15. jūn, 2025

Finanšu tirgu pārskats | Maijs 2025

Iepazīstinām ar ikmēneša finanšu tirgu pārskatu.


  • Daudziem finanšu aktīviem atgūšanās mēnesis
  • Trampa tarifi atzīti par nelikumīgiem
  • Līdz ar Moody's pazeminājumu ASV zaudēja pēdējo savu augstāko kredītreitingu
  • FRS saglabāja bāzes likmes bez izmaiņām; ECB jūnijā, visticamāk, pazeminās likmes

Pēc ārkārtīgi svārstīgā marta un aprīļa maijs investoriem deva zināmu atelpu – daudzu pasaules aktīvu klašu vērtībai pieaugot, MSCI All Country World indekss mēnesi pabeidza ar 5,9 % kāpumu (visi ienesīgumi eiro izteiksmē). ASV akcijas uzrādīja vislielāko pieaugumu (+6,5 %), savukārt Eiropa, Japāna un attīstības valstu tirgi – ar kāpumu robežās no 4 % līdz 5 %. Runājot par fiksēta ienākuma vērtspapīriem, bija vērojama ASV ienesīguma likmju pieauguma tendences turpināšanās, krietni apsteidzot līdzvērtīgus Eiropas vērtspapīrus. ASV 10 gadu valdības obligāciju ienesīguma likmes palielinājās par 24 bāzes punktiem, bet Vācijā – vien par 6 bāzes punktiem. Tomēr sasaiste starp procentu likmēm un eiro valūtu joprojām bija izjukusi – mēneša vidū eiro vērtība samazinājās, bet mēneša beigās tā palika teju bez izmaiņām. Līdzīgai dinamikai sekoja arī zelta cena. Pēdējā pusotra gada laikā zelts ir bijis ievērojami stabilāks un ienesīgāks aktīvs nekā globālās akcijas un ASV tehnoloģiju uzņēmumu akcijas. Maijā jēlnaftas cena nedaudz pieauga, bet saglabājās tuvu piecu gadu zemākajam līmenim, tādējādi novēršot inflācijas spiedienu.

Investoru uzmanības centrā šajā mēnesī, protams, joprojām bija globālais tirdzniecības karš. Rezumējot ļoti vispārīgi, pārskata mēneša laikā ziņu plūsma sniedza minimālu skaidrību, izņemot to, ka līdz 9. jūlijam varētu būt “mierīgāks periods”. Maija laikā tika panākta vienošanās starp ASV un Apvienoto Karalisti, bet sarunas ar Ķīnu turpinājās, taču šķietami izskatījās nonākušas strupceļā. ASV Starptautiskā tirdzniecības tiesa 28. maijā lēma, ka prezidenta Trampa noteiktie “savstarpējie tarifi” ir nelikumīgi. Arvien vairāk finanšu tirgu uzmanību piesaistīja bažas par ASV budžeta deficītu. Moody's pazemināja ASV kredītreitingu no “Aaa” uz “Aa1”, atspoguļojot arvien lielākas bažas, ka pieaugošais parāds un deficīts var kaitēt ASV statusam kā primārajai globālā kapitāla galamērķa valstij un palielināt valdības aizņēmumu izmaksas. Šie paši faktori izraisīja ASV ienesīguma kāpumu.  

Federālo rezervju sistēma (FRS) bāzes likme tika saglabāta esošajā līmenī, bet savā paziņojumā politikas noteicēji norādīja, ka saskata gan inflācijas kāpuma, gan bezdarba pieauguma risku. Tirgi līdz 2025. gada beigām sagaida divus likmju pazeminājumus. ECB politikas sanāksme maijā nenotika, un plaši tiek sagaidīts, ka jūnija sanāksmē tā samazinās likmes par 25 bāzes punktiem. ECB politikas noteicēji ir brīdinājuši, ka iepriekšējie samazinājumi nepārprotami atstāj mazāk iespēju turpināt procentu likmju samazināšanu. Tomēr makroekonomiskās prognozes joprojām ir vājas, un saspīlējums tirdzniecībā var izraisīt makroekonomiskās situācijas pasliktināšanos.

