Saruna ar Tomu Brici par laikapstākļiem un lauksaimniecību

Podkāsts “Par lauksaimniekam svarīgo”

Šajā raidieraksta sērijā Raimonds Miltiņš un Rolands Zeltiņš uz sarunu aicinājuši Latvijas televīzijas Laika ziņu redaktoru Tomu Brici. “Būšu pārsteigts, ja šis gads nebūs siltāks par klimatisko normu jeb iepriekšējās trīsdesmitgades vidējo klimatisko rādītāju,” sarunā uzsver Toms Bricis. Tieši laikapstākļi ir tie, kas lauksaimniecībā nosaka vairāk nekā 90% no ikdienas darba rezultāta, tāpēc faktori, kas ar tiem saistīti, prasa īpašu vērību un analīzi.

Ieteikums lauksaimniekiem, lai precīzāk plānotu darbus

Sekot prognozēm diez vai būs vērts, tās vērstas uz tendencēm visas valsts mērogā. Krāsainas kartes ar saulītēm un mākonīšiem vēl neko nepasaka, uzmanība jāpievērš tam, kāda modeļa programma šai prognozei izmantota. Mūsu reģionu nosedz vismaz 13 dažādu modeļu, un viens no labākajiem īstermiņā ir Dānijas un Somijas modelis ar nosaukumu Harmony. Mums Latvijā pagaidām nav sava modeļa, tomēr arī Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra mājas lapa ir pietiekami labs avots. Kopumā vēlams izvēlēties vienu avotu un tam sekot. Arī sava meteostacija neko daudz neatrisinās, tā precīzi ļaus prognozēt tikai vienu lietu – salnas.

“Tomēr ir viena lieta, kur graudu audzētāji var investēt – jāskatās apūdeņošanas virzienā. Tas, ko tuvākajā nākotnē piedzīvosim Latvijā, būs arvien biežākas sausās vasaras, tāpēc labas laistīšanas sistēmas ļaus nodrošināt nemainīgi labu ražu arī šādos apstākļos,” tā uzsver Toms Bricis.

Cik lielā mērā mākslīgais intelekts ienācis laikapstākļu prognozēšanas jomā?

Šobrīd eksperimentālā līmenī mākslīgo intelektu izmanto, lai samazinātu datu apstrādei nepieciešamās jaudas. Progress ir, tomēr pagaidām nav rezultātu, kas parādītu ka ar mākslīgā intelekta palīdzību veidotās prognozes būtu labākas vai precīzākas.

Cik dienu laikapstākļu prognozei uz priekšu lauksaimnieks var ticēt?

Ir reizes, kad laikapstākļus droši var prognozēt pat nedēļu uz priekšu, tomēr ieteikums lauksaimniekiem būtu neizmantot tā dēvētās punktveida prognozes, bet gan rūpīgi pētīt kartes. Tad izpratne par prognozes ticamību tieši savā vietā būs lielāka.

Jaunākajā Swedbank raidieraksta sērijā ar Tomu Brici uzziniet:

  • Kā klimats Latvijā varētu mainīties?
  • Kura ir Latvijas slapjākā vieta?
  • Kāda būs šī vasara?