Graudkopis ar efektivitāti: saruna ar Jāni Bartuševicu

Podkāsts “Par lauksaimniekam svarīgo”

Šajā raidieraksta sērijā Raimonds Miltiņš un Rolands Zeltiņš uz sarunu aicinājuši graudaudzētāju Jāni Bartuševicu, kura izveidoto zemnieku saimniecību “Dāvidi” Saldus novadā bieži nākas minēt, kā gudras un efektīvas saimniekošanas paraugu.

Graudkopis Jānis Bartuševics ar savu piemēru rāda, ka iespējams veiksmīgi saimniekot arī 200 hektāru platībā. Viņš veiksmīgi investējis savā graudu pirmapstrādes kompleksā un ieviesis visu nepieciešamo agrotehniku, lai gadu no gada uzrādītu labāko iespējamo rezultātu.

Kāpēc pie līdzīgiem apstākļiem un iespējām vienam saimniekam sanāk, bet otram ne? Jāņa skatījumā neizdošanās pamatā var būt tehnoloģiskas problēmas, jaudas iztrūkums, agronomiskas kļūdas, vai vienkārši nav veidoti uzkrājumi no treknajiem gadiem priekš neražas gadiem. Tāpat kā lielu risku viņš min arī negodprātīgus sadarbības partnerus, kā arī laikapstākļus.

“Trakākais, ja vairāki no šiem faktoriem pārklājas,” teic Jānis.

Arī viņš pats savā saimniekošanas pieredzē ar tādiem saskāries un tas pamudinājis veltīt pūles drošības spilvena veidošanai, kam arvien tiek novirzīta nozīmīga daļa no saimniekošanas rezultātā gūtajiem līdzekļiem.

Sarunā Jānis atklāj, ka, viņaprāt, ir svarīgi arvien meklēt lietas, ko saimniekošanā uzlabot un līdzās praktiskai pieredzei, liela nozīme ir arī teorētiskām zināšanām. “Nestrādāju vienai dienai. Vēlos, lai viss turpinās,” viņš saka.

Pats sevi dēvējot par praktiķi ar zinātnisku iedziļināšanos, Jānis atzīst, ka viņa ikdienā ļoti palīdz tas, ka saimniecība ir kompakta, tāpēc daudz, ko iespējams mainīt darba gaitā.

Viņaprāt, stabilitāte nav nākotnē sasniedzams mērķis, bet stāvoklis, ko ar savu darbošanos jāspēj nodrošināt esošajā situācijā: “Esmu sasniedzis to, ka visa apsaimniekotā platība ir mans īpašums, un man ar to pietiek. Spēju nodrošināt ģimeni, man atliek brīvais laiks, lai uzspēlētu hokeju ar bērniem, un varu sniegt atbalstu mūsu brāļiem Ukrainā.”

Jāņa pieeja ir plānot un lieki neriskēt, kā arī īstenot attīstību soli pa solim, nevis lēcienveidā un uzņemties nesamērīgu risku. Tāpēc, viņaprāt, svarīgi pietiekami lielu resursu veltīt apdrošināšanai, ne tikai uzņēmējdarbībā, bet arī dzīvē ārpus tās.

Jaunākajā Swedbank podkāsta lauksaimniekiem ierakstā uzziniet:

  • Kādi ir lauksaimniecības nozares izaicinājumi un kā būt tiem gataviem?
  • Kādi zemnieku saimniecības “Dāvidi” īpašnieka un vadītāja ieteikumi gudrai saimniekošanai?
  • Kur lauksaimniekiem smelties jaunas zināšanas un iedvesmu?
  • Kāpēc svarīgi apvienot pieredzi un teorētiskas zināšanas?
  • Kā vērtēt esošo lauksaimniecības subsīdiju programmu?