Ieguldīšana tādu uzņēmumu akcijās, kas izmaksā stabilas un konsekventas dividendes, ir viens no veidiem, kā rīkoties ar saviem līdzekļiem un gūt papildu regulārus ienākumus ilgtermiņā. Tā ir arī iespēja vairot turīgumu no pasīvajiem ienākumiem, kas pelna Tev naudu, kamēr nodarbojies ar ikdienišķām lietām, skaidro Rolands Zauls, Swedbank Ieguldījumu produktu līnijas vadītājs.
Kad uzņēmums, kura akcijas tiek publiski tirgotas biržā, gūst peļņu, tam ir trīs iespējas, kā izmantot šo naudu. To var ieguldīt uzņēmuma attīstībā, uzkrāt vai arī atgriezt peļņu akcionāriem kā dividenžu maksājumu. Dividenžu ienākumi nedaudz atgādina procentu ieņēmumus no bankas par jūsu naudas glabāšanu krājrīkā vai depozītā. Piemēram, ja jums pieder viena akcija, kuras vērtība ir 100 eiro, tad 5% gada dividendes ienesīgums nozīmē, ka uzņēmums jums katru gadu izmaksās 5 eiro dividenžu ienākumos.
Vai var saņemt tikai dividendes un vairs nestrādāt?
Tiešām ir tādi investori, kuri no regulāriem dividenžu ienākumiem dzīvo ikdienā un ir pametuši pamatdarbu, pārtiekot tikai no naudas, kas ienāk par dividendēm. Viņi laika gaitā ir uzkrājuši lielu kapitālu un to ieguldījuši vienā vai vairākos uzņēmumos, kas maksā regulāras un stabilas dividendes. Taču, pirms acis sāk mirdzēt un sākam jau domāt par atlūguma rakstīšanu, diemžēl jāatvēsina sevi ar atziņu, ka, lai dzīvotu no dividendēm, ir vajadzīgs diezgan liels kapitāls. Jo procentuālais (%) gada dividenžu ienesīgums stabiliem un uzticamiem uzņēmumiem (piemēram, dividenžu aristokrātiem* vai dividenžu karaļiem**) nav mērojams divciparu skaitļos.
Piemēram, lai gada laikā jūs saņemtu 48 000 eiro jeb 4000 eiro mēnesi, jums jābūt:
- ar 3% gada dividenžu ienesīgumu – 1 600 000 eiro portfelim;
- ar 5% gada dividenžu ienesīgumu – 960 000 eiro portfelim.
Taču jebkurā gadījumā uz dividenžu ienākumiem pamatota ieguldīšanas stratēģija var būt noderīga jebkuram ieguldītājam kā portfeļa sastāvdaļa, īpaši kā papildu naudas plūsmas avots, kas var kalpot kā atalgojums sevis palutināšanai vai arī iespēja konkrēto naudu akumulēt un reinvestēt tālāk akcijās vai citos finanšu instrumentos, lai ilgtermiņā vairotu savu turīgumu.
Pirms sākat investēt, lai gūtu ienākumus no dividendēm, sākumā būtu jāsaprot priekšrocības un trūkumi. Pirmkārt un galvenokārt – dividendes nekad netiek garantētas, un uzņēmumi vai akcionāri balsojot var mainīt lēmumu par dividenžu izmaksu. Turklāt dividendes biežāk izmaksā lielie, nobriedušie uzņēmumi. Mazāki un mazāk nobrieduši uzņēmumi, visticamāk, reinvestēs savu peļņu atpakaļ uzņēmuma attīstībā.
* Dividenžu aristokrāts ir uzņēmums, kas ne tikai konsekventi maksā dividendes akcionāriem, bet arī katru gadu palielina savu izmaksu apjomu.
** Līdzīgi kā dividenžu aristokrāti, arī dividenžu karaļi ir uzņēmumi, kas pazīstami ar to, ka laika gaitā konsekventi izmaksā dividendes. Lai kvalificētos par dividenžu karali, uzņēmumam pastāvīgi jāmaksā pieaugošas dividendes vismaz 50 gadus.