Runājot par pasaules ekonomikas datiem, publicētie rādītāji sagādāja diezgan daudz pārsteigumu. Vācijas privātais sektors maijā negaidīti uzrādīja sarukumu, jo divarpus gadu laikā sliktākais pakalpojumu nozares PMI indeksa rezultāts bija spēcīgāks par uzlabojumiem ražošanas nozares PMI indeksā. Šis rādītājs samazinājās līdz 47,2 punktiem. ASV inflācijas dati kopumā bija mērenāki, bet joprojām nedaudz pārsniedza FRS noteikto 2 % mērķi.

Mēneša grafiks. Zelts kā ieguldījumu aktīvs ir nodrošinājis stabilus ienākumus salīdzinājumā ar akcijām (visi atdeves rādītāji eiro)

Atbildības ierobežojums:

Šī pārskata autori ir Investīciju atbalsta daļas darbinieki, kuri strādā Swedbank AS Igaunijā, “Swedbank” AS Latvijā vai “Swedbank”, AB Lietuvā. Šajā apskatā izteiktie viedokļi var atšķirties no citu Swedbank Grupas darbinieku izteiktajiem viedokļiem.

Šis pārskats ir balstīts uz publiski pieejamu informāciju, kas tiek uzskatīta par uzticamu un atspoguļo analītiķu personīgo un profesionālo viedokli par šādu informāciju. Apskats atspoguļo analītiķu izpratni par attiecīgo informāciju apskata sagatavošanas brīdī, un apstākļu izmaiņu dēļ šī izpratne var mainīties. Šis apskats ir sagatavots, izmantojot analītiķu labākās prasmes, un pēc visas viņu rīcībā esošās informācijas šis apskats ir pareizs un precīzs, taču ne Swedbank, ne arī neviens Swedbank Grupai piederošs uzņēmums, nedz arī to vadītāji vai darbinieki nav atbildīgi par to, ja apskatā minētie apstākļi izrādījušies nepareizi vai neprecīzi.

Šis apskats ir tikai informatīvs. To nekādā ziņā nevar uzskatīt par Swedbank, tās vadītāju vai darbinieku solījumu vai garantiju, ka apskatā aprakstītie apstākļi patiešām īstenosies vai ka prognozes izrādīsies patiesas. Šo apskatu nevar uzskatīt arī par ieteikumu ieguldīt vērtspapīros, noslēgt finanšu darījumus vai rīkoties kādā citā veidā. Ne Swedbank, ne tās vadītāji, ne darbinieki nav atbildīgi par jebkādiem zaudējumiem, kas apskata lietotājam var rasties, paļaujoties uz tajā sniegto informāciju.

Uzsveram, ka ekonomikas vides un finanšu tirgu notikumu attīstības prognozēšana savā ziņā ir spekulatīva un patiesā situācija var izrādīties citādāka, nekā pieņemts apskatā. Vēsturiskie rezultāti negarantē līdzīgus rezultātus nākotnē un neliecina par notikumu attīstības virzienu nākotnē. Ieguldījumus ārvalstu tirgos būtiski ietekmē ārvalstu valūtu kursu izmaiņas, kas savukārt var ietekmēt investoram pieejamo rezultātu.

Plašākai informācijai aicinām vērsties pie bankas konsultanta.

JA ESAT IZLĒMUŠI RĪKOTIES, PAMATOJOTIES UZ ŠO APSKATU, LŪDZAM ŅEMT VĒRĀ, KA ŠĀDI RĪKOJOTIES VISU AR TO SAISTĪTO RISKU JŪS PILNĪBĀ UZŅEMATIES PATS UN JŪSU PIENĀKUMS IR PAŠAM PĀRBAUDĪT UN IZVĒRTĒT ATTIECĪGĀS RĪCĪBAS EKONOMISKO PAMATOTĪBU UN SAISTĪTOS RISKUS.

Svarīgi: Šī dokumenta beigās atrodamais atbildības ierobežojums ir šī apskata neatņemama sastāvdaļa.