Māja

Kam pievērst uzmanību, apdrošinot mājokli?

Slēdzot apdrošināšanas līgumu, svarīgi pievērst uzmanību virknei nosacījumu, kuri var būtiski ietekmēt atlīdzību, ko saņemsiet, ja gadīsies kāda neparedzēta situācija.

Iegādājoties apdrošināšanas polisi, jūs ne vien nodrošināties pret dažādu dabas stihiju vai neparedzētu notikumu radītiem zaudējumiem ēkai vai dzīvoklim, bet papildus varat apdrošināt arī iedzīvi un savu atbildību. Ja ugunsgrēks, plūdi vai garnadžu ielaušanās ir salīdzinoši retas nelaimes, tad dažādu sadzīves iekārtu vai priekšmetu bojājumi vai, piemēram, nopludināti apakšējā dzīvokļa griesti gadās daudz biežāk.

Kam pievērst uzmanību, apdrošinot mājokli?

Vairums apdrošinātāju šobrīd piedāvā polises, kurās ir noteikta maksimālā summa mājokļa atjaunošanai. Tas nozīmē, ka pilnīgas bojāejas gadījumā summai ir jābūt pietiekamai, lai mājokli atjaunotu tādu, kāds tas ir bijis pirms nelaimes. Tomēr, ja ēkas atjaunošanas izmaksas būs liekākas, var nākties piemaksāt pašam. Savukārt, ja atjaunošanas izmaksas būs mazākas, tad starpība netiek izmaksāta. Tādēļ šai vērtībai vienmēr ir jāpievērš uzmanība.

Savukārt, ja mājokļa apdrošināšanas polisē ir norādīts, ka ēka atjaunojama, pamatojoties uz atjaunošanas vērtību, apdrošinātājs ieguldīs tik, cik nepieciešams, lai ēka atgūtu savu pirmreizējo izskatu un stāvokli. Līdz ar to jums nebūs jāuztraucas – pietiks līdzekļu vai ne.

Tāpat ieteicams pievērst uzmanību arī izņēmumiem. Šī sadaļa paredz, ka ir riski, ko apdrošinātājs neatlīdzinās. Noteikti rūpīgi izlasiet polisē norādītās drošības prasības – tās var izmantot kā palīgu, lai uzturētu savu mājokli tehniski drošā stāvoklī, taču, ja tās netiek ievērotas un tāpēc notiek negadījums, piemēram, laikus neiztīrīta skursteņa dēļ aizdegas māja, atlīdzība var tik samazināta vai pat neizmaksāta.

Iedzīves apdrošināšana darbojas arī ārpus mājas

Noteikti iekļaujiet savā polisē iedzīves apdrošināšanu, jo liela daļa negadījumu notiek tieši ar sadzīves priekšmetiem, piemēram, no rokām izkrīt telefons vai, uzkopjot māju, nejauši tiek apgāzts TV. Arī šī ir viena no sadaļām, kurai ir vērts pievērst uzmanību, jo ir apdrošinātāji, kuri lūdz iesniegt mantu sarakstu, bet ir tādi, kuriem tas nav nepieciešams.

Arī, apdrošinot iedzīvi, polisē ir noteikti izņēmumi jeb situācijas un lietas, uz kurām apdrošināšana neattiecas, piemēram, mājdzīvnieki, unikāli mākslas darbi vai jūsu dimantu kolekcija. Tāpat pie izņēmuma gadījumiem tiek pieskaitīti mājdzīvnieku nodarīti postījumi – ja mājas mīlulis sagrauzis dīvānu, apdrošinātājs šos zaudējumus nesegs.

Svarīgi, ka iedzīves apdrošināšana darbojas ne tikai mājvietā, bet arī tad, ja, piemēram, jūsu datoru nozog bibliotēkā, kamēr jūs aizrautīgi lasāt kādu grāmatu. Polises sadārdzinājums, pievienojot iedzīves apdrošināšanu, ir pavisam neliels, tāpēc ir patiešām vērts apsvērt tās iegādi.

Civiltiesiskā apdrošināšana – miers pašam un kaimiņam

Daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji zina, ka ūdens ir viela, kurai piemīt īpašība nokļūt uz apakšējā kaimiņa griestiem. Plīsusi caurule vai nejauši vaļā atstāts ūdens krāns trešajā stāvā var izraisīt bojājumus līdz pat pirmajam stāvam... Tieši tāpat kā dzīvokļu īpašniekiem, arī privātmāju īpašniekiem der atcerēties, ka jūsu sētā nokaltusī papele reiz var uzgāzties uz kaimiņa garāžas jumta, un labi būs, ja laicīgi būsiet parūpējies par apdrošināšanu.

Iekļaujot mājokļa apdrošināšanā arī iedzīves un civiltiesisko apdrošināšanu, polises cena palielināsies nedaudz, bet drošības sajūta pieaugs vairākkārt. Tomēr svarīgi pirms polises iegādes rūpīgi izlasīt visus tās nosacījumus. Nelaimes gadījumā labs apdrošinātājs būs jūsu lielākais atbalsts.