Kā ieguldīt uzņēmumos, kas izmaksā dividendes?
Ieguldīšana ar mērķi saņemt dividendes ir jāuztver kā ilgtermiņa stratēģija. Dividendes var nodrošināt pastāvīgus ienākumus, bet jāņem vērā, ka akciju cenas īstermiņā var svārstīties. Tādēļ, lai ieguldītu uzņēmumos, kas izmaksā dividendes, ir svarīgi nepieņemt lēmumus, ņemot vērā īstermiņa tirgus svārstības. Meklējiet uzņēmumus ar stabilu un augošu dividenžu izmaksu vēsturi (piemēram, kaut vai tos pašus dividenžu aristokrātus vai dividenžu karaļus). Pārskatiet uzņēmumu dividenžu izmaksu vēsturi, lai noskaidrotu, vai maksājumi ir palielinājušies. Arvien pieaugoši dividenžu maksājumi liecina par uzņēmuma apņemšanos atgriezt peļņu akcionāriem.
Dividenžu ienesīgums (dividend yield) ir galvenais rādītājs, kas ļauj izprast, cik procentuāli varēs saņemt dividendēs pret ieguldīto naudu. To aprēķina, dalot gada dividendes summu ar vienas akcijas tābrīža aktuālo cenu. Tas sniedz procentuālo izteiksmi, kas parāda ikgadējo atdevi no ieguldījuma dividendēs. Piemēram, ja uzņēmums tirgo katru akciju par 10 eiro un izmaksā gada dividendēs par akciju 1 eiro, tātad tā dividenžu ienesīgums ir 10%. Salīdziniet dažādu akciju ar vienādu nozari dividenžu ienesīgumu, lai atrastu akcijas ar augstāku ienesīgumu. Esiet piesardzīgs attiecībā uz pārmērīgi augstu ienesīgumu, jo tas var liecināt par riskiem vai problēmām uzņēmumā.
Kā izvērtēt, kurās dividenžu akcijās ieguldīt?
Investoru galvenais rīks, lai izvēlētos akcijas, par kurām tiek maksātas labākās dividendes, ir dividenžu ienesīgums. Pastāv daudz tīmekļa vietņu, piemēram, Yahoo finance, Tradingview u. c., kas palīdz investoriem atrast akcijas ar augstu dividenžu ienesīgumu, taču koncentrēšanās tikai uz augstāko ienesīgumu var būt maldinoša.
Pieņemsim, ka jūs esat izvēlējies uzņēmuma akciju, kas maksāja 5 eiro dividendes gadā, un vel nesen šī uzņēmuma akcijas vērtība bija 100 eiro par akciju. Taču uzņēmuma darbība nonākusi zem spiediena pieprasījuma samazinājuma dēļ līdz ar patērētāju pieaugošajām bailēm par satricinājumiem konkrētajā reģionā, kur uzņēmums darbojas. Šī iemesla dēļ akciju vērtība ir kritusies līdz 50 eiro, lai gan uzņēmums joprojām maksā 5 eiro dividendes gadā. Relatīvi īsā laika periodā dividenžu ienesīgums ir divkāršojies no 5% uz 10%. Šajā gadījumā pieaugošais dividenžu ienesīgums varētu būt stresa pazīme, nevis vesela uzņēmuma pazīme. Jo parasti uzņēmuma valde šādos gadījumos ir spiesta pārskatīt dividenžu izmaksas iespējamību, atcelt to vai samazināt, saskaroties ar krītošu akciju cenu vai ar citām problēmām. Tāpēc ir jāskatās, vai šāds solis liecina par uzticamību? Jums jājautā sev: vai šis uzņēmums ir pietiekami drošs, lai turpinātu maksāt solītās dividendes un, iespējams, pat lēnām tās palielināt laika gaitā?
