ekonomikā, iestājās pilnīgs šoks, pieprasījums pēc patēriņa un Mazā mājokļa kredīta līdz 20 000 eiro būtiski kritās, tad maijā un jūnijā pieprasījums sāka atgriezties teju pirmskrīzes līmenī. Iedzīvotāji lēma par labu ne tikai nelieliem remontdarbiem, bet arī vērienīgākām lietām, kā, piemēram, lauku īpašumu labiekārtošanai vai pat iegādei,” stāsta Sergejs Romaņuks, Swedbank patēriņa finansēšanas virziena vadītājs.

Visbiežāk plāno tērēt līdz 1000 eiro

Iedzīvotāji remontdarbiem vai mājokļa labiekārtošanai visbiežāk (64%) paredzējuši tērēt līdz 1000 eiro, vēl 13% - līdz 2000 eiro, savukārt teju katrs desmitais (9%) – no 3000 līdz 5000 eiro. Lielākā daļa (93%) to plāno veikt par saviem personīgajiem līdzekļiem.

 “Aizņēmums līdz 1000 eiro visbiežāk tiek ņemts, kad patiešām pēkšņi nepieciešams iegādāties jaunu sadzīves tehniku - veļas mašīnu, televizoru vai dīvānu. Taču nelielu remontdarbu veikšanai iedzīvotāji visbiežāk aizņemas vidēji 1975 eiro, liecina mūsu apkopotie dati. Savukārt lielāku remontdarbu realizēšanai iedzīvotāji visbiežāk aizņemas līdz 10 000 eiro. Par šādu summu jau iespējams veikt divu istabu tipveida dzīvokļa remontu, iekļaujot gan darba, gan būvmateriālu izmaksas, kā arī iegādāties nekustamo īpašumu reģionos. Kopumā redzam, ka pieprasījums pēc patēriņa kredīta un Mazā mājokļa kredīta ir stabils. Visbiežāk aizņēmumu izvēlas iedzīvotāji no 28 līdz 35 gadiem jeb tā dēvētie jaunie profesionāļi, kuriem ir stabili ienākumi (vidēji 1000 eiro) un vēlme straujākiem soļiem realizēt savas ieceres,” atzīmē Sergejs Romaņuks.

Saistītie raksti:

*Aptauja veikta 2020.gada jūnijā, sadarbībā ar Snapshots, aptaujājot 704 respondentus vecumā no 18 līdz 74 gadiem Rīgā, citās Latvijas pilsētās un lauku reģionos.