Tirgu svārstības un ieguldījumi: panikas vai iespēju laiks?

Bailes pazaudēt ieguldīto naudu ir kā pieredzējušiem investoriem, tā iesācējiem. Ko darīt, lai šo risku mazinātu?

Lai mazinātu stresu, atceries, ka tirgus kritumi un kāpumi ir ierasta parādība. Pēdējos piecos gados vien ir bijušas divas ievērojamas svārstības. Taču vēsture rāda, ka finanšu tirgi ilgtermiņā ir ar pieaugošu vērtību.

Swedbank Ieguldījumu produktu līnijas vadītājs Rolands Zauls saka, ka finanšu tirgi novērtē pacietīgos investorus, kuri neuztraucas par katru cenu maiņu vai svārstību. Viņi turpina ieguldīt regulāri, lai sasniegtu savus ilgtermiņa mērķus.

Vai ir īstais laiks ieguldīt?

Kad tirgi svārstās, bieži rodas jautājums – vai ir īstais laiks sākt ieguldīt un kāds ir labākais laiks? Atbilde ir vienkārša: šodien. Nav laba vai slikta laika sākt, jo ieguldām naudu ar domu nopelnīt ilgtermiņā. Turklāt, kad cenas krīt, var ieguldīt lētāk un tā nopelnīt vairāk nākotnē.

Neinvestē uz “pilnu banku”

Lai izvairītos no stresa svārstību laikā, nekad nevajag ieguldīt visu brīvo naudu. Jābūt finanšu “drošības spilvena” rezervei. Var veikt ieguldījumus arī bez rezerves, bet to nedrīkst atstāt novārtā, jo tirgi var būt nepastāvīgi. Ja naudu būs nepieciešams izņemt tirgus krituma brīžos, tās var būt mazāk, nekā sākotnēji ieguldīts. Taču tas nenozīmē, ka tās vērtība neatgriezīsies pēc mēneša vai gada.

Risku sadalīšana

Ieguldījumu diversifikācija jeb sadalīšana un dažādošana, lai mazinātu risku, ir vēl viens svarīgs priekšnosacījums, ieguldot finanšu tirgos. Vienkāršiem vārdiem sakot - nelikt visas olas vienā grozā.  

Ieguldi regulāri

Iemesli tirgus svārstībām vēsturiski ir bijuši ļoti dažādi, un tikai pēdējie pieci gadi vien pasaulē bijuši vētraini ar vērā ņemamām svārstībām tirgos. Taču zini, ja ieguldi regulāri ik mēnesi vai arī papildini vienreizējās iemaksas ilgākā laikā, tu gūsi labumu arī brīžos, kad tirgus cenas kritīsies, jo tad ieguldījumi kļūs viegli pieejami par zemāku cenu.

Zini, kas notiek, bet nepārspīlē ar informāciju

Regulāras investīcijas neprasa pastāvīgu biržu un tirgus cenu uzraudzību. Ziņas par to, kas notiek finanšu tirgos un ekonomikā, protams, ieteicams ik pa laikam izlasīt. Tas ļaus prognozēt, kas ar ieguldītajiem līdzekļiem potenciāli var notikt tuvākā vai tālākā nākotnē. Taču krasu svārstību brīžos, lai nepieņemtu emocionālus lēmumus, dažreiz ir vērts uz brīdi atslēgties un, piemēram, palasīt grāmatu vai noskatīties kādu filmu.

Seko savām emocijām

Svarīgākais svārstību brīdī nekrist panikā un, piemēram, nepārdot visu ar zaudējumiem. Novērtē savu ieguldījumu ilgtermiņa potenciālu, kā arī negaidi ideālo brīdi startam finanšu tirgos – to grūti noķert.

Ja baidies vai nav pārliecības, sadali summu mazākās daļās. Ja kritumi turpināsies, vari piepirkt akcijas lētāk.

Tirgu kritumi ir arī iespēju laiks

Kritumu laikā nevajag baidīties – tie dod iespēju ieguldīt par zemākām cenām. Lielākam ienesīgumam jārēķinās ar garāku termiņu (ieteicams vismaz pieci gadi). Ilgtermiņā būs vieglāk pārciest svārstības un stratēģija palīdzēs mazināt vērtības maiņas.

Aptauja

Kura ir Tavas finanšu veselības vājākā vieta?