Lai sevi lieki nemocītu ar uzņēmumu meklēšanu, viens no vienkāršākajiem veidiem, kā atrast uzticamas akcijas, par kurām tiek maksātas dividendes, ir meklēt tās dividenžu aristokrātu vai dividenžu karaļu vidū, ko var atrast gan biržu mājaslapās (piemēram, Nasdaq), gan arī tādās tīmekļa vietnēs kā dividend.com, Motley fool u. c. Taču noteikti jāizpilda arī savs mājasdarbs – šo konkrēto uzņēmumu izpēte, lai saprastu tālākas nākotnes perspektīvas, nodrošinot stabilu dividenžu izmaksu.
Vēl viens labs dividenžu akciju rādītājs ir dividenžu izmaksas attiecība (dividend payout ratio), kas, salīdzinot uzņēmuma peļņu ar dividenžu maksājumu uz vienu akciju, novērš akciju cenu svārstīguma ietekmi. Ja uzņēmums ceturksnī nopelna 2 eiro uz vienu akciju un izmaksā dividendes 1 eiro uz vienu akciju, tad tiek uzskatīts, ka tā izmaksas attiecība ir 50%. Zemākai izmaksas attiecībai būtu jānorāda uz ilgtspējīgākām dividendēm, vai arī zemāka izmaksas attiecība varētu nozīmēt, ka uzņēmumam ir jāpalielina savas dividendes. Izmaksas attiecība, kas pārsniedz 100%, liecina, ka uzņēmums akcionāriem atdod vairāk naudas, nekā nopelna, un tam būtu jāsamazina dividendes vai arī peļņa ir pakļauta spiedienam. Savukārt pastāvīgi pieaugoša izmaksas attiecība varētu nozīmēt, ka uzņēmums ir stabils un rada uzticamus ienākumus nobriedušā nozarē.
Kā dividenžu reinvestēšana palielina jūsu peļņu?
Ņemot kā piemēru slaveno S&P 500 indeksu***, tajā aptuveni 77% iekļauto uzņēmumu izmaksā dividendes. Lai arī pašreizējais 1,29% vidējais visu indeksā iekļauto S&P 500 uzņēmumu dividenžu ienesīgums nešķiet liels, tomēr lielāko daļu 20. gadsimta S&P 500 vidējais gada dividenžu ienesīgums ir svārstījies starp 3% un 5%. Pēdējā laikā dividenžu ienesīgums ir zemāks, jo uzņēmumi ir kļuvuši piesardzīgāki attiecībā uz naudas izmaksu akcionāriem. Tam ir daudz iemeslu; acīmredzot vēl nesenās diezgan zemās krājkontu, depozītu procentu likmes un obligāciju ienesīgums nodrošināja akcijām un to dividendēm maz konkurences. Turklāt tehnoloģiju uzņēmumi pēdējos gadu desmitos ir kļuvuši nozīmīgāki un kā nozare tie parasti dod priekšroku investēšanai jaunos produktos straujai izaugsmei, nevis fokusējas uz peļņas izmaksu akcionāriem.
Neraugoties uz šīm tendencēm, dividendes joprojām ir būtisks elements, kas var palielināt jūsu kopējo ieguldījumu atdevi. Piemēram, ja dividenžu maksājumus reinvestējat, lai iegādātos vēl vairāk akciju pie jau saviem esošajiem ieguldījumiem, jūs palīdzat savam portfelim gūt labumu no salikto procentu maģiskā efekta. Citiem vārdiem sakot, katra reinvestētā dividende nākotnē jums dod tiesības uz lielākiem dividenžu maksājumiem, kas var būtiski palielināt jūsu ieguldījumu atdevi un jūsu turīgumu kopumā.
Aplūkosim hipotētisku piemēru, kad jūs ieguldāt nevis kāda konkrēta uzņēmuma akcijās, bet ETF, kurš periodiski izmaksā dividendes un kura etalona indekss ir S&P 500. Ieguldījumu periods būtu apaļi 20 gadi – no 2004. gada jūnija līdz 2024. gada jūnijam. Jūsu iegulījuma atdeve, balstoties tikai uz akciju cenu pieaugumu, būtu bijusi +379,5%. Tas nemaz nav slikti, vai ne? Bet, ja jūs šajā laika periodā būtu reinvestējis visus dividenžu maksājumus atpakaļ ETF fondā, jūsu kopējā atdeve būtu +598,02%. Vienkārša dividenžu reinvestēšana gandrīz divkāršotu jūsu ieguvumus.
*** S&P 500, saīsinājums no Standard and Poor’s 500, Amerikas Savienotajās Valstīs ir akciju tirgus indekss, kas sastāv no 500 vietējo uzņēmumu akcijām. Daudzi investori to uzskata par labāko kopējo Amerikas akciju tirgus darbības rādītāju.
Ienākumi no dividendēm un nodokļi
Likumā noteikts, ka no uzņēmumu izmaksātajām dividendēm Latvijā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) nav jāmaksā, ja nodoklis nomaksāts jau uzņēmuma līmenī kā uzņēmuma ienākuma nodoklis (vai ārvalstīs - tam pielīdzināms nodoklis). Pēc noklusējuma tiek pieņemts, ka no ES/EEZ valstu uzņēmumu dividendēm ienākuma nodoklis ir nomaksāts. Savukārt citu valstu, piemēram, ASV uzņēmumu izmaksāto dividenžu, gadījumā ir jābūt pieejamai informācijai par nodokļa nomaksu. Pieejamā informācija var kalpot kā dividenžu izmaksas konta izrakstā iekļautās maksājuma detaļas, kurās uzrādīts, ka nodoklis izmaksas brīdi ir ieturēts.
Ja kādu iemeslu dēļ par dividendēm, kas izmaksātas par publiskā apgrozībā esošām akcijām, nodoklis nav ieturēts, tad IIN Latvijā ieturēs banka: līdz 2024. gada 31. decembrim - 20% apmērā un, sākot no 2025. gada 1. janvāra, 25,5% apmērā. Nosacījums par to, ka nodokli ieturēs banka, attiecās gan uz ārvalstu, gan vietējām dividendēm, tomēr tikai uz tiem uzņēmumiem, kas ir publiskā apgrozībā jeb kotēti biržā.
Citiem vārdiem sakot, ja jums ir uzņēmuma akcijas, kas ir publiski kotētas kādā no biržām, par nodokļu nomaksu jums nav jāuztraucas, jo nodoklis jau ir ieturēts vai nu izmaksājot dividendes, vai arī banka to ir izdarījusi no savas puses.
Tiesa, vēl jāņem vēra, ka Latvijā šajā jomā ir divi nodokļu režīmi: viens – vērtspapīru kontam un otrs – ieguldījumu kontam. Ja dividendes jūs saņemat kāda no šiem kontiem, tad, kā iepriekš aprakstīts, nodoklis nav jāmaksā, bet saņemtas dividendes ir jādeklarē Valsts ieņēmu dienestam gada ienākumu deklarācijā, sākot ar nākamā kalendāra gada 1. martu. Taču ieguldījumu konta gadījumā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli Latvijā jau apliktās vai ar nodokli neapliekamās dividendes varēsiet pieskaitīt jūsu paša iemaksām ieguldījumu kontā. Tādējādi pieaug summa, ko variet izņemt no ieguldījumu konta bez pienākuma nomaksāt ienākuma nodokli.
SAISTĪBU ATRUNA. Šim dokumentam ir tikai informatīvs raksturs. Tajā esošā informācija nav uzskatāma par ieguldījumu, juridisku, nodokļu vai grāmatvedības konsultāciju vai par solījumu, apstiprinājumu, piedāvājumu iegādāties vai atsavināt jebkādus finanšu instrumentus vai rīkoties citā veidā. Dokumentā minētā informācija par cenām un iespējamajiem ienākumiem ir tikai indikatīva un balstīta uz publiski pieejamu informāciju, kas tiek uzskatīta par uzticamu, tomēr ne “Swedbank” AS, ne arī tās vadītāji, amatpersonas un darbinieki nekādā veidā nav atbildīgi, ja šajā dokumentā minētie apstākļi izrādās nepareizi vai neprecīzi.